rajanylitystä

kalandor

kuinka mutkattomasti sujuu rajan ylittäminen Unkarin naapurimaihin (vaikka Kroatia, Slovakia, Romania)? Kertokaa kokemuksianne tai muuta tietoutta!

Ja muutenkin omatoimimatkailusta Unkarissa ja sen läheisyydessä. Liftaaminen, yöpyminen...

2

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Romania

      Ihan helposti. Passia näyttämällä. Kokemusta on nykyisestä ja vanhasta systeemistä. Olen Unkarista Romaniaan mennessä kupannut useita tunteja ja kaikki tutkittiin (1982).

    • Mikko_

      Jos nyt satut vaikka junalla menemään, niin esimerkiksi jotenkin näin:

      Istut omassa looshissasi tavaroidesi kanssa. Todennäköisesti siellä on pari muuta paikallista heppua seuranasi. Unkaristä lähtiessäsi konnari tarkastaa lipun. Seuraavaksi raja-alueella hyttiin saapuu rajavartiomies, joka tsekkaa passisi ja antaa siihen leiman. Sen jälkeen tulee tullin mies, joka vilkaisee laukkujasi hyllyllä. Seurana saattaa olla myös koira. Sitten juna nytkähtää liikkeelle ja saapuu naapurimaan puolelle (esim. Romania). Siellä sitten jälleen tulli- ja rajavartiomiehet tsekkaavat looshisi/passisi. Sitten matka jatkuu ja uuden maan konnari tulee tsekkaamaan lippusi.

      Eli istu rauhassa paikallasi. Varaa lippu ja passi lähellesi rajalla.

      Jos menet bussilla, niin bussiemäntä todennäköisesti kerää kaikkien passit ennen rajaa pois ja sitten tuo rajan jälkeen takas. Rajan yli voi kuitenkin itse joutua kävelemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      110
      6180
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe