Kuulkaa ja ottakaa vaari...
Kirjoittanut: tero-tapio_timonen 9.10.2005 klo 07.56
Jumalan Hengestä, sikesi Kristus, ja että Kristus, ei ollut lihaksi tullut sielu, vaan lihaksi tullut Henki; koska jokainen ihminen on lihaksi tullut sielu, mutta Jeesus Kristus sikesi Jumalan Pyhästä Hengestä, eikä ihmisen siemenestä. Ja kuten tiedämme, niin Isä on Henki, ja Isä on Pyhä. Kolminaisuus-opissa kerrotaan eri Jumalasta, kuin Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala on; koska kolminaisuus-oppi kertoo, että on olemassa kolme Jumalaa, vaikka ei ole kuin yksi.
Eihän hän kaikessa voimassaan olisikaan voinut tulla, ilman että kaikki liha olisi kuollut; mutta ei Jeesus Kristuksena puhunut, että hänen olisi tarvinnut puhua Isälle, vaan sen takia, että ihmiset eivät luulisi, että Isä on ihminen ja kuolevaisen lihallisen ihmisen näköinen, koska Isä on Henki. Ja sen takia, että ihmiset oppisivat ketä rukoilla. Ja sen takia Isän ääni kuului pilvestä, jotta ihmisten edessä kirkastuisi Poika, ja sen takia Poika teki Isän tekoja ja puhui Isän puheita, jotta Isä kirkastuisi; joten ihmisille ei tullut sellaista kuvaa, että Isä olisi kaikessa voimassa ja kunniassa ihmisen kaltainen, vaan että Isä on Henki, eikä näkyväinen kuten lihallinen ihminen, tai kosketeltava kuten lihallinen ihminen.
Isän kanssa yhtä, oli Poika Kristus, Jeesus; mutta Pojassa oli vain Isän Henki, eikä Isän kirkkautta ja voimaa; koska ei mikään liha kestä sen edessä. Kyllä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimi on Jeesus, mutta Isää meidän tulee rukoilla salassa, joka salassa on. Kristus ei tullut omassa nimessään, vaan Isän nimessä, joka on Jeesus. Isä on Pyhä, ja hänen Henkensä on Pyhä, joten Pyhä Henki on hänen Henkensä, jonka nimi on Jeesus.
Sen takia, että Poika ei ole enää tässä maailmassa, vaan hän palasi takaisin Isän luo kirkastettuaan Isän nimen ja tahdon. Ja kun hän palasi, niin hän lähetti Totuuden Hengen todistamaan itsestään.
Kristus sikesi Jumalan Pyhästä Hengestä, joten hän oli Jumalan Poika; mutta hän ei tehnyt, eikä puhunut itsestänsä, vaan Isä hänen kauttaan; Isän Henki, joka Pojassa oli, ja josta Poika oli alkunsa saanut. Me emme rukoile Poikaa, koska Poika on Ihmisen Poika, vaan me rukoilemme Isää, joka on Pyhä, ja hänen Henkensä on Pyhä, joka asustaa jokaisen sydämessä, joka vaeltaa totuudessa ja Kristuksessa.
Jos me rukoilisimme Poikaa, niin me emme rukoilisi häntä josta kaikki on, vaan rukoilisimme hänestä lähtenyttä; koska Poika sikesi hänen Hengestään lihaan. Sen takia me rukoilemme Isää, koska hän on Kaikkivaltias Jumala, eikä ole lihallinen, kuten lihaksi tullut Kristus.
Oletko koskaan ajatellut, että Isän Henki, on monessa ihmisessä samaan aikaan, mutta silti hänen voimansa ja kirkkautensa, ei näissä ihmisissä ole, koska nämä ihmiset tuhoutuisivat hetkessä tuhkaksi ja maan tomuksi, jos hänen voimansa ja kirkkautensa, olisi myös kaikissa ihmisissä. Sen takia Isä ei tullut omassa Hengellisessä kirkkauden ja voiman ruumiissaan sovittamaan ja tekemään uutta liittoa, koska kaikki mikä näkyväistä on, olisi tuhoutunut, eikä mikään olisi kestänyt.
Onko vaikea ymmärtää, että hän tuli Kristuksena sovittamaan ja tekemään liiton?. Tottakai, jos Poika heräsi henkiin ja nousi taivaisiin Isän luo, niin hänen uusi ruumiinsa tuli mukana; ruumis, joka oli lihallinen, mutta joka ei ollut synnistä saastunut, vaan oli synnitön; koska ei mikään syntinen pääse taivaiden valtakuntaan. Kristus, eli Poika nousi taivaisiin, jotta hän kirkastaisi sielläkin Isän ja totuuden. Hän nousi ja pääsi istumaan Isän voiman ja kirkkauden oikealle puolelle, mutta silti hän ja Isä ovat yksi. Kristus on Isän Sielun ja Hengen ruumiillistuma, mutta hänen kirkkautensa ei ollut Kristuksessa, täällä maan päällä vaeltaessa, koska ei mikään liha olisi kestänyt hänen edessään.
Tärkeintä on, että ihminen uskoo, että Kristus(Messias), on Jumalan Poika, ja tekee parannuksen, uskossa yhteen Jumalaan, taivaalliseen Isään, eikä kolmeen erilliseen Jumalaan tai Henkeen.
Sinullakin on mahdollisuus pelastua, Kristuksen ruumiin ja veren sovitustyön kautta, jonka hän Golgatalla sinunkin puolestasi teki, jotta kunhan vain uskot että Kristus on Jumalan Poika, ja hylkäät pahat tiesi, niin pelastut tuomiolta ja kadotukselta, ja pääset siihen perintöön, joka Aabrahamille luvattiin ja hänen siemenelleen, jotka ovat kaikki ne jotka uskovat Isään Jumalaan, joka kaiken on luonut, ja jolla kaikki valta on.
Ottakaa vaari näistä ajoista, koska aika on vähissä, eikä kukaan tiedä, koska Herra Jeesus palaa takaisin tuhoamaan kaikki ne, jotka hänen sanansa hylkäsivät, eivätkä nöyrtyneet kuuliaisiksi, vaan jatkoivat pahoilla teillään, omaksi turmiokseen, joka on ikuinen kadotus Jumalan kasvojen edestä, joka on tulinen järvi, joka palaa tulta ja tuli-kiveä.
Kuulkaa ja ottakaa vaari...
jäljennös
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942