taustaa:
Portaiden liiketunnistimella toimivat LED-valot tulisi pystyä pakottamaan päälle portaiden ylä- ja alapäässä olevilla kytkimillä. Valojen päälle pakottaminen tapahtuu kytkemällä PIR control chipin (KC778B) "Toggle" pinni maihin ja kun pinnin palauttaa kellumaan niin piirin automaattinen toiminta palautuu.
Ongelma on:
Kuinka (ja millaiset?) kytkimet kytketään jotta alas portaita mentäessä yläpään kytkintä käännettäessä valot syttyvät ja alhaalla kytkintä käännettäessä valot sammuvat. (ja sama tietenkin toisinkinpäin kuljettaessa)
Uskokaa, että hetken olen tätä miettinyt, enkä ole saanut ratkaistua tätä. Oi joku jolle ongelma on tuttu, auta! =)
pähkinä
3
911
Vastaukset
- kieroliero
Molempiin päihin tulee kytkin jossa vaihtokosketin. Ensimmmäisen kytkimen common laitetaan maihin ja toisen kytkimen common tuohon pinniin. kytkimien NC:t kytketään toisiinsa ja samaten kytkimien NO:t toisiinsa. piirrä paperille niin huomaat.
(NC=avautuva, NO=sulkeutuva, Common=yhteinen) - pepe+
Kytke toggle pinnistä(?) piuha yläkerran vaihtokytkimen(ns.6-kytkin)P nastaan. Kytkimen kahdesta jäljelle jääneestä nastasta (6-kytkimen toiminta on sellainen, että kytkimen asentoa muuttamalla P-nasta oikosulkeutuu vuorotellen jompaan kumpaan jäljelle jäävään nastaan.) vedetään kummastakin piuhat alakerran 6-kytkimen vastaaviin nastoihin. Alakerran kytkimen P-nastasta vedetään piuha "maihin".
Kirjoitit että kytkentä yhdistetään maihin, jos tämä tarkoittaa 230v nollaa, silloin tämä kytkentä on laiton koska nollaa ei saa katkoa kytkimellä, jos taas kyseessä on pienjännitteiset vehkeet niin silloin onnistuu(kuten varmaan huomasit en tunne kyseisiä vehkeitä ollenkaan).
Toivotavasti teksti on ymmärrettävää kun on tuota taipumusta epäselvään ulosantiin.
yst. pn - Helpottunut=)
Kyllä noilla ohjeilla onnistuu. Nyt ei muuta kuin kokeilemaan. Ja kyse on 12 Voltin vehkeestä, joten turvallisillä vesillä ollaan. Kiitos vielä kummallekin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965