Ostin kirpputorilta kaksi vihertävänruskeaa lasista jälkiruoka-astiaa. Hintalapuissa luki, että olisivat Kaj Frankin suunnittelemia (60-70 -luvulta?). Kulhojen pohjassa ei kuitenkaan ole signeerauksia. Ovatko kaikki aidot signeerattuja?
Kaj Franckin design
2
542
Vastaukset
- amy
Kaikki aidot eivät ole signeerattuja. Esimerkiksi jos ostat nyt jostain marketista kartio-laseja, ei niissäkään ole taiteilijan omakätistä signeerausta. Ne ovat tästä huolimatta aivan yhtä aitoja kuin muutkin työt.
Nykyäänhän on käytössä massaleimat, jotka on esim. lasin pohjassa (esim. iittalan verna-laseissa lukee kohokirjaimin "kerttu nurminen iittala"). Tämän voi sanoa varmentavan aitouden käyttölasissa.
Ennen kuin massaleimoja oli, saattoi erilaisissa kupissa ja kipoissa olla jokun tehtaan tarra kyljessä (niinkuin nykyisissä iittalan tuotteissakin on i-tarra), joka oli merkkinä aitoudesta. Tämä tarra kuitenkin lähtee helposti irti (usein ensimmäisessä pesussa), ja sen jälkeen mitään merkkiä ei jää jäljelle.
Eli siis kipposi voivat ihan hyvin olla aitoja näillä perusteilla.- Hansutes
Olipas valaiseva vastaus. Kiitos siitä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433603- 362244
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321875- 171619
- 161576
- 231558
- 241417
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai811278- 141277
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881222