narttu koirani on 1,3v ja toinen kiima menossa. veren tiputus loppui perjantaina.
kävin kaupassa, koira oli ulkopuolella odottamassa. minulla meni kaupassa n. 5 min.
takaisin pihalle tultaessa suurikokoinen uros koira kiehnasi koirani ympärillä, koirani istui tiiviisti peppu maassa. Koirani pelkää suuria koiria eikä anna kenenkään koiran yrittää astumista (siis ei kiiman aikana).
mitkähän mahdollisuudet mahtaa olla että meille syntyy sekarotuisia?
missä kiiman vaiheessa astumis onnistuminen on korkein ja kuinka kauan astuminen pitää kestää jotta se onnistuu.
Uros koira ei lähtenyt seuraamaan meitä ja juoksi heti pois paikalta kun huusin sille. olisiko jopa mahdollista että koirani ei haissut enään kovin paljon kiimaiselle eikä uros edes yrittänyt astua, koska ei lähtenyt meitä seuraamaan?
ehkä vähän sekava teksti, mutta toivottavasti tajusitte mitä yritän kysyä ja joku ehkä osaisi vastata jotain (ja ehkä saisin mielenrauhan)
apua, uros koira kävi päälle!
13
1726
Vastaukset
- davalyan
viivyit vain hetken ja narttusi istui peppu tiiviisti maassa niin tuskimpa mitään tapahtui.varsin koiramainen ilmiö on että astumisen päätteeksi uros ja narttu jäävät toisiinsa kiinni muutamasta minuutista aina puoleen tuntiin ;)
- Matti
Ensiksikin on vastuutonta jättää kiimainen narttu yksia johonkin kaupan eteen...Hei Haloo!!!
Toinen asia, nartun vuoto päivät eivät ole johdannaisia ns.parhaisiin päiviin, monet nartut eivät vuoda enää kun ne astutetaan.
ja kolmanneksi koirien EI tarvitse jäädä kiinni, vaan pentuja voi tulla silti.
Eikä astutuksen tarvitse kestää minuutteja...,joskus voi käydä että uros hyppää selkään ja nartun omistaja vetää silmänräpäyksessä nartun alta pois ja hups. hedelmöitys on jo tapahtunut.
Eli en olisi sinuna niinkään varma etteikö jotain ole tapahtunut kun oli poissa vain Viisi minuuttia, mikä on liikaa kiimaisen nartun kanssa.- hatamm
jossa narttu juuri kauppareissulla oli tullut tiineeksi.
Ei siis todellakaan ole mahdotonta tuo asia sinunkaan koirasi kohdalla, mutta siltikin sanoisin että hyvin epätodennäköistä kumminkin. - joanna
tiedän tehneeni väärin jäettäen kiimaisen nartun kaupan ulkopuolelle, mutta on ihan pakko myöntää, ettei minulle tullut mieleenikään, että joku on vielä vastuuttomampi ja pitää koiraansa vapaana
Eiköhän se ole jopa lain vastaista, ja kyseessä oli vielä pyreneittenmastiffi uros, joka ei ole mistään ihan pienemmästä päästä.
(sain kaupan tädeiltä selville, että se koira vaeltelee hyvin usein vapaana, sain jopa omistajan nimen). - Sina
joanna kirjoitti:
tiedän tehneeni väärin jäettäen kiimaisen nartun kaupan ulkopuolelle, mutta on ihan pakko myöntää, ettei minulle tullut mieleenikään, että joku on vielä vastuuttomampi ja pitää koiraansa vapaana
Eiköhän se ole jopa lain vastaista, ja kyseessä oli vielä pyreneittenmastiffi uros, joka ei ole mistään ihan pienemmästä päästä.
(sain kaupan tädeiltä selville, että se koira vaeltelee hyvin usein vapaana, sain jopa omistajan nimen)."tiedän tehneeni väärin jäettäen kiimaisen nartun kaupan ulkopuolelle, mutta on ihan pakko myöntää, ettei minulle tullut mieleenikään, että joku on vielä vastuuttomampi ja pitää koiraansa vapaana"
Mitenkään vähättelemättä ongelmaasi, kysyn kuitenkin että
Luenko oikein; sinä saat olla vastuuton, mutta ei muut? - davalyan
Sina kirjoitti:
"tiedän tehneeni väärin jäettäen kiimaisen nartun kaupan ulkopuolelle, mutta on ihan pakko myöntää, ettei minulle tullut mieleenikään, että joku on vielä vastuuttomampi ja pitää koiraansa vapaana"
Mitenkään vähättelemättä ongelmaasi, kysyn kuitenkin että
Luenko oikein; sinä saat olla vastuuton, mutta ei muut?joka lauseesta aina vääntää jotain.tohon asiaan en sano juuta en jaata,mutta miksi kaikki sanat pitää "vääristää",kun ei olla nenäkkäin puhumassa niin lauseet kuullostaa juuri joskus asiaan kuulumattomilta,mutta tarkoitus on vaan tuoda joku asia ilmi.ei sen enenpää.ja sen nyt vielä kysyjälle sanoisin,päätellen siitä että kauhistelit pystiffin kokoa on sinun narttusi pieni/keskikokoinen,jolloin astuminen on jo lähes mahdotonta,pystiffi-uroksen värkki kun on sen verran korkeallakin,että kun oman rodun nartut ovat vain hieman matalampia,niin kokoerot joskus aika lailla vaikeuttaa ja se,että harva narttu antaisi sen edes selkään hypätä,niin paljon se painaa.ongelma olisi todennäköisempi ja suurempi,jos uros olisi ollut pieni/keskikokoinen.
- mmh78
No jos katsotaan lakeja ja asetuksia niin kyllähän tämä narttukoira on ollut asianmukaisesti kytkettynä kaupunkialueella ja kaupan eteen jätettäessä ilmeisesti sopivan pituisessa narussa ettei pyöri ohikulkijoitten jaloissa riesana.
Uroksen omistaja on se vastuuttomampi henkilö,sillä kaupunkialueella koiran irti pitäminen on kiellettyä.
Ei tässä sentää kiimaista narttua ole päästetty omin päin pihoille juoksentelemaan ja itketä sitten mahdollisia seurauksia...
- Koiran omistaja
Moi, mihnä sä asut? kun multa tai oikeastaan mun veljen koira on karannu niin mä kysyn vaan minkä värinen se oli? ja oliko sillä kaulas sellanen ketju?
ja oliko se koira musta?
ja oliko sillä sellaset korvat jokka roikku eikä ollu pystys?- joanna
Porissa... mustavalkoinen pyreneittenmastiffi, jota luulin kyllä ensiksi landseeriksi.
- varmaan
joanna kirjoitti:
Porissa... mustavalkoinen pyreneittenmastiffi, jota luulin kyllä ensiksi landseeriksi.
ton davalyanin koira
- davalyan
varmaan kirjoitti:
ton davalyanin koira
ole mustavalkoisia kasvatteja,eikä edes porissa...
- xxx
On onhan tuossa pieni riski... kuinka mones juoksupäivä oli menossa?
Käy nyt kuukauden päästä oletetusta astutuksesta ultrassa. Jos siellä näkyy elämää, on aineita jolla tuottaa koiralle abortti.
Ja älä koskaa, siis koskaan, jätä koiraa yksin kaupan eteen - oli sillä juoksu tai ei.
En voi ymmärtää miksi tieten tahtoen pitää tyrkyttää koiraa varkaille ja muille hörhöille.- tuo
otsikko antaa vähän muun kuvan "kun että koirani oli kiimassa,astuiko uros sen" kuvan saa "että joku uros on käynyt jonkun päälle" voisi miettiä miten otsikonkin kirjoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965