Älytöntä meininkiä

asuminen nykysuomessa

Asumispolitiikka on mennyt Suomessa täysin pieleen eikä tälle pieleenmenolle näy loppua, koska kukaan (mm. hallitus) ei halua tehdä asialle mitään. Strategiana tuntuu olevan se että pitää olla toimitusjohtaja tms. erittäin suuripalkkainen, että kykenisi ostamaan kunnollisen ja viihtyisän asunnon.

Miksi "asumisesta" on tullut ns. hyväpalkkaisten etuoikeus ? Tavallinen duunari asuu perheineen jossain pienessä kopissa päälekkäin, eikä hän kykyne muuttamaan tilanetta kuin ottamalla hillittömän suuren velan, jota sitten makselee loppuikänsä.

Ei voi kuin ihmetellä miksi tilanne on päästetty tähän pisteeseen. Eihän tässä enään ole mitään järjen hiventä. Viihtyisän asumisen ei luulisi olevan mitenkään erityisen luksusta, mutta nyky Suomessa se näköjään on.

Kohta varmaan mm. elintarvikkeiden hinnoille käy samoin. Ne joilla on maata voivat määritellä perunakilon hinnan ja pian syömisestäkin tulee luksusta. Lihaa voivat syödä vain kaikkein hyvätuloisimmat, koska kilohinta nousee niukan tarjonnan vuoksi 50% vuodessa.

Tonttipulasta on Suomessa aivan turha edes puhua, koska sitä ei yksinkertaisesti ole. Ei edes pk-seudulla. Rakennuskelpoista maata on niin paljon että tarvittaessa kaikki suomalaiset sopisivat asumaan halutessaan omissa taloissaan Klaukkalan etelä puolella.

Jos tilannetta verrataan lähes mihin tahana muuhun Euroopan maahan niin Suomen tilanne on suorastaan naurettava. Ihmisiä vähän ja maata paljon. Silti maan hinta käsittämättömän korkea.

Voiko joku väittää että nykyinen tilanne olisi jotenkin järkevä tai että sen suhteen ei tarvita päättäjiltämme mitään (oikeita) toimenpiteitä ? Niin myyjille tämä on tietysti kultakaivos, mutta kannattaako koko yhteiskuntaa murentaa marginaalisten ja ahneiden maanmyyjien takia ?

No ei.

Monet nuoret lapsiperheet tulevat olemaan vielä suurissa ongelmissa tämän vuoksi ja tuhansien ihmisten elämä on pilalla. Niin vanhempien kuin heidän lapsiensakin.

Korkeiden hintojen hyötyjät ovat hyvin pieni joukko, verrattuna siihen joukkoon, jotka asiasta kärsivät. Tämä tuntuu kuitenkin olevan vain sivuseikka erinäisten realitysarjojen ja eduskunnan lisärakennuksen rinnalla.

Veikkaanpa vaan että me kaikki voimme vuosien päästä laulella "Maksamme velkaa......" nimittäin me kaikki maksamme velkaa vaikka sitä ei itsellämme olisikaan.

Ps. Asun omakotitalossa, joten turha puuttua siihen että kateellisten panettelua tai muuta vastaavaa. Olen vain ottanut järjen käteen ja pyöritellyt sitä. Toivon samaa myös muilta ja etenkin päättäjiltä.

11

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En jaksanut

      lukea.

      • juttu.

           


      • Saamme siitä maksaa

        Minä jaksoin lukea. Ihan älykästä tekstiä. Ensin nauroimme elämää neuvostoliitossa ja nyt meidän "vapaa" markkinatalous on ihan sama systeemi. Kulissina vain on vapaa kilpailu ja kaikki olennainen koitetaan piilottaa. Hintojen korotus = tarkistamme hinnoittelua jne...

        Lähitulevaisuudessa on jäljellä vain 1,2 tai 3 suurta toimijaa joka kaupan ja teollisuuden alalla, ja nekin sopivat hinnat ja markkinat keskenään.

        Mutta tässä unohtuu se, että kuluttajien käyttövarat on rajalliset. Nyt kisataan siitä, kuka ehtii korjaamaan potin ensin.


      • noin 1min

        opettele lukemaan nopeampaa.

        Olen alkuperäisen kirjoittajan kanssa täysin samaa mieltä.

        Perseestä koko homma.


    • se on

      aina ollut. Vai oliko esim. 1980 - luvulla elämä jotenkin helpompaa?

      • helpompaa

        1980-luvulla lähes kaikilla suomalaisilla oli ns.varma työpaikka.Työttömyyskorvauksia ja muita tukia nostivat korkeintaan ainoastaan jotkin pultsarit.Nykyään suurimmilla osaa porukoista on määräaikaiset työsuhteet,varsinkin ensiasunnon ostajilla.Väitäisin,että 80-luvulla elämä olisi ollut helpompaa.


      • hävisi..
        helpompaa kirjoitti:

        1980-luvulla lähes kaikilla suomalaisilla oli ns.varma työpaikka.Työttömyyskorvauksia ja muita tukia nostivat korkeintaan ainoastaan jotkin pultsarit.Nykyään suurimmilla osaa porukoista on määräaikaiset työsuhteet,varsinkin ensiasunnon ostajilla.Väitäisin,että 80-luvulla elämä olisi ollut helpompaa.

        Ne ns. varmat työpaikat? Jos ne kerran jonnekin hävisi niin eihän ne silloin olleet varmoja?


    • toinen ihmettelijä

      Mutta johan sieltä amerikanmaalta tuli ehdotusta että poistetaan ne maataloustuet (ylläpitävät ruoan ylituotantoa). Korjataan kerralla sekin epäkohta, että köyhilläkin on varaa syödä. Kyllä EU:n ekonomistit näitä osaa laskea.

      Markkinavoimat vaan hinnoittelemaan kaiken. Vilja ja liha pörssiin, saadaan sitten nauttia lähikaupassa tarjontaspekulaation aiheuttamista heilahduksista. Vihjauskin huonosta satovuodesta markkinoille ja pörssi hoitaa loput...

      Helevetti soikoon, mitä meininkiä.

      Maat vaan jakoon ja kunnille kaavoitus- ja kunnallistekniikan rakennuspakko. Asuntorakentamiselle rankkaa verotukea. Ulkomaisille sijoittajille ostokielto, niin ei valu veroeurot jenkkien eläkerahastoille.

      Ainiin, valtionvarainministerilläkin oli kuulemma parisataa donaa asuntolainaa... Tuskinpa siis asiaan tulee mitään muutosta.

    • 78786

      Asunnot eivät ole kalliita tuloihin nähden. Kyllä kahdella duunarin palkalla (n.4-5000e brutto)pystyy ostamaan asunnon.

      • tonttien hinnoista

        Eikö e. 1000m2 maapalasta pyydettävä 100.000eur hinta mielestäsi ole kova, jos kyseinen maapala sijaitsee 30-50km helsingistä ? Jos kulta olisi yhtä yleinen luonnonvara kuin maa Suomessa, sen arvo putoaisi sadasosaan alkuperäisestä. Nyt maasta ja sitä kautta asunnoista on tehty tieten tahtoen kuin kultaa.

        Kysymys ei ole siitä etteikö duunariperhe pysty ostaa tai rakentaa asuntoa, vaan kyse on siitä että asumiskustannukset vievät aivan liian paljon perheen tuloja, jotka se voisi käyttää mm. lastensa ja oman virkistyksen hyväksi. Nyt on tehtävä valinta; joko tyydyttävä asunto ja vähintääkin kohtuullinen taloudellinen riski / asumismuoto tai asuminen ankeasti ja varojen käyttäminen mm. lasten tulevaisuutta ajatellen.


      • jokunen

        jos leipä maksaisi 10€/kilo,niin sekin olisi vielä kohtuullinen hinta tuloihin nähden,johon myös duunarilla olisi varaa.Jessus,mitä logiikkaa
        välittäjältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe