Heti koulun jälkeen (klo 14.00) tulen koneelle ja netissä 21.00 asti. Kesälomalla/viikonloppuna olen netissä N. 10 tuntia. Olen vasta 12 vuotias... olenko nettiriippuvainen?
Vastaukset 6
- sano sama asia vanhenmillesi
niin rajoittavat käyttöäsi.
- kddd
Et ole. Käytät oikeastaan konetta normaalia vähemmän. Joko koodaus on astunut kuvioihin, sitten tilanne voisi parantua ja ns. 24/7-tyyli tulisi kuvoihin (suosittelen!). Parempi se on siellä kotona istua kuin hillua kylillä kännissä. Suosittelen että otat kouluun läppäriin jotta tunnit voit irkata ja iltaisin idlaa koneella vähintään sinne aamuyön pikkutunneille. Vielä sinustakin tulee 'pro' jos yrität kovasti. Btw, käsitettä nettiriippuvuus ei ole, tylsät ihmiset ovat sen vain kateellisina keksineet huomattuaan ettei liikunta ole enää muodissa. Muista myös, että konetta aktiivisesti käyttävien IQ on keskimäärin normaalia korkeampi (ehkä sinunkin). Tietokone on siis kehittävä ja kerää sivistyneet ja avarakatseiset ihmiset yhteen. Netti sivistää!
Onnea! - AinaElleN
netin käyttöäsi huomattavasti.
Usko pois!- E.M.
Ja sinä elä niin kuin opetat!
- TeeN
E.M. kirjoitti:
Ja sinä elä niin kuin opetat!
Vaan
TEE
NIINKUIN
MINÄ
SANON
(*&*) - Ansa ja Oiva
TeeN kirjoitti:
Vaan
TEE
NIINKUIN
MINÄ
SANON
(*&*)...jos tavallinen elämäsi (koulu, ystävyyssuhteet, harrastukset yms.) eivät siitä kärsi, et ole ainakaan vielä ihan sairaalloisen nettiriippuvainen. Itse oleilen suunnilleen saman verran verkossa per päivä (1-4 tuntia), ja koulussa menee todella hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411583- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69956Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi303841- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37629
- 62602
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571