Onko samoja kokemuksia?
Miksi koiranpentu syö omia pökäleitään? Jostain kuulin, että loppuisi kun pentumuonan syöminen loppuu, mutta kun ei lopu. Ei kelpaa kenenkään muun sonnat, omat vaan. Oi miksi????
Miksi, oi miksi???
8
688
Vastaukset
- kun se
on sillä vaan pahana tapana
Laittappa hiukan valkosipuli-jauhetta pennun ruuan sekaan, meillä ainakin on auttanut.
Luulen että sen vaikutus on siinä, kun valkosipuli siinä ulosteessa haisee niiiin pahalle, ettei enään kelpaa syötäväksi.- se..
ei saa kaikkia tarvitsemiaan ravinteita just siitä ruuasta. Mun koira aikoinaan söi samaa ruokaa jotka oli pakattu erikoikoisiin säkkeihin ja niis ol joku hienoinen ero niin toista syödessä se rupesi syömään omaa kakkaa mut kun syötti toista niin niin ei käyny. Koira oli silloin jo aikuinen.
- ....
se ruoka mitä minäkin syötin oli ihan kunnon ruokaa eläinkaupasta, silti tuli tällainen ilmiö. Kokeile toista merkkiä.
yksi koira joka söi omaa ulostettaan. Ei auttanut mikään, ei Yrjölän puuro, ei muonan vaihto ei niin mikään. Pennusta vaariin asti sama homma.
- !!!!
eikä siitä ole vaaraa,jos kyseessä on keskikokoinen tai suurikokoinen rotu,niille kun kaikkien lisävitamiinien syöttö voi vaikuttaa luuston kehitykseen vahingollisesti.B-vitamiini,niinkuin C:kin ovat vesiliukoisia,eivät keräänny elimistöön.
Esim.voimakas kalanlisääminen pennun ruokaan,lisää myös fosforin määrää,mikä taas saa aikaan luuston voimakasta kasvua.Ja jos vielä d-vitamiinia on liikaa,koira kasvattaa putkiluuta voimakkaasti,liian nopeasti.Lisäksi niinkuin pienillä lapsilla pyritään välttämään allergisoivia ruoka-aineita ensimmäisen elinvuoden aikana,kuten kala,kananmuna,sitrushedelmät,mansikka ja herneet.Sama pätee koiranpentuihin.
Myöskään en suosittele ruoan vaihtamista,jos koira vaan voi muuten hyvin ja ruoka sopii koiralle,ja se on hyvä ruoka myös laadultaan.Jos kuitenkin vaihdat siirry uuteen ruokaan asteittain,ei kertaheitolla.Tutki koiranruoasta suurille roduille tärkeät valkuais ja D-vitamiini arvot.Myös rasvaprosentti on tärkeä.Esim.saksanpaimenkoiralle hyvä ruoka on Purina Pro Plan,siinä on oikeessa suhteessa edellämainitut aineosat. - Jepu
Kokeileppa antaa naudan mahaa raakana. Se sisältää mädättäjäbakteeria? jota koira tarttee ruuan sulatukseen, mutta sitä ei saa kuivamuonasta. Oma koirani syö välillä hevosenlantaa ja saa siitä tarvittavat bakut. Eipä oo omia ulosteitaan syöny sen jälkeen ku tallille välillä on päässy.
- pennullinen
Ihan kieltämällä! Kiltti kun on niin heti kun huomaan jotain ottavan suuhunsa ulkona niin tarvitse vain sanoa irti niin siihen jää!
Joudun kyllä yhden pökäleen kaivamaan suusta ennenkuin meni perille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626067Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813606Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242731- 212219
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402175Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85128281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201246- 281165