Hampaidenvalkaisu jenkeissa

Olen nyt jenkeissa poikaystavani luona (Philadelphia) ja hanen tatinsa, joka on hammaslaakari lupasi minulle hampaidenvalkaisun maksutta. Kyseessa on jonkinlaiset muotit (?) yla- ja alahampaisiin, joita pidetaan puoli tuntia paivassa, n. 4 paivan ajan. Mita luulette, uskaltaako kokeilla? Ettei esim. pilaa hammaskiilletta? Luulisi kuitenkin, etta hammaslaakarista ei saisi mitaan hampaita pilaavaa ainetta?? Maanantaina (Halloween) olis tama laakari..Mita tehda?
51125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse en tiedä asiasta mitään, mutta Terveys-keskusteluissa taisi olla yksi pitempi väittely hampaiden valkaisusta. Nykyisinhän valkoiset hampaat ovat muotia ja "terveiden" hampaiden merkki, vaikka käytännössä hampaat ja luuaines ovat enemmän tai vähemmän kellertäviä. Jotkut väittävät että valkaisu tuhoaa kiillettä? Jos kuitenkin hampaitaan haluaa valkaisuttaa, niin se lienee parempi tehdä pätevän hammaslääkärin toimesta kuin kotikonstein.

Äänestä

..ilmanmuuta, ota ihmeessa tarjous vastaan. Muotit tehdaan sinun omiin hampaisiisi sopiviksi ja niihin laitetaan yleensa valkaisutahna.
Jos saat ilmaiseksi
hammaslekurin tekemat, niin olet onnekas.
Muista kiittaa kauniisti, koska yleensa tollainen hoito on kallista.
Yleensa eron huomaa jo hoidon alkuvaiheessa. Uskon, etta olet tyytyvainen.
Nyky-aikaiset hammasvalkaisu aineet (varsinkin hammaslekurilla) ovat vaarattomia, ne ei suinkaan pilaa hampaitasi. Sinua on turhaan peloteltu. Loistavaa hymya sinulle ja mukavaa Halloeweenia.

Äänestä
  • Tuli mieleen, jospa tuo hampaitten valkaisutarjous onkin jekku/kepponen. Hampaistasi tuleekin mustat tai vihreat. Ehka kokeilevat huumorintajuasi.
    Jotkuthan sanovat, etta vahingonilo on aidoin ilo.
    Heilla voi olla vanyva huumorintaju...ole varuillasi...
    Trick or treat, it's Halloween :-)

    nimim: Wicked Witch of the West

    Äänestä

Jimmy Carter esittelee hampaitaan joka kerta kun häntä kuvataan. Esimerkillisen valkeat ja kauniit ovat.
Salaisuutena täytyy olla maapähkinät vai mitä?

Äänestä

Tottakai otat kun ilmaiseksi saat. Samoja valkaisuja tekevät suomalaisetkin hammaslääkärit. Ei hammaslääkäri varmaan sinun hampaitasi pilalle pistä. Paljon vaarallisempaa on käyttää kiillettä kuluttavia valkaisevia hammastahmoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lilli kirjoitti:

Olen nyt jenkeissa poikaystavani luona (Philadelphia) ja hanen tatinsa, joka on hammaslaakari lupasi minulle hampaidenvalkaisun maksutta. Kyseessa on jonkinlaiset muotit (?) yla- ja alahampaisiin, joita pidetaan puoli tuntia paivassa, n. 4 paivan ajan. Mita luulette, uskaltaako kokeilla? Ettei esim. pilaa hammaskiilletta? Luulisi kuitenkin, etta hammaslaakarista ei saisi mitaan hampaita pilaavaa ainetta?? Maanantaina (Halloween) olis tama laakari..Mita tehda?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu