lääkkeiden hinnat

moi, mulla parhaillaan tutkitaan astmaa. ja luultavasti saankin lääkkeet. minkä hintaisia nämä inhalaattorit mahtavat olla, suunnilleen?
41333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

käy katsomassa erilääkkeiden hintoja www.yliopistonapteekki.fi
tarvitset sinne tietää mistä lääkkeestä on kysymys.
Astmalääkkeiden hinnat vaihtelee aika paljon.
inhalaatioitavien lääkkeiden lisäksi on tabletti lääkityksiäkin.. Hinnat riippuu mitä lääkäri sinulle määrää..
Toiset on halvempia toiset kalliinpia. Siksi on vaikea sanoa mitä juuri sinun lääkkeet tulee maksamaan.

Äänestä
  • SInulla ei varmaankaan ole vielä erityiskorvattavuusnumeroa, joten lääkkeet on kalliinpia nyt mitä sitten kun astma on diagnisoitu.
    Säilytä lääkeostoista kuitit! kun saat joskus erityiskorvattavuusnumeron, kela maksaa korvauksen lääkkekuluista takautuvasti!! eli kuitit talteen, niin saat rahaa takaisin! :)

    Äänestä

Vitamin D and asthma

http://www.vitamindcouncil.org/health-conditions/asthma/?mc_cid=408bdc46eb&mc_eid=9e2802b1b6

Syöthän D-vitamiinia?

Iho muodostaa auringosta D-vitamiinia keskikesällä ja keskipäivällä, jopa 500µg puolessa tunnissa (elimistö hajottaa ylimäärän, joten liikaa sitä ei saa). Ruuasta D-vitamiinia saa muutaman mikrogramman päivässä, riippuen mitä syö.

Suomessa alle 1-vuotias saa tippapullosta D-vitamiinia 10µg / vrk ja korvikkeesta (1dl korviketta sisältää 1,1 - 1,3µg D-vitamiinia) 10-20µg/vrk. Eli yhteensä alle 1-vuotias saa D-vitamiinia 20-30µg / vrk, riippuen paljonko korviketta menee. Ja tämä riittää alle 1-vuotiaalle.

D-vitamiinin tarve kasvaa painon ja iän mukaan. EFSA:n turvallinen D-vitamiinin saanti päivässä on yli 1-vuotiaalle 50µg päivässä ja yli 10-vuotiaalle 100µg päivässä.

Virallisia suosituksia korkeampia D-vitamiinitasoja puoltavia tutkimuksia tulee jatkuvasti, viikoittain. Suomessa ravitsemusneuvottelukunnan (VRN) matalat (10µg/päivä) D-vitamiinisuositukset näyttävät yhä fossiilisemmilta. Ne riittävät vastasyntyneille sekä kissoille ja pienille koirille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sanna kirjoitti:

moi, mulla parhaillaan tutkitaan astmaa. ja luultavasti saankin lääkkeet. minkä hintaisia nämä inhalaattorit mahtavat olla, suunnilleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu