Löytyykö joukosta ym. kummitusta. Kyseessä on kuitenkin paras IT-alan tutkinto ja jos vielä on mahdollisuus muuttaa Helsinkiin niin ei pitäisi työnsaannissa suuria vaikeuksia olla?
TYÖTÖN TIETOTEKNIIKAN DI
jjllj
83174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä ne muut tutkinnot sitten ovat?
Kun töihin olet päässyt, tutkinto ei paina ei.
Kelpo firmassa kurssitetaan, jos jokin asia on jäänyt koulunpenkillä oppimatta tai unohtunut.
Sillä, onko tutkinto amk:sta / yliopistosta / korkeakoulusta eipä eroa kuin alkupalkassa.
Tämän jälkeen motivoitunut kaveri etenee halutessaan.
Omalle kohdalleni näin amk inssin näkövinkkelistä, kuusi vuotta alalla pyörineenä, on tullut vastaan vain olevinaan päteviä diplomi-inssejä, jotka eivät todellisuudessa kovin kiinnostuneita ole edes koko alasta saati sitten oppimaan ja kykenemään toimimaan tiimissä. Niin kovin vähän saavat kaiken lisäksi aikaan.
mikä on suhde, DI/AMK inssien välillä, esim. Suomen yritysten ylimmässä johdossa (lasketaan mukaan myös R&D) Sanoisin, että DI/inssi-suhde on ehkä 10/1.
arvailla, jos et tiedä asiasta paskaakaan!!
kyllä kuinka hyvin suomella menee
Miksi R&D pitäisi laskea mukaan? Lasketaanko sitten myös myynti ja asiakaspalvelu mukaan? Olin havaitsevinani tuossa sen että R&D olisi jotenkin arvostetumpaa. Ei ole, samanlaista sakkia sitä löytyy R&D:stäkin - paitsi osa on sellaisia joita ei voi päästää missään tapauksessa esimerkiksi asiakaskontaktiin.
Onhan meitä.
Suuri osa ohjelmistotuotannosta on kuitenkin niin simppeliä, että siitä selviää vähemmänkin hoksaava koodiapina. Yksinkertaisiin tehtäviin ei kannata pistää muita kuin yksinkertaisia henkilöitä tai tulee skismaa. Perustestaushan on esim niin helppoa, että siitä selviää kuka tahansa, joka on peruskoulusta selvinnyt ja matikasta vähintään seiskan saanut.
Miten sitten todistat, että pystyt parempaan kuin tuollaiseen "ongelmanratkaisuun", mihin verrattuna kaupan kassojen rahojen yhteenlasku on vaativa ongelma? DI:llä on DI:n vaatimukset työnkuvasta ja palkkapyyntökin monesti lukion penkiltä rekrytoitua kovempi.
Minä ratkaisin ongelman vaihtamalla alaa. Ei kiinnosta tyvestä puuhun nouseminen; sellaista kun Pirkanmaalla ainakin näytetään vaadittavan. Vuosi koodausarmeijoiden rivimiehenä tappaisi kyldyyrille ja autonomialle kyltymättömän sieluni.
Jos olet työtön, niin miki et käyttäisi sitä aikaasi hyödyksesi : www.marjaana.ws