Hiukan olen kaivannut ulkolämoömittaria sebringiin. omassa LE mallissa kun sellaista ei ole pelkkä tyhjä kolo siinä missä LX mallissa sellainen on (Ajoteitokoneen kanssa). Onko kukaan jälkiasentanut ulkolämpömittaria Sebringiin siihen konsolin keskelle vai pitääkö tyytyä ulkopeiliin liimattavaan versioon.
Ulkolämpömittari Sebringiin
A.v.W.
2487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
LE-Sebringistä tosiaan puuttuu tuo, ah, niin käyttökelpoinen LX:n/Limitedin "ajotietokone", joka näyttää lämmön lisäksi kompassin summittaisen suunnan ja muuta hyödytöntä, kuten kulutuksen, jonka jo muutenkin korkeaksi tiedän :)
Tilalla on vain semmoinen käyttökelpoisen kokoinen "lokero", johon saa tungettua vaikkapa... klemmareita?
En tiedä saako nykyisin tuota ajotietokonetta ostettua lisävarusteena, mutta ainakaan vajaa pari vuotta sitten ei onnistunut.
Halvin ja järkevin ratkaisu varmaankin olisi hankkia sellainen yleismallinen ulkolämpömittari ja kiinnittää se niille main ja vetää sen anturin johto tulipellin läpi jonnekin pyörän koteloon tai muualle suojaisaan paikkaan.
Ihan aiheen vierestä...
Monasti ajattelee että kompassi jos mikä on hyödytön mutta kerranpa siitä oli apua. Muistelin karttaa mielessäni (se oli vielä aikaa ennen GPS:ää ;) ja otaksuin että nyt nokan pitäisi näyttää suunnilleen pohjoiseen mutta se näyttikin länteen. Tästä tietysti saattoi vetää sen johtopäätöksen että ajan väärää tietä väärään suuntaan. Tuo tapahtui "keskellä ei mitään", joten harvalukuisista tieviitoista en olisi tuota osanut arvata. Näinpä kompassi säästi minulta ehkä 100-200 kilometrin ajamisen.
Onneksi nykyisin on navigaattorit ;)
BTW, missä tuo Sebringin lämpötila-anturi on?