Nöyryytys seminaarissa

Todellinen tiede

Yliassistentti Mäkelä heräsi aamulla tyytyväisenä. Seminaaripäivä tulossa, ja mitä mainioin valikoima kidutettavia idiootteja arvosteltavana!

Helvetin tyytyväisenä yliassistentti hieraisi pikkuista kaluaan, jonka seisomista ei kukaan muu koskaan huomannut.

Ass-istentti valmistautui päivään tukevalla aamiaisella, kireällä kravatilla sekä tunkemalla korkin perseeseensä. Näin paska pysyy sisällä, tiesi hän.

--

Seminaariin saavuttuaan Mäkelä kiherteli tyytyväisenä: opiskelijat olivat hemmetin hermostuneen näköisiä!

Ylihenkilö Mäkelä oli tahallaan aina myöhässä, ja pakotti sitten opiskelijat tekemään kaiken nopeasti. Jälki olikin yleensä huonoa, ja Pienikalu-Mäkelältä tuli housuun haukkuja jaellessaan.

Tänään olisi hyvä päivä. Paikalla näytti olevan tuo liian fiksu poika ja koppava tyttö. Niille hän antaisi oppitunnin nöyryydestä.

"Aloitetaanpa sitten" totesi Mäkelä ja tarttui kahvikuppiinsa. Kupissa luki "oma rakas" ja siinä oli punaisia sydämiä. Mäkelä oli varastanut kupin vanhasta työpaikastaan. Firman kesätytöltä ei ollut pillua herunut ja Mäkelä oli tehnyt parhaansa tämän pään menoksi. Viimeisenä päivänä hän oli sotkenut firman kirjanpidon, joka oli tytön vastuulla, ja varastanut tämän mukin.

Mäkelä oli mukava mies.

"Pekalla on ensinnäkin mennyt käsitteet sekaisin", aloitti Mäkelä ja hänen kalunsa alkoi nousta pystyyn. "Ja Irmelin työssä on se vika, että se on tehty" Mäkelä jatkoi ja ajatteli hyönteisten parittelua.

Hähähhä, Mäkelän päässä soi, kun Irmeli alkoi näyttää itkuiselta ja Pekan posket punaisilta.

Mäkelä muisti miten Pekka oli puhunut hänet pussiin edellisviikolla.

"Pekka voisikin tulla pitämään koko ryhmälle esitelmän siitä, miten akateemiseen tutkimukseen pitää suhtautua. Pistä aasinhattu päähäsi. Irmeli, miksi vääntelet naamaasi? Ei kyllä kaunista yhtään."

Mäkelä oli päässyt kunnolla vauhtiin ja pikku nakkikin jöpötti jo koko kolmen sentin komeudessaan. Uh jee, mahtava päivä!

Sitten Mäkelän vatsassa alkoi tuntua oudolta. Löysä paska valui puntista ulos ennen kuin ehti kissaa sanoa.

Professori Pettersson saapui tarkkailemaan seminaarin etenemistä. Ovella oli vastassa Mäkelä paskat housussa ja haisevana.

"Tällä kurssilla on pari lupaavaa opiskelijaa, jotka haluan tutkimustyöhöni mukaan" sanoi Pettersson.

Pettersson näki Mäkelän nykivän naaman ja haistoi pahan hajun.

"Voisin hoitaa tämän seminaarin loppuun. Lähde sinä kotiin ja hoida vaikka raporttien puhtaaksikirjoitus" kehotti Pettersson. "Keskustellaan myöhemmin pestisi muuttamisesta määräaikaiseksi".

Tutiseva ja raivokas Mäkelä ohjattiin ovesta ulos. Hänen mentyään professori Pettersson tarttui pöydällä olevaan kahvikuppiin ja hymähti: "Tuli käyttöä niillekin laksatiiveille".

Opiskelijat hymyilivät toisilleen.

2

8305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eh..

      Mikä helvetti tää oli?


      ...


      Älä enää ikinä kirjota, vitun aivoton pikkukakara...

      • Sivaltaja

        Kumpikohan on aivoton pikkukakara,sinä vai alkuperäinen kirjoittaja?
        Alkuperäisen kirjoittajan teksti oli kaukana jostain mitä sinun kaltaisesi pikkukakara kykenisi ikinä saamaan aikaan.
        Surullista jos odotit jotain muuta ja jäi iltarunkut väliin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä kaupungeista ikävöijät olette ?

      Mistä kaupungista olet?
      Ikävä
      104
      1855
    2. Tunnut niin oikealta kuin osa minua

      Olenko oikeassa? Eihän tässä puutu kuin samat tuntemukset sinulta. Nainen, mitä tämä on? Jotain todella outoa tässä on,
      Ikävä
      88
      1616
    3. Kohunäyttelijä Aku Hirviniemi täyttää tänään pyöreät 40 vuotta. Onnea kaikesta huolimatta!

      Näyttelijä, juontaja Hirviniemi on ollut otsikoissa ja hänen keikkojaan sekä tuotantojaan on peruttu julkisuuteen nousse
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1250
    4. Nainen, täällä minä vain sinua ikävöin

      Joka päivä riudun ja ajatus sinusta viiltää syvälle, se, miten ihanaa olisi kokea sinut lähelläni. Mieleni askartelee si
      Ikävä
      59
      1118
    5. Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?

      Itsenäisyyspäivä on näinä aikoina entistä tärkeämpi osa suomalaisuutta ja merkittävä juhlan aihe meistä monelle. Miten s
      Maailman menoa
      268
      1032
    6. Vaatii kaupungilta kuusinumeroista summaa

      Onko ahneudella ja kieroudella rajaa? Itse tekee väärin, saa oikeutetusti potkut ja on nyt etukäteen suunnitellusti käsi
      Haapavesi
      72
      947
    7. En mä vaan ymmärrä miten noin kaunis voi olla sinkku

      Sähän olet uskomattoman upea nainen kaikinpuolin.
      Ikävä
      57
      854
    8. Ikävä sinua, voimmeko tavata?

      Anteeksi se minun viestini aikoinaan. Perun (jos se on vielä mahdollista) viestini sisällön ja olen pahoillani, jos se l
      Ikävä
      44
      837
    9. Jos joskus pääsen halaamaan sinua

      niin voi olla, että en päästä enää ollenkaan irti. Sitten on hankala mm. käydä töissä, mutta eipä voi mitään.
      Ikävä
      58
      809
    10. Voitko ystävällisesti

      Vastata siihen mitä kirjoitin Oletko valmis kasvotusten puhumaan vai kidutatko lopunelämäsi minua
      Ikävä
      65
      747
    Aihe