Minulla tuli yhtäkkiä ihan hirveä kurkkukipu, joka on omituisesti vain toisella puolella, ja aika ylhäällä. Ei ole ennen koskaan ollut tällaista kurkkukipua. Luin netistä jostain, että toispuoleinen kurkkukipu voi olla joku streptokokki viirus... Minulla ei ole muita oireita ainakaan vielä, ei kuumetta eikä mitään. Mutta sattuu koko ajan ja nielaistessa kovaa. Onko tämä tavallista vai pitäisikö mennä lääkäriin, vaikka ei ole kuumettakaan?
Pitäisikö mennä lääkäriin?
7
16824
Vastaukset
- täti
Streptokokki on se tavallisin kurkkukipua aiheuttava virus. Sinulla on varmasti ollut se lukuisia kertoja aiemmin, et vain ole tiennyt, että sillä on noin pelottava nimi. :)
Hoitele flunssaasi ihan normaaliin tapaan. Jos se ei viikossa tokene, niin sitten voisi olla aika soitella terkkariin.- 85...
Minulla oli tässä viime keväänä streptokokki-a-nielutulehdus eli angiina. Minulla oli 40-asteen kuume ja kurkku tosi kipeä. Sitä kesti noin 5 päivää. Asia varmistui nieluviljelyllä.
Sinulle sanoisin, että jos sinulla on lisäksi yskää tai nuhaa, kyse on viruksesta, jolloin kurkkukipu menee itsestään ohi muutamassa päivässä, mutta jos ei ole muita oireita ja kurkkukipu pitkittyy/nielussa on punoitusta/valkoisia täpliä, silloin se voi nimittäin olla angiina ja silloin sinun täytyy mennä lääkäriin nieluviljelyä varten, ja jos viljelyn tuloksessa näkyy että se on angiinaa, lääkäri määrää antibioottikuurin. - sairastellut
Streptokokki ei vaan ole virus vaan bakteeri. Streptokokki kurkussa ei todellakaan ole mikään normaali flunssa vaan pikemminkin sen jälkitauti.
- ....
85... kirjoitti:
Minulla oli tässä viime keväänä streptokokki-a-nielutulehdus eli angiina. Minulla oli 40-asteen kuume ja kurkku tosi kipeä. Sitä kesti noin 5 päivää. Asia varmistui nieluviljelyllä.
Sinulle sanoisin, että jos sinulla on lisäksi yskää tai nuhaa, kyse on viruksesta, jolloin kurkkukipu menee itsestään ohi muutamassa päivässä, mutta jos ei ole muita oireita ja kurkkukipu pitkittyy/nielussa on punoitusta/valkoisia täpliä, silloin se voi nimittäin olla angiina ja silloin sinun täytyy mennä lääkäriin nieluviljelyä varten, ja jos viljelyn tuloksessa näkyy että se on angiinaa, lääkäri määrää antibioottikuurin.Vielä sellainen lisäys, että streptokokki-a on bakteeri eikä virus, eli antibioottikuuri tarvitaan.
- täti
sairastellut kirjoitti:
Streptokokki ei vaan ole virus vaan bakteeri. Streptokokki kurkussa ei todellakaan ole mikään normaali flunssa vaan pikemminkin sen jälkitauti.
Jätin aivot naulakkoon, ja puhuin aloittajan tavoin viruksesta.
Streptokokki kuitenkin on nimen omaan tavallisen nuhakuumeen aiheuttaja. Toki se voi äityä ikäväksikin jälkitautien yhteydessä. Ikivanha kurkkupastilli "Strepsils" on saanut nimensä juuri siksi, että streptokokki iskee usein "flunssan" alussa nieluun, ja saa aikaan ikävän kurkkukivun. - sairastellut
täti kirjoitti:
Jätin aivot naulakkoon, ja puhuin aloittajan tavoin viruksesta.
Streptokokki kuitenkin on nimen omaan tavallisen nuhakuumeen aiheuttaja. Toki se voi äityä ikäväksikin jälkitautien yhteydessä. Ikivanha kurkkupastilli "Strepsils" on saanut nimensä juuri siksi, että streptokokki iskee usein "flunssan" alussa nieluun, ja saa aikaan ikävän kurkkukivun.Tavallisen nuhakuumeen aiheuttajia ovat flunssavirukset. Streptokokit kuten esim. streptokokki-A eli angiina ovat aina astetta vakavampia tauteja ja niiden hoitoon kannattaa käyttää antibiootteja jotta vakavammat jälkitaudit eivät iskisi sairastuneeseen.
- mies 30v.
Äläkä kuuntele näitä "tätejä". Toispuoleinen kurkkukipu, ja vielä ylhäällä sijaitseva sellainen, kertoo nielupaiseesta!
Minulle tuli vastaavia oireita tiistaina. Torstaina oli pakko mennnä lääkäriin, kun en ollut 2 yöhön pystynyt nukkumaan. Sain antibiootiti ja 600mg buranaa. Perjantaina uudestaan lääkäriin, ja sieltä lähete sairaalaan nielupaiseen tyhjennykseen. Nielupaise tyhjennettiin, mikä oli erittäin kivulias kokemus, mutta silti helpottava. Paiseesta tuli paljon MÄTÄÄ, ja kipu alkoi hellittää jo lauantaina. Tänään kävin kontrollissa, ja paise avattiin uudestaan, mutta mätää ei löytynyt.
Siis, jos sinulla on turvonnut toinen puoli nielusta, ja se on todella kipeä, hakeudu ehdottomasti lääkäriin.
Todella vastuutonta näiltä "tädeiltä" kehoitella vaan olemaan kotona, ei ole vaarallista... tällaiset tädit pitäisi laittaa netinkäyttökieltoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?621223Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.84659- 53634
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt35560Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot116515Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513