Olen katsonut tämän viikon tätä Big Brother tosi-tv ohjelmaa. Erään kilpailijan, jonka nimeä en voi tässä mainita yksityisyyden tuojan takia, käyttäyminen osoittaa selvää subpsychoclaustraalista disorientaatiota.
Kansankielellä kyse on stressitilanteen aiheuttamasta tunne-elämän häiriöstä, joka saattaa muodostua pysyväksi. Vaarana on myös, että stressitilanteen jatkuessa ja käytös kärjistyy akuuttinan väkivaltaisuutena ja yliaktiivisuutena. Tätä kärjistymistä edeltävä oirehtiminen on usein kiukuttelua, itkuista käytöstä yms.
Olisiko jollain tuotantotiimin tai jonkun päättäjän numero, johon voisin soittaa ja pyrkiä edesauttamaan tilanteen rauhanomaista purtkautumista äänestämällä potilaan pikimmiten pois?
En voi tässä yhteydessä tieteknkään sanoa, onko henkilö nyt poisäänestettävien joukossa. Pyydän kuitenkin kollegoita, jotka tunnistavat ko. oireet äänestämään oirehtivaa kilpailijaa, jos hän nyt sattuisi olemaan äänestysvuorossa.
Kilpailijalla vakavia oireita
9
2485
Vastaukset
- tarvitseville
tota noin, mietimpä tässä juu vaan että ohjelman puolesta on kyllä OIKEAT psykiatrit jotka seuraavat kilpailijoiden käyttäytymistä... ehkä he olisivat huomanneet asian jos näin olisi... että juu...
- Ammattiauttaja huolissaan
Törkeä loukkaus! ;-)
- epäilen =)
Ammattiauttaja huolissaan kirjoitti:
Törkeä loukkaus! ;-)
kaikkihan tässä ammattilaisia ollaan =)
- Kiia
Se olisikin kiva tietää että onko siellä sellainen "yksikkö". Kas kun olisi hyvä olla. Mut VOI HARMI kun Suomessa ei ole niitä psykologi-jaksoja. bugger.
- Tää oli hyvä =)
Kertakaikkisen mainio juttu, aikas älykäs verrattuna muihin kirjoituksiin täällä! =) =)
- enempi vinkkejä
oisit voinu panna kun en nyt tiiä et ketäköhän tarkoitat?
Mielestäni ei siel oo ketään itkuista, en oo ainakaan nähny, katon kyl 24/7, on kait menny ohi jos joku on parkaissut kerran tai kaks!!
- Ammattilainen..
Vain tänään kyseista ohjelmaa seuranneena tein myös havainnon,joka mielestäni aika hälyyttävä. Erään kilpailijan henkinen tasapaino on kovalla koetuksella ja tämä näkyy erikoisella tavalla omalla parturoinnillaan.Ego on siis katoamassa henkisen rasituksen paineessa.Toivottavasti tämä ei johda vakavempaan konfliktiin muiden talossa olevien kanssa!
- Ammattiauttaja huolissaan
En soisi tässä yleisellä foorumilla viitattavan konkreettisiin oireisiin. Nyt joku maallikko saattaa tunnistaa kenestä on kyse, eikä se ole kenenkään, ei varsinkaan ko. kilpailijan, edun mukaista.
- Ammattilainen..
Ammattiauttaja huolissaan kirjoitti:
En soisi tässä yleisellä foorumilla viitattavan konkreettisiin oireisiin. Nyt joku maallikko saattaa tunnistaa kenestä on kyse, eikä se ole kenenkään, ei varsinkaan ko. kilpailijan, edun mukaista.
Koko ohjelma lienee melko julkista kun se julkisesti kaikille kanavaa seuraaville tarjotaan.Silti näen ,että suurta huolta osallistujien psyykkisen tasapainoisen säilymisen varmistamiseksi ei ole riittävästi huomioitu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37950Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein128949- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780