Onko joku määrä aika missa ajassa rekisteröitävä, niin kuin autoilla.
kuinka
6
858
Vastaukset
- Jos oot noin nokkela...
Lukaiseppa ihan itse...
Välillä tuntuu kummalliselta, että kyselläänn asioita jotka vois etsiä ihan itse
Maistraatin sivustoilla esim. kerroptaan veneen rekisteröinti täydellisesti,
Jos osaa tänne Suomi palstalle... miks ei osais etsiä jostain muualtakin ??- Et silleen
olipa taas tosi fiksu vastaus.Hanki itsellesi elämä
- Jos oot noin nokkela...
Et silleen kirjoitti:
olipa taas tosi fiksu vastaus.Hanki itsellesi elämä
Kummallista.............
- ..vaikeaa
Jos oot noin nokkela... kirjoitti:
Kummallista.............
on se jos noin koville ottaa
- Tässä muutamia linkkejä
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19970124
http://www.vastela.net/sami/rekisteri.htm
Yleisesti
Vene, jonka perämoottorin teho on enemmän kuin 20 hv (15 kw) tai sisä- tai sisäperämoottori, jonka teho on enemmän kuin 50 hv (37 kw),on rekisteröitävä.
Apumoottorilla varustettua purjevenettä sekä moottoripurjevenettä ei tarvitse rekisteröidä.
Veneen omistajan on tehtävä veneestä rekisteröinti-ilmoitus kotikuntansa maistraatin moottorivenerekisteriin.
Veneen rekisteröinnistä annetaan omistajalle rekisteritodistus, joka on pidettävä mukana veneellä liikuttaessa.
Rekisteriin merkityjen tietojen muutoksesta on ilmoitettava maistraatille kuukauden kuluessa.
Veneen omistajan on varustettava veneensä rekisteritunnuksella, kirjaintunnus määräytyy seuraavasti:
A, R tai U, OMISTAJAN kotikunta on Etelä-Suomen läänissä
T, V tai X, ... Länsi-Suomen läänissä
K, M tai S, ... Itä-Suomen läänissä
O, ... Oulun läänissä
L, ... Lapin läänissä
Rekisteröityä venettä saa kuljettaa vain 15 vuotta täyttänyt henkilö. - Mile
Varman päälle kun ottaa niin ei lähde ajelemaan veneellä ennen kuin paperit on kourassa, eipä niitä juuri muualla kuin vesillä kysellä, tai toki eteenpäin myydessäsi.
Se rekisteriote tulee maistraatista melko nopeasti.
Kaikki ne viralliset ohjeet ja täytettävät paperit löytyy maistraattien sivuilta.
Kokeilepapa etsiä ihan itse, tämä ohjeeksi myös kaikille muillekin. Ja noita vanhoja keskustelujakin kannattaa kelailla , sivukaupalla juttua, monta asiaa keskusteltu moneen otteeseen, eikä ne asiat niin nopeasti vanhene vaikka olisivatkin muutaman sivua taaksepäin.
Sitä nettihakua voi harjoitella esim Google hakukoneella, tai Altavistalla ( vieläköhän sellainenkin on :-) tai muilla vastaavilla hakukoneilla .
Mutta näin esimerkiksi, kirjoita ensin osoiteriville www.google.com , sitten hakuriville hakusanat ihan reilusti Suomen kielellä vaikka hakukone olisikin englannin kielinen , eli tässä tapauksessa voi kirjoittaa esim. venerekisteri ja klikkaa menemään : HAA MITÄ SIELTÄ LÖYTYYKÄÄN ? kokeilkaa ihan itse
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675