Jääkaapin maalaaminen

onko mahdollista?

Keittiön kasvojenkohotus suunnitteilla. Jääkaappi-pakastin (tylsän valkoinen) on niin uusi, ettei sitä kehtaisi vaihtaa. Mieleen tuli, että onnistuisiko jääkaapin ulkopintojen maalaus? Ei kai se voi mahdoton ajatus olla? Onko kukaan tehnyt moista; millä tekniikalla, maalilla ja tuloksella?

11

16377

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena

      värillinen kontaktimuovi?

    • autojakin

      Hionta, suojaus ja maalaus. Paras olisi kiikuttaa jonnekin maalaamoon mutta onnistuu kotikonsteinkin.

      Hionta hienolla vesihiomapaperilla. Pölyt pois ja tiivisteiden tms teippaus ja mieluusti kahvojen irrotus.Pölyttömässä tilassa ruiskulla tai vaikkapa spray maalilla. Tavalliset metalli- tai automaalit luultavasti sopivat tarkoitukseen.

      Tulos riippuu sitten maalarista:)

      • Jääkaappi-maalari

        Sitähän minäkin ettei se voiolla niin mystistä hommaa! Peltiähän se pinta vain on siinä missä moni muukin asia peltilehmien ohella.


    • NÄHNYT

      NO ON TOKI MAHDOLLISTA. NAAPURISSA OLEN NÄHNYT SELLASEN JA MUISTAAKSENI HE SANOIVAT SEN MAALANNEENSA.
      JOS TÄS JOSKUS NÄÄN NE NIIN VOIN KYSÄISTÄ ET JOS NE MUISTAIS KUKA JA MILLÄ ON MAALANNU.
      NIILLÄ ON TUMMA KEITTIÖ JA JK ON TOSI SOPIVASTI SÄVYTETTY .....

      • NÄHNYT

        NIIN TULI VAAN MIELEENI ET MITEN MUOVIOSIEN KÄY NAAPURIEN JÄÄKAAPPIMALLISSA EI VARMAAN OLE MITÄÄN MUOVISTA.....


      • alkuperäistäkin
        NÄHNYT kirjoitti:

        NIIN TULI VAAN MIELEENI ET MITEN MUOVIOSIEN KÄY NAAPURIEN JÄÄKAAPPIMALLISSA EI VARMAAN OLE MITÄÄN MUOVISTA.....

        Meillä jääkaappi on sitä mallia, että siinä on muoviset vetimet & muuta pientä. Mikähän niihin tepsisi? On kait niitä maaleja muovillekin? Askarteluhengessä niitä kyllä jaksaisi sen verran värkätä, että hyvä tulis. Jos siis olisi oikeat aineet tiedossa.

        Mutta kysypä naapuriltasi hänen kokemuksistaan. Aina sitä mielellään oikeassa elämässä kerättyjä tietoja kuulisi ennen kuin rupeaa itse pioneeriksi. Kiitos etukäteen!


    • ville

      Sprayllä saat maalattua metalliosat, ehkä myös muovit, kun valitset sopivan sprayn.

      Jos et ole spraylla maalannut ei kannata lähteä tekemään tuota ensimmäisenä. Tuloksena on helposti etätasainen ja valumia täynnä olevan jääkaappi.

      Helpoiten selviät kun otat ovet irti ja viet automaaloon. Suojaat itse kotona teipillä osat joita ei maalata niin ei varmasti kovin paljoa maksa, sanoisin että pari kymppiä per ovi.

      Kahva/liikkuvissa osissa pitää sprayn päälle vetäistä kova lakka tai spray pitää esim vanteisiin tarkoitettua, jotta pinnasta tulee kestävä. Käsittääkseni lakka voi olla vaikka pensselillä vedetty jolloin siitä saa itse hyvin helposti tasaisen.

      Lisää spraysta voit kysellä vaikka rautakaupasta tai lähimmästä automaalaamosta.

    • Fubsi

      Maalasin öljyväreillä pikkujääkaappini pinnan, tosin vain oven. Tärpätillä ja raapimalla lähtee irti jos haluaa mutta ainahan voi maalata vaan päälle, öljyvärien hyvä puoli :D

    • Anonyymi

      Juuri tänään ostin mustaa maalia ihan tavallista seinä maalia,ja sillä maalasin jääkaapin oven,ihan hyvä siitä tuli myyjä sanoi,että maali pysyy jos ei sitä tahko rätillä kun siivoaa,pyyhkii tahroja pois kun siivoaa,kevyesti käski pyyhkiä

    • Anonyymi

      Mä maalasin jääkaapinoven mustalla maalilla,ihan sitä mitä laitoin keittiön kaappeihinkin,hyvä tuli,maalaamisessa käytin pensseliä,nyt olen tyytyväinen että keittiö ei ole enää sairaalan kamala valkoinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe