kumpi on parempi ja mitä eroa näillä on kun en tiedä kummastakaa mitää kiitos etu kätteen.
oma vai samitalo
kohta se alkaa
41118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
-Ja läheltä helevetin hyvännäkönen?
Niinkuin tuolla alempana totesin, Omatalo on umpikierojen savolaisten kusetus.
Kysele viellä kuule myös esim pru-cut talopakettitoimittajilta tarjouksia kun lopputulos ratkaisee. Pettynyt.
Me rakennetaan parhaillaan Sami-taloa, talotehtaan osalta homma on valmis ja sisäseinät ovat työn alla.
Kokemuksista plussia:
kilpailukykyinen (2. halvin huomioiden pakettien sisältöerot ja vuorilautojen asennuksesta aiheutuneet lisätyöt) tarjous haastavasta omien suunnitelmien mukaan tehdystä pohjaratkaisusta (3-tasoa, 100 neliötä 3-6 m korkeata yhtenäistä tilaa ilman väliseiniä ym)
materiaalit korkealaatuisia (vertailukohtana useampi suurelementti työmaa; kaikki tavara asennustukitarpeista alkaen mitallistettu höyläpuuta, parvekkeen vasat painekyllästettyä...)
matalaenergiarunkoon saa 242mm villaa (normaalista 200mm) kohtuullisen edulliseen lisähintaan
rakenneratkaisuissa ja ongelmatilanteissa joustava asennen
Miinukset:
- jotkut puumateriaalit loppuivat kesken, tosin tehdas toimitti soitosta lisää tavaraa työmaalle ilman lisäkustannuksia
Tehtaan asennusta en osaa kommentoida, koska meidän talon asensi tuttu suurelementteihin erikoistunut asennusporukka.
Kokonaisuutena talosta on tulossa juuri sellainen kuin haluttiin eli suosittelen Sami-taloa. Sami-talo on käsittääkseni erikoistunut tekemään taloja asiakkaan suunnitelmien mukaisesti ja tästä johtuen heidän "oma" mallisto on monia muita talotehtaita suppeampi.