TERVEHDYS
Autoni Skoda felicia 1.9 diesel -97.
Vikana on ilmeisesti vetoakselin nivelet ?
Tärinät tuntuu koko autossa ja vetoakseleissa tuntuu selvä klappi molemmissa sisimmissä ja vasempi uloin.
Eikös vetareiden pidä olla "tiukat" paitsi päittäisvälys tietysti olla pitää ?
Korjaamoilla tuntuu olevan ihmeellisiä näkemyksiä autossa ilmenevään tärinään, tätä huolto kierrettä on nyt jatkunut kaksi kuukautta ja raha kyllä kelpaa, mutta mitään ratkaisevaa ei tunnu tapahtuvan! Kolme eri korjaamoa on kierretty ja nyt viimeksi "amatöörin" luonna päädyimme vetoakselin niveliin, vaikka yksi paja oli muka kokeillut kaikkiin uusia ja todennut tärinän jatkuneen ja laittanut vanhat tilalle !!!??? Auton nyt pitäisi olla kuitenkin sen verran yksinkertainen ja yleinen rakenteeltaan,että vika paikallistettaisiin ja saataisiin korjatuksi.
Autoon on laitettu raidetangon päät,oikea sisempi nivel (joka tuntuu nyt jo väljältä)!! kallistuksenvakaimen kumit ja jarrulevyt eteen, sekä uudet iskarit taakse jouset.
Ja sitten kysymys mistä feliciaan löytys edullisia varaosia (vetarit) ? Mielummin täältä savosta päin ?
Paljonkohan lysti vielä tulee maksamaankaan :(
Otetaan kiitollisena kaikki kommentit vastaan :)
Felicia tärinät ja varaosat
1
713
Vastaukset
- V.P
Omassa feliciassa(1.9d farmari) täristi rikkinäiset ulommat vetonivelet,ja vasen etupyöränlaakeri.Tilasin osat motonetista (www.motonet.fi).Auto kulkee nyt kuin juna,ei mitään tärinöitä ja kolkotusta.Samalla vaihdoin vaihteensiirtotankon nivelineen(Skodalta n.60.-),ja loppui tyhjäkäynnillä esiintyvä kilinä.Aiemmin vaihdoin takapyörän laakerin joka täristi autoa (motonetista n.12.-).Autolla ajettu 237.000km.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1607369
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1506046- 1545375
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.484767Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?554088- 733332
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.623300Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263224- 472507
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢182429