Talon lunastaminen

Ollaan asuttu vuoksralla talossa joka tullaan lunastamaan ja purkamaan 2007 aikana.
Vaikuttaako lunastus hintaan onko talossa sillähetkellä asukkaita vai ei?

Siis jos talo on pois käytöstä, ei asukkaita, maksetaanko siitä vähemmän kuin jos talo on käytössä ja siinä asutaan?
Vaikuttaako talon kunto, remontit, rakennusvuosi talon lunastus summaan?
3699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tontti vuokralla? Jos olitte pelkkä vuokralainen niin mitäpä se teille kuuluu mitä omistaja saa talostaan.

Lunastushinta lasketaan talon laskennellisesta käyttöiästä, eli onko sitä jäljellä. Ei siinä asukkaat vaikuta mitään eikä pienet eikä suuret rempatkaan koska vuokra-ajan loppuminen on ollut etukäteen tiedossa.

Äänestä
  • Noh, kovasti odottivat meidän asuvan tässä lunastamiseen asti ja nyt ollaan nokka solmussa kun lähdetäänkin pois. Väittävät, että eivät saa talosta niin hyvin kun tässä ei asuta ja nyt he ei saa kuukausittain vuora rahaakaan ja kukaan ei halua tätä taloa vuokrata enää kun asuin aika olisi niin lyhyt ja kun täällä on ollut koiria ja plaaplaaplaa... Pitäisi tehdä kamalasti remppaa vaikka talo oli ihan paska jo 3v. sitten kun tähän muutin!

    Äänestä

  • ex... kirjoitti:

    Noh, kovasti odottivat meidän asuvan tässä lunastamiseen asti ja nyt ollaan nokka solmussa kun lähdetäänkin pois. Väittävät, että eivät saa talosta niin hyvin kun tässä ei asuta ja nyt he ei saa kuukausittain vuora rahaakaan ja kukaan ei halua tätä taloa vuokrata enää kun asuin aika olisi niin lyhyt ja kun täällä on ollut koiria ja plaaplaaplaa... Pitäisi tehdä kamalasti remppaa vaikka talo oli ihan paska jo 3v. sitten kun tähän muutin!

    varsinkin jos huonosti hoidettu ja tyhjä eli lunastushintaan vaikuttaa vaikka ei saisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex asukas kirjoitti:

Ollaan asuttu vuoksralla talossa joka tullaan lunastamaan ja purkamaan 2007 aikana.
Vaikuttaako lunastus hintaan onko talossa sillähetkellä asukkaita vai ei?

Siis jos talo on pois käytöstä, ei asukkaita, maksetaanko siitä vähemmän kuin jos talo on käytössä ja siinä asutaan?
Vaikuttaako talon kunto, remontit, rakennusvuosi talon lunastus summaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu