Kiitos velkaiset
Teidän 46 miljardin asuntolainat on repinyt kulutuksesta jo pois 0,3% koron nousulla 138 miljoonaa euroa kaikesta muusta.
Ton verran kun lähtee rahaa pois markkinoilta, niin alkaa palvelu firmoja kaatua tai työpaikkoja kadota.
Kiitos ylivelkaantuneet
6
570
Vastaukset
- Ci-Tikka
Mikä asenne se on, että pitäisi heti kuluttaa kaikki "vapautuvat" rahat? Tavara ostetaan silloin, kun sitä tarvii. Ei turhaan! Näin pitäisi ainakin menetellä. Tällä pelillä leikkautuisi turha talouskasvu ja sellaiset yritykset saisivat toimintaedellytykset, joita oikeasti tarvitaan. Minusta on sikäli ihan hyvä että kulutus pienenee. Harmi vain että raha on aina jossain ja silti työpaikat voivat joiltakuilta kadota. Nyt se korkoihin menevä raha menee ei rahoituslaitos(ketjujen) voitoksi ja aina sen joku tässä maailmassa tuhlaa.
Minä pyrin omalta osaltani vähentämään kulutusta minimiin ostamalla aina käytettyä, mikäli mahdollista, keräämään noin puolet ruuastani ilmaisesta jääkaapista eli kaupan bioroskiksista (kannattaa kokeilla) ja ylipäänsä miettimällä, tarvitsenko todella jotakin edes käytettynä ostettuna. Eli tapan talouskasvua hyvällä vauhdilla osaltani tekemällä kaiken mahdollisimman tarkkaan siten, että oma jalanjälkeni talouden rattaissa on pieni.- siirrytään
luontais- ja vaihdantatalouteen.
Niin rahat säästyvät. - Ci-Tikka
siirrytään kirjoitti:
luontais- ja vaihdantatalouteen.
Niin rahat säästyvät.Ei se ole nykyaikana mahdollista, vaan tehdään kukin mahdollisuuksien mukaan kompromisseja tahoillamme ja vähennetään kulutusta. Minun metodini ovat ehkä tavanomaista radikaalimmat, mutta muitakin tapoja on. Ja kuten joku tuolla mainitsi, suositaan valinnoissa kestävää ja kotimaista kun ostetaan.
- vaihdannalla
Ci-Tikka kirjoitti:
Ei se ole nykyaikana mahdollista, vaan tehdään kukin mahdollisuuksien mukaan kompromisseja tahoillamme ja vähennetään kulutusta. Minun metodini ovat ehkä tavanomaista radikaalimmat, mutta muitakin tapoja on. Ja kuten joku tuolla mainitsi, suositaan valinnoissa kestävää ja kotimaista kun ostetaan.
Ja ruokansa voi tuottaa pitkälle itse, kuten minä teen. Tarkoitus olisi jatkossa olla 80% omavarainen ruuan suhteen.
OLen kyllä täysin samaa mieltä kanssasi rahan ja elämänlaadun yhteydestä tai ainakin kuten minä sen tulkitsin. Onnellisuus ei riipu rahan/kuluttamisen määrästä vaan asenteesta ja elämänfilosofiasta.
- elää
köyhä tuhnu kadestä suuhun, jos menttaliteettisi on "tuhlata" kaikki mitä tienaat. Toivottavasti et sitten tuhlaan mihinkään ulkomaiseen roinaan, vaikka se olisi miten paljon tahansa suomalaista havempaa. Häviää ne työpaikat. Toivottavasti et aja millän paska toyotalla vaan suomessa tehdylla urheiluautolla. Äläkä osta mitään ulkomaista elektroniikka.
- TOTUUSKOMISSIO
Kirjoittaja valehtelee! Hän väittää totuudenvastaisesti, että korkoina maksettava raha katoaisi markkinoilta. Hän ei myöskään ole iloinen vuokralainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922