No nyt kun oon jotenkin koittanut ajatelle teidän uskoanne niin tajusin että raamattu ei oo teille kovinkaan tärkeä. Teillä on oma perinteenne joka muuttuu aikojen kuluessa ja raamattu on siinä sivussa jonkilaisena ohjekirjana. Voisi verrata raamattua suomen lakiin, joku senkin on kirjottanut ja sitä uskotaan, toiset uskoo pilkulleen, toiset soveltaen. Vähäkö oon ylpee ku tajusin ton teidän jutun, kait. Nyt voin jotenkin ymmärtää teitä, eikä minuu oikeestaan oo haitannutkaan teidän uskonne. Noo, oonko oikeilla jäljillä?
Hei nyt mä sen TAJUSIN.
Viisas.
4684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi oikein selittelette täälä raamatun jotain yksityiskohtaa tai kiistelette siitä? luulisi että uskovaislla riittää ymmärrystä toisen uskoon, eli antaa kaikkien kukkien kukkia.
...tunnut viisaalta tosiaan. Mikähän veto tuokin aloituksesi oli. Sinä varmaan "hiffasit" jonkun jutun ja sitten oikopäätä tänne kirjoittelemaan.
Kyllä sitä seuroissa opitaan ja kuunnellaan Jumalan sanaa ja niitä ohjeita yritämme noudattaa.
tällä tyylillä kirjoitella mieluummin rakkaudella kuin pisteliäästi!
En halua olla mitenkään ilkeä, mutta on vain vaikee käsittää teidän ajatuksenjuoksunne. On vain niin paljon kysymyksiä ja vähän vastauksia. Siis uskotte johonkin?, mihin? jos minä uskon itseeni ja siihen että kaikki on mun omista tekemisistä kiinni niin mikä ero tossa on teidän uskoonne?