Keravalla toimeentulotuen hakija joutuu epäystävälliseen ja tiukkaan tenttiin, miksi ei ole muuttanut muualle, miksi on työttömänä/opiskelee tms. Tästä selvittyäänkin myöntävät omaan asuntoon muuttajalle vain vuokran, sähköt ja perusosan. Huonekaluja, ruokailuvälineitä ei hankita, eikä apteekkiin saa maksusitoumusta lääkkeille.
Pitäisi olla kovasti kiitollinen siitä, ettei nälkään kuole vaan Keravan kaupunki ystävällisesti auttaa hätää kärsivää.
Toimeentulotukiasiakkaiden arvostuksesta kertovat odotustilat, jotka ovat kuin suoraan 1970-luvulla, ja miehille ja naisille on sama wc, siis sellainen jossa on pisuaarit seinällä ja pienet kopit, joiden pöntöt halkeilleet.
Odotustilassa on luettavana jotain 1980-luvun lehtiä ja sisään kutsutaan kovaan ääneen nimi huutaen, että varmasti kävisi selväksi olevansa väärässä paikassa.
Keravan sossut ylimielisiä
5
580
Vastaukset
- joo--
Huvittavinta oli, kun sosiaalitantta kysyi vihaisena "Mistä SINÄ olet saanut tietää tällaisesta TOIMEENTULOTUESTA!". Ikään kuin palvelu olisi jokin salaisuus.
- onhan niitä
Jollei itse tiedä hakea "muuttoavustus" "harkinnanvarainen tuki" jne. ei tule sitten.
Kaveri saa tukea jo ties kuinka monenteen kämppäänsä, ei ole maksanut vuokriaan ja lentänyt ulos, aina uudet muuttorahat, huonekalurahat jne. lisäksi ostivat tietokoneen ja telkkarin kuitin mukaan, uusi athlon 64 3700 ja 6600 näyttis, 32 laajakuva telkka. - tt-tuki
onhan niitä kirjoitti:
Jollei itse tiedä hakea "muuttoavustus" "harkinnanvarainen tuki" jne. ei tule sitten.
Kaveri saa tukea jo ties kuinka monenteen kämppäänsä, ei ole maksanut vuokriaan ja lentänyt ulos, aina uudet muuttorahat, huonekalurahat jne. lisäksi ostivat tietokoneen ja telkkarin kuitin mukaan, uusi athlon 64 3700 ja 6600 näyttis, 32 laajakuva telkka.Ei täältä kyllä saa, kysyin sosiaalityöntekijältä ja sanoi ettei mitään muita tukia saa. Pitäisiköhän tutkia toimeentulotukilakia, se on kyllä aika vaikeaselkoinen.
- Toisin täällä
Täällä jyväskylässä haukkuvat ja rahaa ei tipu. Esim. mulla oli tuloja viimeksi viime vuoden puolella, muka pitää riittää kun oli isot tulot. Oli vaan isot menotkin, lainaa päällä, ne maksoin.
- ei kannata maksaa
Jos samat lainat menevät ulosottoon, otetaan esim palkasta tapahtuva ulosottopidätys huomioon toimeentulostukilaskelmassa. Mutta jos vapaaehtoisesti maksat lainaasi, sitä ei huomioida. Älä käy työssä äläkä hoida asioitasi, koska saat varmimmin tukea kun oikein sekoilet ja olet mielellään vielä rikollinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760