Sain lähetteen kilpparikokeisiin, no siinä vaiheessa olin vielä ihan tyytyväinen. Sitten kun istuin labran jonossa katsoin tarroista että otetaankin vain TSH. Eli onks toi ihan kustannuskysymys ettei oteta kuin yksi koe? Siis mullahan on ihan klassiset vajaatoiminnan oireet: alilämpö, jatkuva palelu, lepopulssi 50 kieppeillä, väsymys, turvotus, lihaskramppeja, elohiiriä isoissa lihaksissa jne. jne.
Eilen tossa kokeilin kaulaa, toiselta puolelta kun painaa siellä muljahtelee joku, mikähä se mahtaa olla? Onko kenelläkää kokemusta samasta?
Alkuviikosta saan koetulokset, ja näyttivät sit mitä tahansa aion mennä lääkäriin tutkituttamaan ton muljahtelun.
Kiitos asiallisista kommenteista!
Kaulalla
8
5791
Vastaukset
- otetaan
myös t4v, toisinaan myös t3
t4v on aika olennainen, koska TSH voi olla alhaalla vaikka on vajaatoiminta. - ainakin
muljahtelee kaulalla kilpirauhaskysta. Aikaisemmin on ollut kilpirauhastulehdus, vajaatoimintaa ja liikatoimintaa. Kystat liittyy kuulemma siihen sairastamaani kilpirauhastulehdukseen (10 vuotta sitten). Kystia löytyi ultrassa enemmänkin, mutta vain yksi tuntuu ja näkyy.
- ap.
niin että oisin kilpparitulehduksen sairastanu aikasemmi tietämättäni? Siis tuleeks noi kystat tulehduksesta vai voiko niitä tulla muutekii? Vai oisko tilanne päällä nyt, mietiskelen tässä.
- molla
ap. kirjoitti:
niin että oisin kilpparitulehduksen sairastanu aikasemmi tietämättäni? Siis tuleeks noi kystat tulehduksesta vai voiko niitä tulla muutekii? Vai oisko tilanne päällä nyt, mietiskelen tässä.
Minulla on kystia kilpirauhasissa enkä ole sairastanut tulehusta! Alkoi oireileen palan tunteena kurkussa ja johan mua hulluna pidettiin! Vaivaa ajoittain enemmän ja välillä ei ollenkaan. Kilpirauhasarvot ovat normalit.
- alkuperäinen kirjottaa
Tänää sain sit tulokset TSH oli 2,25 senkka 7 HB 150.
"Oma tulkintani" on näistä ettei väsymys ja voimattomuus voi johtuu anemiasta eikä tulehdustakaan ole päällä;)
Sit on tuo TSH, viitearvojakii näyttää olevan vaikka kuinka monta eri vaihtoehtoo. Muistan lukeneeni jostain et uusi suositus olis ylärajaks 2 sit on olemassa 4 ja 5. Tää meiän tk näyttää käyttävä 4,5 arvoo. Eli niitten mukaan ei oo mitää hätää.
Sain nyt ajan lääkärille ton muljahtelun ja oireitten takia. Aika on vasta kahen viikon päästä, joten tässä ehtii listata nuo oireet ja ottaa kahen viikon aamulämmöt- ja pulssit. Josko niistä sit mitää hyötyy siellä olis. Toivottavasti ees saan lähetteen niihi muihi kilpparikokeisii.
Voisko joku ystävällisesti selittää miulle mitä sillä S-T4V:llä ja Tpo vasta-aineilla mitataa, entäs S-kortisol?
Ihan muutamalla sanalla jos joku viittis selittää, oon yrittäny lukee kilpirauhasfoorumista niistä mut en oo päässy tolkulle.
Kiitos kaikille, ilmottelen parin viikon päästä mite akalle kävi;)- maria79
Mun mielestä TSH voisi olla alempi(jossain 1 tienoilla). Koska toi TSH on noinkin "korkea" kannattaisi pyytää nyt ottamaan vielä T4V.
Krooninen kilpparitulehdus EI nosta tulehdus arvoja. Eli kyllä voi olla tulehdus päällä vaikka senkka on normaali.
TPO vasta-aineilla selvitetään juuri tuota kroonisen kilpparitulehduksen mahdollisuutta. T4V taas on se varsinainen kilpirauhashormoni. TSH on "vain" se hormoni, jolla aivolisäke piiskaa kilpirauhasta tuottamaan tyroksiinia(T4V)(Sitten on vielä se T3V.) - kiittää
maria79 kirjoitti:
Mun mielestä TSH voisi olla alempi(jossain 1 tienoilla). Koska toi TSH on noinkin "korkea" kannattaisi pyytää nyt ottamaan vielä T4V.
Krooninen kilpparitulehdus EI nosta tulehdus arvoja. Eli kyllä voi olla tulehdus päällä vaikka senkka on normaali.
TPO vasta-aineilla selvitetään juuri tuota kroonisen kilpparitulehduksen mahdollisuutta. T4V taas on se varsinainen kilpirauhashormoni. TSH on "vain" se hormoni, jolla aivolisäke piiskaa kilpirauhasta tuottamaan tyroksiinia(T4V)(Sitten on vielä se T3V.)selkeistä vastauksista. Tiesin kyllä ettei kilpirauhastulehdus näy senkassa. Senkkaa ajattelin siltä kantilta,ettei mikään muu tulehdus oo oireitten takana. Lääkäri otti käsittääkseni senkan lähinnä niveloireitten takia, ilmeisesti reumaa näkyisi jotenkin senkassa ymmärsin hänen puheistaan.
Vielä utelen et mikäs toi T3V on? - Kylmäkalle
kiittää kirjoitti:
selkeistä vastauksista. Tiesin kyllä ettei kilpirauhastulehdus näy senkassa. Senkkaa ajattelin siltä kantilta,ettei mikään muu tulehdus oo oireitten takana. Lääkäri otti käsittääkseni senkan lähinnä niveloireitten takia, ilmeisesti reumaa näkyisi jotenkin senkassa ymmärsin hänen puheistaan.
Vielä utelen et mikäs toi T3V on?Lainaus:
"Vielä utelen et mikäs toi T3V on?"
trijodityroniini, vapaa.
Viiteväli
3.0 - 6.5 pmol/l (vähän paikasta riippuen). S-T3-V kohoaa hypertyreoosissa, ylitoiminnassa. Perusdiagnostiikassa määrityksestä ei ole apua.
Terkuin Kylmis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835114
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h734678Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv852924Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232414Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.602034Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska221805- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1131425- 1851318