Mulla on lievä akne, mutta kiitettävästi nää finnit munkin elämää vaikeuttaa, vaikka ymmärrän että oma tilanteeni ei ole pahinta laatua.
Olenkin nyt sitten (liian) kauan tilannetta itsekseni pohdittuani päättänyt mennä näyttämään tätä ihotautilääkärille.
Haluaisinkin kuulla muiden, varsinkin lievän aknen omaavien/läpikäyneiden, kokemuksia parhaasta hoitomenetelmästä.
Antibiootit eivät keskutelujen perusteella kovin hyvin ole täällä ihmisillä tehonneet, mutta senhän mäkin luultavasti ensin saan. Roa on kuulemma vain vaikeille tapauksille? Entä mitä muuta ihotautilääkäri on teille suositellut, joitain voiteita yms kenties?
Kokemuksia, kokemuksia :)
Ihotautilääkärille menossa
7
3929
Vastaukset
- kokeile
heips. ite oon aikoinani saanut roa-kuurin, vaikka mulla oli vaan lievä akne. no kuuri ei oikeen tuntunut vaikuttavan, teki vain ihon kuivaksi ja oli kaiken lisäks oikeen kallis.
mutta nyt tänä syksynä päätin taas, että vois kokeilla jotakin, kaupan puteleiden lisäksi. kävin kattelee apteekissa ja ostin aco-sarjaa (kasvovesi ja -geeli yht. 10-15e) minkä lisäks ostin sinkkitabletteja (10e). no nyt voin itseni iloks todeta, ettei kasvoissa oo ainuttakaan finniä, mustapäätkin alkaa kadota ja iho on parempi ku 5 vuoteen. oon käyttänyt sarjaa siis nyt alta 2 viikkoa.
että kokeilemalla voi löytyä yllättävänkin hyviä tuotteita, varsinkin apteekista. elä siis vielä mene tilaamaan ittelles kallista kuuria!- ja vitamiinilisät
kannattaa ottaa avuksi. Itse käytän Bio-selen sinkki (1 tabl. 2 kertaa päivässä), helokki E (2x2) ja E-EPA (1x2). Suosittelen!! Kyllä se antibiootti kannattaa ottaa ekaksi, koska se rauhoittaa tulehduksen iholla ja joillakin siitä voi olla pitkäaikainen tai jopa pysyvä apu. Vältä karkkien ym. nopesti verensokeria kohottavien ruoka-aineiden syöntiä, koska insuliini taas vaikuttaa muiden hormonien tasoihin. Kannattaa välttää kauhean kuivattavia hoito- ja pesuaineita, koska ne saattavat vain lisätä rasvoittumista... Stressi voi myös vaikuttaa epäsuotuisasti ihon kuntoon.. Onnea matkaan, kyllä se siitä iloksi muuttuu..usko vaan!:)
- apua?
Tää kuulostaa kyllä tehokkaalta!
Kuivattaako tää aco-sarja hirveesti ihoa? - lisää
apua? kirjoitti:
Tää kuulostaa kyllä tehokkaalta!
Kuivattaako tää aco-sarja hirveesti ihoa?voi olla, että aco kuivattais ihoa ilman tuota kasvogeeliä, joka siis kosteuttaa ihoa. mulla ei oo kuivanut.
niin ja meni vähän ristiin nuo sanomiset, eli ostin siis acon kasvoveden ja salisyyligeelin joille sain kaupan päälle ton acon kasvogeelin. eli näin.
voin todellakin suositella aco-sarjaa kaikille, vaikkakaan sillä ei varmasti oo samanlaista tehoa ihan kaikille ihotyypeille. minulle auttoi & auttaa edelleenkin.
- Kokenut
Ns Hjeronymos-hoito eli 20%:lla vetyperoksidilla kosmetologilla tehty hoito auttaa. Et tarvitse mitään kymmenien kertojen sarjoja, vaan hoito nostaa talin HETI ihon pintaan, ja on sivuvaikutukseton pientä ihon pintakuivuutta lukuunottamatta. Tunnetaan myös esim. nimellä Oxypeel. Kuitenkin juuri tuolla kaksikymppisellä vetyperoksidilla tehdään tuo hoito. Hinta n. 60, mutta hyvä on. Vanhassa Kauneus- ja terveyslehdessä (n. parin vuoden takaa) löydät siitä tehdyn artikkelin. Kyseleppä kirjastosta tuo lehti.
- ndsfgddfg
kävin ihotautiläärärirunman läpi noin viisi vuotta sitten. Ja akneni oli myös lievä. Aluksi tuli ne antibiootit, joilla ei minuun ollut mitään vaikutusta edes kuurin aikana (lopetus aihautti mahan iholle sieni-infektion, hihhei :D rahan tuhlausta mun kohdalla ). Sitten sain roaccutan- kuurin. Kuurin aikana iho oli tosi hyvässä kunnossa. Kuurin jälkeen alkoi tulla finnejä silloin tällöin, sama tilanne on nytkin (ikää 23v.). Mutta aknesta nyt ei enää voinut puhua. Ja eri voiteet tuli kummankin kuurin aikana. Tunnollisesti käytin jonkun aikaa, kunnes totesin turhiksi...
- apua?
Sinkki tuntuu olevan monelle avuksi.. ite oon ajoittain kans syöny sinkkiä, en vaan kyllä muista vaikuttiko se ihoon mitenkään. mutta kokeillaan taas, omega kolmosten ohella.
Pitänee siellä apteekissa sitten vaikka käydä, ja antibioottikuurista harvemmin haittaakaan on. Kiitoksia vaan neuvoista, lisääkin tietty saa antaa! Kiitos niistäkin sitten etukäteen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193154Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622852Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o672668Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342576Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582108- 491639
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181629Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131621- 821620
- 571509