miten saan 1,5vuotiaan nukkumaan ilman tappeluja lasten sängyssä?nyt ekat päikkärit uudessa sängyssä,ensin tunti huutoa ja sängystä karkailua.
uusi sänky
3
349
Vastaukset
- Aikku
Poika siirtyi lastensänkyyn myös joskus 1.5v ikäisenä. Me tehtiin niin että taitettiin varapatja sängyn päähän majaksi (onnistuu jos sängyssä matalat laidat), siellä tykkäsi poika makoilla muutenkin kuin nukkumisen takia. Mutta sitten kun se maja innostus meni ohi, niin karkailua oli melko kauan aikaa.. ja on vieläkin (ei se koskaan lopu kokonaan) mutta sitten kannattaa kokeilla unilaulu kasetin tai cd:n soittamista hiljaisella äänellä, se toimi meillä vähän aikaa. Yksi konsti on myös se että itse istuu sängyn vieressä ja ei vain päästä lasta poistumaan petistä jos hän sitä yrittää.. lopulta lapsi luovuttaa ja alkaa nukkua.
- marella
laskin laidan alas siinä vaiheessa, kun tuli puhetta uudesta sängystä. Laita oli helppo nostaa tarvittaessa ylös, kun vaikutti siltä, että puhe ei tehoa ja menee juoksenteluksi.
Vaihto sujui tosi kivuttomasti. Ongelmat alkoivat 3-vuotiaana, kun lapsi oli kipeä, otin yöksi viereen kun piti aamulla lähteä töihin, mutta se onkin jo toinen tarina:)
Mites jo menisitte molemmat nukkumaan "omiin" sänkyihin, nalkkaat makkarin oven kiinni ja sanot että äiti on väsynyt, nyt nukutaan? - äitee +4
petiä eli pinnis yöksi ja tuo uusi päiväksi? Myös isompi peitto ja omat lananat päikkärisänkyyn niin sen mielenkiinto kasvaa.. meillä kyllä tuossa isässä vielä pinnis joten ohje toimi vanhemmalla lapsella paremmin. Päikkärisänky on sitten tuttu ja sen vapaus kun voi tulla ja mennä joten jossakin vaiheessa lapsi osaa sitä käyttää..
Kantsiiko vaikka laitta joku tuoli siihen huoneeseen ja lukea vaikka lyhyt satu ennen unia jos pysyy pedissä tai laittaa joku musa hiljaa soimaan ja istua siinä tekemässä jotain omaa hommaa käsityötä tai lukea ja samalla pitää vahtia. Heti kun alkaa hivuttaa ylös niin kehoitus painua maate uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961