Onko joku tehnyt itse piirilevyn syövytysaltaan? Ajattelin värkätä sellaisen itselleni lasista tai akryylistä. Saumat ajattelin tiivistää silikonilla. Kestääkö silikoni ferrikloridia syöpymättä itse?
Piirilevyn syövytyslaite
7
1366
Vastaukset
- joukahainen
on hyvä moneen käyttöön.
- EL-MIÄS
Osta Mikroaalto ruokaa joka on muovivadissa niin saat samalla ruuan että syövytysaltaan
- käy
leikkaa 4 litran öljykannusta tms. purkista kylki pois, niin sopii jo melko isokin levy uiskentelemaan. Kun syövytyksen jälkeen ruuva korkin irti niin on helppo kaataa mömmöt pulloon seuraavaa kertaa odottamaan
- lapm
Itse ostin aikanaan bebekistä. Ilmapumppu on hiukan äänekäs, mutta muuten on ollut toimiva laite.
- aapoaa
Mitä luulette syövyttääkö ferrikloridi silikonia?
- Raimo
Silikoneja on monen laisia ja monen laatuisia. On myös liimatiivistemassoja, jotka monet sekoittaa silikooniin. On varmasti olemassa massaa myös sinun tarpeeseen, mutta yksiselitteistä vastausta ei ole. Kannattaa tutustua massojen tuoteselosteeseen ja käyttöturvallisuustiedotteeseen (kohtaan "muut") jossa kerrotaan viitteellinen käyttökohde. Tämän jälkeen kannattaa vielä testata sopiiko tuote yhteen ferrikloridin kansa ennen altaan kasaamista.
- AMu
Tein aikoinaan syövytyslaitteen lasista ja silikonista. Se kesti hyvin suolahappo-ferrikloridiseokset terästettyna väkevällä vetyperoksiidilla. Muitakin seoksia tuli käytettyä, mutta turhan äkäsinä en tässä edes mainitse mitä niissä oli. Ilmapumppuna käytin akvaariopumppua. Kymmenen vuotta käytettyäni se ei kestänyt hyllyltä pudottamista kun oli tehty turhan ohuesta lasista alustoineen koko laite.
Edullinen valmistaa ja pelaa kuin junan vessa entisaikaan. Sellaisen tekee hetkessä uuden jos tulee vielä tarvetta. Piirilevyt ripustin siimalla poratuista reijistä muovisiin tikkuihin. Joskus käytin maalarin teippiä maskina säästääkseni syövytysainetta.
Teippikin käy ripustukseen. Onnea elektoniikkarakentelulle.
Muista hyvä ilmanvaihto syövytyksessä.
Suojaa silmät ja kädet.
Ja em. seoksilla tee se ulkona.
Pakkasellakaan ei tarvii montaa minuuttia värjötellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096936Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1034638L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473918TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133314Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6651958- 661308
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2101301- 91289
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481250