Siis kuunnellaan kiitollisina Kokemuksia, erillaisten öljyjen vaikutuksista? nostimien kylmä kolinaan
Öljy luokitus ja Kilkutus
14
2739
Vastaukset
- kylmäkolina
johtuu useimmin öljynsuodattimesta
- Topiinkeriantti
kaivoon älykkö vai etkö ole puusta laskeutunut
- vaan ite
Topiinkeriantti kirjoitti:
kaivoon älykkö vai etkö ole puusta laskeutunut
mutta kattele kanssa porakaivo
- mättää?
Topiinkeriantti kirjoitti:
kaivoon älykkö vai etkö ole puusta laskeutunut
mistähän te aina ilmestytte tappamaan keskustelut?
- kaveri ei
mättää? kirjoitti:
mistähän te aina ilmestytte tappamaan keskustelut?
ole tutustunut ikinä putsarin sisältöön puhumattakaan sen toimintaperiaatteesta tai sitten se myy niitä yleismallin suodattimia alkuperäisvaraosina ja vakuuttaa, että se on sama koska valmistajakin on sama, kuitenkin autovalmistajat pidättävät näistä oikeuden vain itsellä vaikka ostavat ne alihankkijoilta
- esimerkki
mättää? kirjoitti:
mistähän te aina ilmestytte tappamaan keskustelut?
joka väitettiin olevan satua totuus löytyy siit "toden totista" otsikosta http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000465&posting=22000000008982904
- kylmänä
esimerkki kirjoitti:
joka väitettiin olevan satua totuus löytyy siit "toden totista" otsikosta http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000465&posting=22000000008982904
5w- ei tunnu toimivan, tuskin siis 0w- ihmeitä tuo. Remonttia varmaan
- hydrauliset
kylmänä kirjoitti:
5w- ei tunnu toimivan, tuskin siis 0w- ihmeitä tuo. Remonttia varmaan
nostimet?
- tarkoitan
hydrauliset kirjoitti:
nostimet?
lämpimänä hiljaiset.
- kyllä
tarkoitan kirjoitti:
lämpimänä hiljaiset.
kokeilisin vaikka tuota forten moottoripesua sisältä, koska se on halpa remontti siihen nähden jos joutuu muuten vaihtaan nokka-akselia myöten sen ominaisuus on juuri poistaa epäpuhtauksia sieltä kanavista ja laita alkuperäinen suodatin siihen autoon, jos ei ole ne ei laske öljyä takaisinpäin ja monesti myös parempi öljynpaine: Tämän olen ihan käytännössä itse nähnyt nuorempana, kun tuli viriteltyä noita autoja ja omissani oli aina öljynpainemittari, mutta joskus nuukuuttaan tuli ostettua tarvikesuodatin ja yhen kerran rupes sitten vilkkumaan öljynpainevalo ja painekin oli 0,4bar ja vikaa sitten etsin muualta, mutta vaihdoin sitten tuon suodattimen niin nousi 0,9bar tyhjäkäynnillä siis. "Olin kyllä tietoinen eroista, mutta sitä ei usko ennen kun omalle kohdalle sattuu"
- Kokemusta omaava
Koita vielä eri oljyillä/suodattimilla yms. Jos ei auta edes moottori(sisä)pesuaineet niin koneremppa tai kaupanteko häämöttää. Loppusummassa noi kemikaalit on kuitenki aika pieni raha. Riipuen tietysti vehkeestä.
- wreevvv
Siis onko kyseessä venttilikoneiston kilkutus.
Mikä auto ja mootori on kyseessä,
kaikkiin ei todella sovi 50 öljytventtiilinnostimien kilkutus heti käynnistyksen jälkeen on normaalia, jos moottori on seissyt pitempään. Osa öljystä valuu hiljalleen nostimen sisältä pois, kun nokka-akseli painaa jatkuvasti venttiilinnostinta venttiilin ollessa auki.
Pitempiaikainen kilkutus sitten viittaa jo johonkin vikaan tai likaan venttiilinnostimissa. Voi ne yleensä purkaakin ja putsata.
- Autoinsinööri
Syy kalinaan kylmäkäynnistyksen jälkeen voi olla myös nykymoottoreiden lyhyet männät. Mäntä pääsee kylmänä hieman elämään sylinteriputkessa kunnes lämpiää ja halkaisija suurenee oikeaan arvoonsa.
Joissain tapauksissa Mobil ykkkösen vaihtaminen toiseen öljyyn on myös auttanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951