Keskuslukitus reistaa

Keskuslukitus on alkanut reistailemaan heti pakkasten ilmettyä. Tai oikeammin se "kummittelee" kesken ajon saattaa ovet mennä lukkoon omia aikojaan ja taas sitten hetken päästä aueta. Mistä johtuu ?
2772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ovilukkojen omatoiminen päälle/poismeno on ominaisuus, joku sanoisi että tyyppivika.
Myös Focus kärsii samasta reistailusta. Kannattaa välttää tilannetta, että laitat auton käyntiin ja
isket oven kiinni ja menet skrabaamaan ikkunoita.
On näet käynyt niin, että lukitus on pamahtanut
päälle ja auto käynnissä ja avaimet sisällä.
Tai sitten kannattaa pitää vara-avaimet lähettyvillä. Lukkojen anturit eivät tykkää kylmästä ja kosteasta.

Äänestä

Been there, done that. Viime talvena kovimpien pakkasten aikaan iski juuri tuollainen tilanne Mondeon kanssa, eli pistin auton käyntiin ja menin ulos raaputtamaan laseja ja hetken kuluttua Voorti naksautti ovet lukkoon. Onneksi kämpän ovi ei ollut siinä vaiheessa vielä lukossa, koska kotiavaimetkin olivat samassa avainnipussa Mondeon virtalukossa. Ei tarvinnut siis rikkoa paikkoja, kun sain haettua vara-avaimet sisältä.

Sama tilanne toistui viime talvena vielä kaksi kertaa, mutta silloin olin jo varautunut siihen pitämällä vara-avaimia taskussa. Myös ajon aikana ovet naksahtivat muutaman kerran lukkoon.

Toinen murhe lukkojen kanssa oli se, että kun auton käynnisti niin takaluukun lukko naksahti auki. Tätä tapahtui varsinkin kostealla säällä.

Tähän vaivaan auttoi auton avaimen uudelleenkoodaus kääntämällä auton virrat nopeasti päälle 4 kertaa peräkkäin. Koodauksen jälkeen lukko ei aukeillut pitkään aikaan omia aikojaan, mutta sama keino korjasi ongelman, kun se alkoi taas oireilla.

Muita sähkövikoja -01 Mondeossa ei sitten ehtinytkään olemaan. Yhtään polttimoakaan ei joutunut 1,5 vuoden aikana vaihtamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hep kirjoitti:

Keskuslukitus on alkanut reistailemaan heti pakkasten ilmettyä. Tai oikeammin se "kummittelee" kesken ajon saattaa ovet mennä lukkoon omia aikojaan ja taas sitten hetken päästä aueta. Mistä johtuu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu