Ollaan asuttu vuoksralla talossa joka tullaan lunastamaan ja purkamaan 2007 aikana.
Vaikuttaako lunastus hintaan onko talossa sillähetkellä asukkaita vai ei?
Siis jos talo on pois käytöstä, ei asukkaita, maksetaanko siitä vähemmän kuin jos talo on käytössä ja siinä asutaan?
Vaikuttaako talon kunto, remontit, rakennusvuosi talon lunastus summaan?
Talon lunastaminen
3
669
Vastaukset
- talo oma ja
tontti vuokralla? Jos olitte pelkkä vuokralainen niin mitäpä se teille kuuluu mitä omistaja saa talostaan.
Lunastushinta lasketaan talon laskennellisesta käyttöiästä, eli onko sitä jäljellä. Ei siinä asukkaat vaikuta mitään eikä pienet eikä suuret rempatkaan koska vuokra-ajan loppuminen on ollut etukäteen tiedossa.- ex...
Noh, kovasti odottivat meidän asuvan tässä lunastamiseen asti ja nyt ollaan nokka solmussa kun lähdetäänkin pois. Väittävät, että eivät saa talosta niin hyvin kun tässä ei asuta ja nyt he ei saa kuukausittain vuora rahaakaan ja kukaan ei halua tätä taloa vuokrata enää kun asuin aika olisi niin lyhyt ja kun täällä on ollut koiria ja plaaplaaplaa... Pitäisi tehdä kamalasti remppaa vaikka talo oli ihan paska jo 3v. sitten kun tähän muutin!
- autiotalolta
ex... kirjoitti:
Noh, kovasti odottivat meidän asuvan tässä lunastamiseen asti ja nyt ollaan nokka solmussa kun lähdetäänkin pois. Väittävät, että eivät saa talosta niin hyvin kun tässä ei asuta ja nyt he ei saa kuukausittain vuora rahaakaan ja kukaan ei halua tätä taloa vuokrata enää kun asuin aika olisi niin lyhyt ja kun täällä on ollut koiria ja plaaplaaplaa... Pitäisi tehdä kamalasti remppaa vaikka talo oli ihan paska jo 3v. sitten kun tähän muutin!
varsinkin jos huonosti hoidettu ja tyhjä eli lunastushintaan vaikuttaa vaikka ei saisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926