Oikeus vai ylivaltaa?

Hintriika

Nyt kun rekatut ovat saaneet itse poisto-oikeuden viesteihinsä, on vaara, että oikeus muuttuu ylivallaksi. Se taas on lähellä mielivaltaa. Kannattaako kenenkään enää vastailla, jos aloittaja on rekattu nikki? Kun aloittaja sattuu olemaan tuittupäällä, hän huitaisee kaikki taivaan tuuliin, muista kirjoittajista välittämättä.

Ajatelkaapa, jos vaikka SkillaN saisi päähänsä poistaa Kahvipirtin aloituksen ja lähettäisi samalla 200 vastausta viestien taivaaseen (vai helvettiin?)! Tämä on teoreettinen esimerkki, en usko sellaista tapahtuvan, mutta kaikki on mahdollista uuden aikakauden myötä...

10

916

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mainitsemasi

      seikka tuli heti mieleeni ja pidinkin mahdollisuutta täysin torsona.

    • SkillaN

      minäkintyhmässä päässäni ajattelin.

      Jotenkin tulee sekava ketjusta,jos sieltä poistuu ykskaks joku ihan hyväkin juttu.
      Saatikka koko ketju,ei tunnu hyvältä.
      Mielestäni olisi riittänyt "ilmoitus asiattomasta viestistä" ja ylläpito tai sherffi olisi harkinnan jälkeen viestin poistanut.

      En osaa sanoa, olisiko tämä alkuinnostusta, käyttää tuota omaa "valtaa" menisikö se ohi, kun aika kulkee.

      Voi kuule Hintriikka, kuinka monta kertaa olenkin ajatellut pyyhkäistä koko Kahvipirtin taivaan tuuliin, mutta sitten on ajatus, eihän minulla ole oikeutta toisten kirjoituksia mennä poistamaan.Yhteinen on yritys,minä vain talkkari.

      Joten täällä pysyy,joidenkin iloksi,toisten harmiksi;))DD

    • saara.dma

      On otettava huomioon, että oman viestin poisto-oikeus on voimassa vain muutaman tunnin, en oikein tarkkaan tiedä, kuinka pitkän aikaa, mutta yritän nyt tarkkailla, milloin tämän viestin poisto-oikeus päättyy.

      • Katleija

        Ellen kirjaudu, niin sitä poisto-oikeus tekstiä ei kirjoitukseni kohdalla ole.


      • Katleija
        Katleija kirjoitti:

        Ellen kirjaudu, niin sitä poisto-oikeus tekstiä ei kirjoitukseni kohdalla ole.

        Jos uloskirjautumisen jälkeen tulen uudelleen ja kirjautumatta lukemaan ketjua, poistotekstiä ei ole kirjoitukseni kohdalla.


      • saara.dma
        Katleija kirjoitti:

        Jos uloskirjautumisen jälkeen tulen uudelleen ja kirjautumatta lukemaan ketjua, poistotekstiä ei ole kirjoitukseni kohdalla.

        Tuota en ennen huomannutkaan, että se poisto-oikeus säilyy ties kuinka kauan, kun kirjautuu uudestaan. Kuvittelin, että se oikeus olisi voimassa vain vähän aikaa.

        Nyt olenkin sitä mieltä, että poisto-oikeus voi ollakin paha juttu juuri siinä mielessä, että kirjoittajalla olisi valta poistaa koko jäljellä oleva "oksa" tai aloittajalla kokonainen ketju.


      • Hintriika
        Katleija kirjoitti:

        Ellen kirjaudu, niin sitä poisto-oikeus tekstiä ei kirjoitukseni kohdalla ole.

        Jos asiaa haluaisi oikein pyöritellä, niin voisi tulkita näinkin: Rekisteröityneet ovat niin harkitsemattomia, että voivat päästää suustaan mitä tahansa ja tarvitsevat siksi poisto-oikeuden.

        Leikki leikkinä! Sinä et ainakaan ole koskaan päästellyt mitään sellaisia tekstejä, että olisi tarvinnut katua jälkeenpäin.


      • Katleija
        Hintriika kirjoitti:

        Jos asiaa haluaisi oikein pyöritellä, niin voisi tulkita näinkin: Rekisteröityneet ovat niin harkitsemattomia, että voivat päästää suustaan mitä tahansa ja tarvitsevat siksi poisto-oikeuden.

        Leikki leikkinä! Sinä et ainakaan ole koskaan päästellyt mitään sellaisia tekstejä, että olisi tarvinnut katua jälkeenpäin.

        Olen joskus vähän katunut. Mutta yleensä mitä sitä vieraille ihmisille irvistelemään.
        Motto: Asialinjalla ja huumorilla.


    • kirjar

      Jokainen tietysti toimii omien viestiensä kohdalla kuten parhaaksi näkee.
      Oma toivomukseni olisi, että määrätyn ajan jälkeen kaikki viestit poistuvat, silloinhan ne jo ovat meenneet taksivuille ja unohtuneet muutoinkin.

      Turhan pitkä talletusaika ja hakukoneilla säilyminen täällä on, mutta että eilisetkin kaikki, siinä ei ole mitään mieltä, jos ei ketju ole loukkaava, koska sen yhden "pahan" saa kuulemma pois muutoinkin.

      Taidan olla se viimeinen pisara.

      • Ajomies

        Kun olen tutkiskelija luonteeltani niin voin todeta ainakin omien juttujeni osalta, että
        useita viestiketjuja käydään lukemassa vuosien takaa.
        Eräs viimeisimmistä sai punaisen tilpun kun "lukijoita" olikäynyt n. kahdeksan tuhatta.
        Se on hyvin kaukana nyt, mutta edelleen l'ähes päivittäin sitä käydään lueksimassa ja
        lukema on jo liki kaksikymmentä tuhatta.
        Muistutan, että itse en milloinkaan manibuloi
        omia ketjujani - se olisi itsensä pettämistä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe