Purjeveneissä taitaa usein lämmittimen letku päättyä keulassa kolmion jalkatilaan, jossa saattaa olla vielä levy ja patja päällä. Tällöin lämmin ilma ei kovin hyvin työnny keulapiikin perukoille. Onko kellään hyviä ideoita tai jopa kokemuksia siitä, miten lämmön saisi sujuvasti johdetuksi aivan keulaan asti?
Olen ajatellut, että jatkaisin lämmitysletkua keulakolmiopunkkien alla aivan eteen ja ottaisin sen siellä ylös jonkinlaista vanerilaatikkoa myöten, josta sitten parikymmensenttisistä pystyraoista antaisin ilman levitä nukkujien jalkatilaan kummallekin puolelle kylkiä myöten taaksepäin. Toimiikohan?
Lämmintä keulaan?
4
1433
Vastaukset
- fendert
mittaa ensin tuleeko keulaan saakka lämmintä.
Tavallinen lämömittari.
Eristä lämpöhormi kouruvaahtopukella.
Paranee - nautinto
Nyt kun kelit viilenneet ja kuitenkin vielä merelle mieli tekevi.Laita kolmiohaara lämppäriltä lähtevään putkeen ja supista se heti n.32 mm letkuun. Vedä letku istuinlaatikkoon ja sujauta se haalarin lahkeeseen. Lämmin ilma nousee jalkojasi pitkin ylös ja kylmästä ei tietoakaan...takki auki ...hymy korvissa.
- neuvo
Miten ihmeessä olet tullut tälläisen sydeemin kehitelleeksikään???
Vielä en pystynyt käytännössä kokeilemaan kun vene jo talviteloilla.Kevättä odotellessa.
Kiitos.
- Toivo
Minä tein juuir niin.Ja mukavasti lämmittää jalkoja. ainoa ongelma on että joskus sattuu peitto tukkimaan aukon kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646267
- 635649
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284645- 583926
- 143825
- 323239
- 693031
- 592866
- 762647
- 471970