Minulla on ollut päkiäarkuutta vuoden verran.Välillä vähemmän,välillä enemmän.Myös käsissäni on muutaman kerran ollut jokin nivel kipeä ja turvoksissa.Käsinivelten kivut ovat aina menneet parissa päivässä ohi.Reumafaktori on reippaasti koholla:109 kun normaali arvo kuuluisi olla alle 14.Lasko ja crp normaalit,myös hemoglobiini normaali 145.Nyt sitten odottelen pääsyä reumalääkärille.Ahdistaa ja masentaa..Olenko sairastunut reumaan vai voiko olla kysymyksessä jotain muuta??
nivelreumaako?
Niina
106720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...vähän alempaa päkiäkivut juttu.
Samat oireet oli mullakin ja reumaahan se. Vaikka mulla ei ollu reuma-arvot kun 24.
Mikä reuma-arvo monista ? Reumaa mitataan monella tutkimuksella.
Siis itse kirjoitin tuohon päkiäkipu juttuun nimim.
kipuilija.
Meillä taisi olla jonkin aikaa sama nimimerkki. En heti huomannut asiaa, kun käyn täällä niin harvoin ja luen alle puolet viesteistä. Keksin taas itselleni jonkun toisen nimimerkin.
ja viime viikolla reuma todettiin ja aloitettiin lääkitys. Nyt täytyy aluksi käydä parin viikon välein verikokeissa,ns. turvakokeissa. Ikäväähän tämä on mutta täytyy vaan jaksaa eteenpäin. Ja ainahan on toivoa ettei tauti kovin pahaksi menekään.
Tsemppiä!
reumafaktori positiivinen, crp, lasko ja pvk normaalit. Päkiäarkuutta, käsien jomotusta, kyynärpää kipua. lähete lähtenyt reumatologille...
Hei, tärkeintä on, että oli kysymyksessä mikä tauti tahansa, miin saat selville, mikä vaivaa. Sitten tietenkin oikea lääkitys.
Ahdistus ja masennuskin helpottavat jossain vaiheessa, yritä kuitenkin ajatella asioita positiivisesti, monilla on asiat paljon huonommin.
En sano, että reuman kanssa eläminen ole aina helppoa, mutta 20 vuoden kokemuksella voin sanoa, että kyllä sen kanssa pärjää..tämäkin on tietenkin yksilöllistä, itselläni on onneksi ollut hyvä elämä reumankin kanssa.
Jokaisessa elämän päivässä on jotain hyvää!
Juuri tänä aamuna olen ollut minäkin ensimmäistä kertaa reumatologin vastaanotolla. Minun fS-RF, reumafaktori arvot on olleet 16-21-18, mutta sitruliini peptidi, S-CCPab yli 800, suosite on alle 25.
Lääkkeeksi Prednisolon 5mg (kortisoni). Kortisonia nyt sitten pari viikkoa ja sitten 'turvakokeeseen' ja sen tuloksen saatuani päättävät aloitetaanko myös Salazopyrin.
Kortisonista kerrottiin ettei se turvota JOS välttää suolaisen ruoan nauttimisen ?? Pitääkö paikkansa ? Onko teillä kokemuksia ?
No, hormoonit se sekaisin minulla sai, mutta annoksetkin olivat kovia. Ja sitä tehden kyllä turvotti myös.
Turvotus riippuu ainakin kortisonin määrästä, saattaa riippua henkilöstäkin.
Itse olen syönyt kortisonia kuusi vuotta ja kokenut sen niin, että 5 mg ei turvotta, mutta 10 mg näkyi jo hieman kasvoissa. Onneksi sitä määrää ei tarvinnut kauaa syödä. Painoa on kylä tullut jonkinverran lisää tänä aikana.
Suolan käyttö ollut normaalia, ei runsasta.