Nyt kun asepalvelus on ollut kotvan naisille vapaaehtoista (ja miehille pakollista, yllättäin) niin sopisiko teille että olisi tovin toisin päin? Eli siis naisille pakollinen ja miehille vapaaehtoinen?
Sopiiko?
3
398
Vastaukset
- mois
no voi herrakiesus...
anna mun kaikki kestää! mitä ehdotuksia sitä kuuleekaan... Jos tulis sota tilanne niin suomi vallattas het jos armeeja koostuisi vain naisista ja toiseks itse en edes kehtaisi ehdottaa mitään tommosta kun vaarin sota tarinoita on kuunnellut.
Pikkasen hei kunnioitusta veteraaneille ja käykää se intti, itse ainakin menen vaikken mikään sota friikki olekkaan.- kannattaa muistaa
"niin suomi vallattas het jos armeeja koostuisi vain naisista"
Toisalta sotahistoriasta löytyy aivan lähimenneisyydestäkin esimerkkejä siitä että naissotilaat olivat joskus niitä kaikista julmimpia ja säälimättömämpiä. Esimerkiksi WW2 aikana neuvostopartisaanien mukana saattoi kulkea naisia.
Aiheesta on mainintoja mm. oheisessa teoksessa joka kuvaa jatkosodan aikana syvälle Suomeen hyökänneen noin 1000 hengen vahvuisen partisaaniprikaatin kohtaloa.
Gusarov, Dmitri Korpi ei tunne armoa, 951-35-2075-7
Joukkkion tarkoituksena oli tunkeutua syvälle sisämaahan ja aikaansaada vakavia levottomuuksia tuhotöillä jne. Mainittavaa on että kokoonpano oli valikoiden valittu parhaista ja kokeneimmista partisaaneista ts. mukana olivat parhaista parhaat ja kokoonpanoon oli päätynyt lähes sata naista.
Ts. tiukan paikan tullen naisista(-kin) näköjään SAATTAA löytyä ominaisuuksia joista et ole nähnyt edes painajaisia...
ps. Lähes tuhat henkilöä sisältänyt taisteluosasto tuhottiin siten että vain noin sata partisaania onnistui palaamaan takaisin Neuvostoliittoon. Samoin takaa-ajossa kaatui noin sata suomalaista. Tapahtumasta on myös suomalainen romaani jonka nimeä en nyt muista. Suosittelen luettavaksi molempia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824280Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1163313Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213297Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412744Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182544"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192191Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016- 291954
Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk471920Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01903