Kärsivätkö muut piinaavasta migreenistä? Mulla päätä on särkenyt muutamana päivänä viikossa parin viikon ajan. Luin jostain, että kovasta päänsärystä pitäisi jopa käydä lääkärin puheilla. Luulisin kuitenkin, että tämä on normaalia. On vain kurja tunne, kun en saa mitään aikaiseksi eikä huvittaisi mennä töihinkään, kun päätä särkee niin kovaa.
Päänsärky!
8
703
Vastaukset
- rv 13
Sama juttu täällä...varsinkin kun aamuvuoroon täytyy tulla niin päätä jomottaa melkolailla mutta töitä on tehtävä.
Siihen päälle vielä aamupahoinvoinnit mistä ei tunnu pääsevän eroon nii hymy on kaukana.
Yhtään sairaslomaa/mitään lääkettä en ole kuitenkaan ottanut. Ei auta ku "kärsiä"!!
Kyllä me tästä, jaksamisia!! =) - Särki
Kyllä särkee joka päivä ja joskus niin että ei kyllä voi kuvitella muuta kuin makaamista. Aion kyllä ottaa sairaslomaa, jos kipu on kovaa. Töistähän ei saa mitään mitalia vaikka ei olis ikinä yhtään saikkupäivää. Sitäpaitsi migreenityyppinen särky ei anna vaihtoehtoja!! Se on tosi! Jos lievemmistä säryistä kärsii on sekin uuvuttavaa viikosta toiseen. Töistä kun pääsee kotii on kaikki vaoimat käytetty ja ei ku maate. Kyllä se alkaa keljuttamaan..
- Särki
..yksi juttu. Eilen mulla oli neuvolalääkäri, joka ei kommentoinu särkyyn muuten kuin että voi voi..ei kyllä sanonut paljon muutakaan. Oli kyllä turha käynti,kun ei edes sydänääniä osannut kuunnella. Sanoi vaan, että neuvolatäti sitten osaa sen paremmin. Petyin kyllä kun kovasti odottaa,että kuuli niitä "elonmerkkejä". Nyt on menossa rv 12 4. Pitäisi varmaan mennä oikealle lääkärille!
- rv 14
Höh. Pitäisihän lääkärin tietää, miten tärkeää sydänäänten kuuleminen odottavalle äidille on!
Mulle on tosi vaikeaa pyytää sairaslomaa päänsäryn takia. Jotenkin ajattelen, että se nyt vain on kestettävä. En kuitenkaan tahdo jaksaa, kun opiskelen päivällä ja sitten pitäisi jaksaa mennä töihin vielä illallakin. - Särki
rv 14 kirjoitti:
Höh. Pitäisihän lääkärin tietää, miten tärkeää sydänäänten kuuleminen odottavalle äidille on!
Mulle on tosi vaikeaa pyytää sairaslomaa päänsäryn takia. Jotenkin ajattelen, että se nyt vain on kestettävä. En kuitenkaan tahdo jaksaa, kun opiskelen päivällä ja sitten pitäisi jaksaa mennä töihin vielä illallakin.Olin kyllä tosi pettyny. Oma neuvolatätikin tietty lomalla. Taas saa odottaa seuraavaan neuvolaan. Meni oikein yöunetkin kun potutti, kun tajusi että samalla paikkakunnalla muilla oli kyllä kuunneltu. Mun kohalla sitte sattu tietty joku nuori alottelija. Sanoi vaan että kohtu on kasvanu ja kun ei ole menkkoja tullu niin ei ole keskenkään menny. Mutta itse olis kyllä halunnu tietää, onko pikkukaveri elossa. Siitähän on nyt kyse! Päänsäryistä vielä,että olet kyllä tosi reipas kun jaksat opiskella ja vielä mennä töihin!! Itse en pystyisi moiseen. Kotityötkin illalla otta voimille. Nyt kuitenkin jo ruoka pysyy sisällä..huh. Mutta muista välillä levätä,ja ei se saikkukaan ole pahasta. Kun jäät kotiin huomaat miten väsynyt olet todella!Pidin yhden vapaapäivän ja makasin vaan,kun en muuhun pystyny.Olis voinu tietty tehdä jotain muutakin,mutta kroppa päätti toisin..
- rv 14
Särki kirjoitti:
Olin kyllä tosi pettyny. Oma neuvolatätikin tietty lomalla. Taas saa odottaa seuraavaan neuvolaan. Meni oikein yöunetkin kun potutti, kun tajusi että samalla paikkakunnalla muilla oli kyllä kuunneltu. Mun kohalla sitte sattu tietty joku nuori alottelija. Sanoi vaan että kohtu on kasvanu ja kun ei ole menkkoja tullu niin ei ole keskenkään menny. Mutta itse olis kyllä halunnu tietää, onko pikkukaveri elossa. Siitähän on nyt kyse! Päänsäryistä vielä,että olet kyllä tosi reipas kun jaksat opiskella ja vielä mennä töihin!! Itse en pystyisi moiseen. Kotityötkin illalla otta voimille. Nyt kuitenkin jo ruoka pysyy sisällä..huh. Mutta muista välillä levätä,ja ei se saikkukaan ole pahasta. Kun jäät kotiin huomaat miten väsynyt olet todella!Pidin yhden vapaapäivän ja makasin vaan,kun en muuhun pystyny.Olis voinu tietty tehdä jotain muutakin,mutta kroppa päätti toisin..
Ymmärrän hyvin! Kyllä lääkäriltä odottaisi hieman empaattisempaa otetta. Pienikin ääni ja merkki lapsesta on kuitenkin odottavalle niin iso juttu. Ainakin itselle tuli sydänäänistä todellisempi olo raskaudesta.
Kävin tänään pyytämässä sairaslomaa. Nyt voin ottaa vähän kevyemmin, vaikka opiskella täytyykin. Välillä kaikki vain kasautuu niin päälle, etenkin kun vielä päätäkin särkee niin ilkeästi. Loppuraskaudesta pitäisi helpottaa!
- helpottaa
Jos sulla on todettu migreeni, kyseessä voi olla se. Ole kuitenkin tarkkana lääkkeiden kanssa, vain parasetamoolivalmisteita saisi käyttää ja itsellä migreenilääkkeet varoittelee sikiövaurioista eli puhettakaan koskea niihin.
Yleensä pitkään jatkunut tai toistuva päänsärky olisi syytä tutkituttaa. Ei kuulu raskauteen, mutta muita aiheuttajia voi olla paljon: silmät, jännitysniska, hampaat... yleensä vaarattomia. - . . .
Päänsärky voi olla oire korkeasta verenpaineesta, ja jollei se tunnu helpottavan kannattaisi käydä neuvolassa mittauttamassa paineet. Muita oireita voivat olla huimaus, näköhäiriöt yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914