Niin...mun mielipide tässä asiassa on se että Tarja kusi koko homman! Ensinnäkin miksi tarjka ei halunnut firmaa perustaa yhdessä poikien kanssa? se firma olisi näin kerännyt kaikki bändille kertyneet rahat ja rahoittanut bändin toimintaa erittäin hyvin! Näin jokainen olisi samassa veneessä! ...mutta ei, Tarjahan otti miehensä managerikseen, ja miehen firma rahoitti tarjan menot ja ostokset....managerihan on se henkilö joka saa sievoisen summan bändin keikoista ja tässä tapauksessa tarjan keikoista...mitäs pojat saa, toki jotain... tarja on kaikkea muuta kuin bändin perustaja. ei ole sanoittanut vissiin ainuttakaan biisiä saatika säveltänyt, tämän on tehnyt bändin perustaja. Yhteinen firma olisi ollut oikea ratkaisu tässä suhteessa....ei kukaan olisi voinut vetää välistä senttiäkään, montakos senttiä tämä tarjan manageri on vetänyt omiin pusseihinsa jotta elämä olisi makeampaa tarjan kanssa??? Kyllä tämä on ihan oikein mennyt...ahneet pois porukasta, ei yksi lehmä ojaan kaada...vai mites se nyt menikään... :) takuulla nightwish saa keikkoja samalla lailla kun ennen, ja uskon että uusia faneja tulee lisää kun ääni kellossa muuttuu!!!
Rahan perässä...
1
422
Vastaukset
- Minä 28
Ei taida olla lukenut viimeisimpiä juttuja. Tuomas on tienannut 10x enemmän kuin Tarja kyseisessä bändissä. Tuomas on itsekin sanonut, että bändin jäsenille maksetaan tasavertaisesti.
Jos Tarjalla on oma manageri, eikä ole bändin osakkaanna, niin todellakin hän silloin saa pienimmän osan bändin tuloista. Hän varsinaisesti tässä tapauksessa tienaa bändin oheistuotteista/levyistä sellaista summaa kun muut bändin jäsenet ja sitten puhutaan Tarjan rahanahneudesta, hei Haloo!!!
Tuskin se Tuomaskaan lähtisi keikalle 1o eurolla näin kärjistetysti. Toki jos on menestyvä brändi niin siitä kannattaa hyötyä, tuskin tämä Tuomastakaan haittaa.
Tämä erottamiskirje oli mielestäni myös melkoinen julkisuustemppu bändin tulevaisuutta ajatellen. Jos Bändi olisi kertonut Tarjalle asiasta ennen Helsingin keikkaa ja se olisi tullut julkisuuteen, niin asiaan ei ehkä oltaisi suhtauduttu näin suuresti kuten nyt. Nythän media riepottelee kumpaakin osapuolta ja varmastikaan jutut eivät nyt aivan sanatarkasti pidä paikkaansa, toisin kun kirjeissä.
Mitä kirjeeseen tulee, niin todella törkeä tapa erottaa hyvä ystävä ja 9 vuotta bändissä ollut jäsen. Kuulostaa todella uskomattomalta ja oikeastaan melko raukkamaiselta tavalta. Kirjeen sisältö sinänsä, mikä nyt siitä paikkaa sitten pitääkään oli aivan liian henkiläkohtainen tapa tuoda asia julkisuuteen.
Suora puhe ja asian käsittely bändin sisällä olisi ollut ainut oikea tapa. Kyllä Tarjakin olisi tullut varmasti pöytään, jos pojat olisivat sanoneet erottavansa hänet.
Tulevaisuus:
NW tulee varmasti myymään kovasti uuden levyn kun saavat aikaiseksi uuden solistin kanssa. Tämä johtuu asian herättämästä mielenkiinnosta. TOsin tämän jälkeen en enää usko kovinkaan suureen menestykseen.
Tarjaa ei voi korvata ainakaan samantyylisellä laulajalla, se vaan suututtaisi kannattajat siis ne jotka ovat vielä jäljellä. Jotain uutta tuolla rintamalla pitää tapahtua ja tämä tarkoittaa, että vanhoja lauluja ei enää voi esittää.
Toivon Tarjalle kaikkea parasta, bändille myös, vaikka en heidän tavasta pitänytkään. NW ei ole Nw ilman Tarjaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707