Kysynpä tältä toiselta palstaltakin, kun ei sakemanniporukalta ole tullut vastauksia... :)
Onko kuinka moni kouluttanut koiraansa naksuttimen avulla? Toimiiko?
Voiko naksutinkoulutuksen aloittaa, vaikka ei ole enää pentukoira?
Onko kuinka moni kouluttanut koiraansa naksuttimen avulla? Toimiiko?
Voiko naksutinkoulutuksen aloittaa, vaikka ei ole enää pentukoira?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koiria on kouluteltu jonkin verran naksuttimen avulla. Toimii, mutta niin toimii moni muukin temppu, kuten oman äänen käyttö samassa mielessä. Hauskaa tässä on se, että omaa ääntä on yksi, naksuja parhaimmillaan monta, joten koiralle mielestäni oma ääni helpompi. (Ajattele naksukoulutuspäivää; kakskyt naksua ja koiraa ja ohjaajaa ja kouluttelevat sitten jatkuvalla naks-naks- metelillä - mistä se koira tietää oman naksunsa???) Okei, vähän karrikoitua, mutta voi tulla eteen tilanne, jossa joku vahinkonaksauttaa väärässä paikassa ja koira vahvistuu tästä. Naksutella voi kaikenikäisille koirille joka säällä, eli ei tarvi olla pentu tai muuten tietty aika tai tilanne.
Kyllä voi aloittaa. Muista vaan ehdollistaa koira kyvin naksulle niin kyllä se sitten hokaa sen. Itse en ollut käyttänyt naksutinta yli vuoteen kun aloin opettaa koiralle uutta temppua niin äkkiä sekin taas muisti että mistä on kysymys.
Naksuttimen etuna esim. sanallisiin kehuihin on että se kehu voidaan tarkemmin juuri oikeaan aikaan mikä on erittäin tärkeää opettamisessa.