Minä olen 37vuotias, minulla on tyttäret: 17 ja 3-vuotiaat. Tuleva mieheni on minua pari vuotta nuorempi ja hänellä on 9-vuotias poika ja 6-vuotias tyttö.
Olemme seurustelleet noin vuoden, ja meillä on ensi kesänä häät. Nyt on edessä yhteen muutto, siis koko konkkaronkka saman katon alle.
Me olemme minun lapsieni kanssa kasvissyöjiä, suosimme runsaasti luomua ja reilunkaupan tuotteita. Lapset on pienestä asti syönyt kasvisruokaa. Minä en suostu ostamaan tai kokkaamaan liharuokaa, enkä halua että minun astioissani lihaa käsitellään. Olen monesti tehnyt meille kaikille ruokaa ja myös mieheni lapset ovat tykänneet. Joten toivon ettei tämä ole ongelma. Minun puolestani saavat syödä koulussa liharuokaa jos haluavat.
Minä en myöskään ole tottunut ostelemaan lapsilleni leluja tai uusia vaatteita. Saan vaatteita sukulaisilta, ystäviltä ja kirppiksiltä. No joitakin on ostettu ihan uutenakin, kaikkea ei nimittäin löydy käytettyinä. Sukset, luistimet sun muut olen löytänyt kirppiksiltä lähes poikkeuksetta. Leluja on saatu lahjaksi jonkun verran, siksi en niitä ole juuri ostellutkaan. Suosin leluissa itsetehtyjä ja yksilöllisiä leluja. Esimerkiksi itse tehty barbin talo on paljon hauskempi. Ja mikä sen parempi kuin itse tehdyt nuken vaatteet. Ei mitään jenkkimassaleluja, ne tappavat mielikuvituksen!
Kyllä meillä on TV, uskokaa tai älkää. Ja videotkin. Ja tämä tietsikka jne.. mutta käytämme niitä rajoitetusti. En katso esimerkiksi jenkkisarjoja, koska haluan keksiä mielummin jotakin parempaa ja hyödyllisempää tekemistä.
Meillä pyritään elmään ekologisesti, luontoa säästäen. Mutta myös toisia ihmisiä ajatellen ja kunnioittaen. Minä olen ollut muunmuassa mukana erilaisissa vapaaehtois töissä ja talkoissa.
Toivotan mieheni lapset tervetulleiksi elämäämme, ja omiin juttuihimme mukaan. Tietenkään en painosta tai pakota mihinkääm. Toivon että voin antaa lapsille paljon ja että viälä jonain päivänä nämä lapset antavat maailmalle! Suosikaa ekologista elämän tapaa, sitä minä kunnioitan.
Jokaisella annettavaa
3
370
Vastaukset
- Laura+
Ongelmia näkyvissä. Huomaan, että pyrit olemaan suvaitsevainen lihansyöjiä kohtaan, mutta ongelmia tulee taatusti. Nimittäin selkeästi osoitat, että kotonasi tehdään sinun tavallasi ja muilla ei ole siihen mitään sanomista. Ongelmia seuraa varmasti ja kompromisseja joudutaan tekemään. On eri asia syödä kasvisruokaa "kyläillessä" silloin tällöin, kuin olla pakotettu syömään vain sitä kotonaan. Näin nimittäin siis, jos on tottunut syömään lihaa ja pitää siitä.
Voitteko hankkia kotiinne muutamia sellaisia astioita, joissa lihansyöjät voivat valmistaa liharuokiaan? Eihän sinun niitä ole pakko valmistaa tai syödä. Lihansyöjälle voi olla kestämätöntä ajatus, että joku "pakottaa" olemaan syömättä lihaa omassa kodissa. Se on yhtä väärin, kuin pakottaa kasvissyöjä syömään lihaa. Jokaisella on omassa kodissaan oikeus valita.
Minulla on ystävä, joka on kasvissyöjä ja miehensä sekasyöjä. Ystäväni tekee ruoat koko perheelle (myös liharuoan), mutta ei maista tai syö sitä itse. Tämän kompromissin tekivät, jotta välttyisivät turhilta riidoilta. Syy miksi ystäväni tekee perheen ruoat on siinä, että mies tekee pihatyöt ja remonttihommat. - taappanainen
Miten jenkkimassalelut tappavat mielikuvituksen?
Itselläni oli lapsena muutama barbi ja sekä itsetehtyjä, että valmiina ostettuja vaatteita (katkera olin kun en ikinä saanut barbietaloa vaikka kuinka halusin).
Leikin naapurintytön kanssa barbeilla lähes joka päivä niin kauan kunnes mieleen tuli aivan muut asiat.
Omasta mielestäni meillä oli kaikkea muuta kuin jenkkimassatuotelelujen tappama mielikuvitus. Kaikkea muuta, sitä oli hyvinkin runsaasti!- Mata
Tytölläni on Barbeja ja poneja ja vielä vaikka minkälaisia jenkkimassaleluja, mutta leikit ovat mielikuvituksekkaita ja monimuotoisia. Lelujen alkuperää tärkeämpää on, että lapsella on oma rauha ja tarpeeksi aikaa keksiä juttujaan sekä sopivasti ravintoa mielikuvitukselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756