Oma tekoinen häkki..?

Kysyisin nyt tätä ihmisiltä jolla on omatekoinen rotan häkki tai on joskus rakentanut.. Eli mistä häkin kalterit kannattaa tehdä?
Ja jos sinulla on kuvia oma tekoisesta häkistäsi tai olet löytänyt jostain sivulta niin linkitäppäs alas!^_^
Meillä on ollut joskus muinoin kaneja joten käykö kanin juomapullot rotille?
9752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Meillä kaupasta ostettu häkki, mutta lisäosaa rakennettiin hiukan verran.. Ihan k-raudasta ostettiin verkkoa tietääkseni tarkoituksella häkinrakennukseen :P Silmäkokoa on 1,9x1,9cm
Ja kaninjuomapullo käy... samanlaisiahan ne ovat erikokoisia vain... jos on käytetty, niin pese huolella.

Äänestä
  • Miten sait laitettua jatkoa?
    Meillä on tuolla varastossa sellainen reilun metrin´leveä häkki ja ehkä joku puol metriä leveä pikku häkki eli miten voi yhdistellä niitä ? ja haluaisin häkistä korkeamman; kun tässä nyt rotista on kysymys :)

    Äänestä

Otin häkin kannen pois ja siihen leikattiin sopivat palat seiniksi ja nippusitojilla kiiinni.
Jos alemmassa häkissä on ylhäällä luukku, eikä kokonaan avattava niin yhdistäminen on helppoa.
Kattoluukku ja toisesta pohja pois ja, vaikka rautalangalla kiinni... Näin meillä on hamsterilla... Rotilla ei onnistunut, kun aukeaa kokonaan... Piti verkosta tehdä...

Äänestä

  • mie vaan kirjoitti:

    rimaa,verkkoa,rautalankaa ja sängynalus laatikko.toinen häkki on ostettu eläin kaupasta mutta siihen on väliin tehty verkosta koroketta.
    http://irc-galleria.net/view.php?nick=LittleGirl85&image_id=16468196

    tuo on tietenkin täyttynyt erilaisista virikkeistä,kuva on isomman häkin rakennuksen jälkeen heti otettu. :)

    Äänestä

  • sitä että kirjoitti:

    tuo on tietenkin täyttynyt erilaisista virikkeistä,kuva on isomman häkin rakennuksen jälkeen heti otettu. :)

    Kiitos!´teistä oli todella paljon apua !! ;)

    Äänestä

  • Rotta hulluh kirjoitti:

    Kiitos!´teistä oli todella paljon apua !! ;)

    Ollos hyvä vain, jos kerta auttoi :P
    Vaikkei miun hökötyksestä kuvaa ollut, valitan :/

    Äänestä

  • ~Jemina~ kirjoitti:

    Ollos hyvä vain, jos kerta auttoi :P
    Vaikkei miun hökötyksestä kuvaa ollut, valitan :/

    http://www.angelfire.com/oz/tj2220/hakki.html

    Tuossa on tosi hyvät häkinteko-ohjeet.. En kyllä tiedä kenen ovat, täältä oon osotteen löytäny...

    Äänestä

Itse rakensin jokin aika sitten korotusosan meillä olleeseen rottahäkkiin. Käytin rakentamiseen jyrsijäverkkoa jossa ruutukoko on 12,7mm*12,7mm. Tein häkkiin myös joitain tasoja samasta verkosta. Perusrungon sain taivuttelemalla verkosta jolloin vain yksi sauma piti kiinnittää. Kiinnittämiseen käytin verkon piikkejä (jotka siis muodostuvat kun leikkaa rivin ehjiä ruutuja pois) jotka oli helppo taivuttaa kiinni toiseen kappaleeseen. Tasot kiinnitin samalla menetelmällä. Luukut kiinnitin nippusiteillä ja luukkujen lukot ovat verhonipsuja. Häkki on kiinni alemmassa häkissä verhonipsuilla jolloin se on helppo irroittaa esim. pesuun vietäessä.

http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/PB090003.jpg

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rotta hulluh kirjoitti:

Kysyisin nyt tätä ihmisiltä jolla on omatekoinen rotan häkki tai on joskus rakentanut.. Eli mistä häkin kalterit kannattaa tehdä?
Ja jos sinulla on kuvia oma tekoisesta häkistäsi tai olet löytänyt jostain sivulta niin linkitäppäs alas!^_^
Meillä on ollut joskus muinoin kaneja joten käykö kanin juomapullot rotille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu