Jääkaapin maalaaminen

onko mahdollista?

Keittiön kasvojenkohotus suunnitteilla. Jääkaappi-pakastin (tylsän valkoinen) on niin uusi, ettei sitä kehtaisi vaihtaa. Mieleen tuli, että onnistuisiko jääkaapin ulkopintojen maalaus? Ei kai se voi mahdoton ajatus olla? Onko kukaan tehnyt moista; millä tekniikalla, maalilla ja tuloksella?

11

14431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena

      värillinen kontaktimuovi?

    • autojakin

      Hionta, suojaus ja maalaus. Paras olisi kiikuttaa jonnekin maalaamoon mutta onnistuu kotikonsteinkin.

      Hionta hienolla vesihiomapaperilla. Pölyt pois ja tiivisteiden tms teippaus ja mieluusti kahvojen irrotus.Pölyttömässä tilassa ruiskulla tai vaikkapa spray maalilla. Tavalliset metalli- tai automaalit luultavasti sopivat tarkoitukseen.

      Tulos riippuu sitten maalarista:)

      • Jääkaappi-maalari

        Sitähän minäkin ettei se voiolla niin mystistä hommaa! Peltiähän se pinta vain on siinä missä moni muukin asia peltilehmien ohella.


    • NÄHNYT

      NO ON TOKI MAHDOLLISTA. NAAPURISSA OLEN NÄHNYT SELLASEN JA MUISTAAKSENI HE SANOIVAT SEN MAALANNEENSA.
      JOS TÄS JOSKUS NÄÄN NE NIIN VOIN KYSÄISTÄ ET JOS NE MUISTAIS KUKA JA MILLÄ ON MAALANNU.
      NIILLÄ ON TUMMA KEITTIÖ JA JK ON TOSI SOPIVASTI SÄVYTETTY .....

      • NÄHNYT

        NIIN TULI VAAN MIELEENI ET MITEN MUOVIOSIEN KÄY NAAPURIEN JÄÄKAAPPIMALLISSA EI VARMAAN OLE MITÄÄN MUOVISTA.....


      • alkuperäistäkin
        NÄHNYT kirjoitti:

        NIIN TULI VAAN MIELEENI ET MITEN MUOVIOSIEN KÄY NAAPURIEN JÄÄKAAPPIMALLISSA EI VARMAAN OLE MITÄÄN MUOVISTA.....

        Meillä jääkaappi on sitä mallia, että siinä on muoviset vetimet & muuta pientä. Mikähän niihin tepsisi? On kait niitä maaleja muovillekin? Askarteluhengessä niitä kyllä jaksaisi sen verran värkätä, että hyvä tulis. Jos siis olisi oikeat aineet tiedossa.

        Mutta kysypä naapuriltasi hänen kokemuksistaan. Aina sitä mielellään oikeassa elämässä kerättyjä tietoja kuulisi ennen kuin rupeaa itse pioneeriksi. Kiitos etukäteen!


    • ville

      Sprayllä saat maalattua metalliosat, ehkä myös muovit, kun valitset sopivan sprayn.

      Jos et ole spraylla maalannut ei kannata lähteä tekemään tuota ensimmäisenä. Tuloksena on helposti etätasainen ja valumia täynnä olevan jääkaappi.

      Helpoiten selviät kun otat ovet irti ja viet automaaloon. Suojaat itse kotona teipillä osat joita ei maalata niin ei varmasti kovin paljoa maksa, sanoisin että pari kymppiä per ovi.

      Kahva/liikkuvissa osissa pitää sprayn päälle vetäistä kova lakka tai spray pitää esim vanteisiin tarkoitettua, jotta pinnasta tulee kestävä. Käsittääkseni lakka voi olla vaikka pensselillä vedetty jolloin siitä saa itse hyvin helposti tasaisen.

      Lisää spraysta voit kysellä vaikka rautakaupasta tai lähimmästä automaalaamosta.

    • Fubsi

      Maalasin öljyväreillä pikkujääkaappini pinnan, tosin vain oven. Tärpätillä ja raapimalla lähtee irti jos haluaa mutta ainahan voi maalata vaan päälle, öljyvärien hyvä puoli :D

    • Anonyymi

      Juuri tänään ostin mustaa maalia ihan tavallista seinä maalia,ja sillä maalasin jääkaapin oven,ihan hyvä siitä tuli myyjä sanoi,että maali pysyy jos ei sitä tahko rätillä kun siivoaa,pyyhkii tahroja pois kun siivoaa,kevyesti käski pyyhkiä

    • Anonyymi

      Mä maalasin jääkaapinoven mustalla maalilla,ihan sitä mitä laitoin keittiön kaappeihinkin,hyvä tuli,maalaamisessa käytin pensseliä,nyt olen tyytyväinen että keittiö ei ole enää sairaalan kamala valkoinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      382
      5257
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1815
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      354
      1793
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      115
      1029
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      994
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      897
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      51
      747
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      65
      735
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      54
      698
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      35
      668
    Aihe