Turku inho

jeccu

Harvassa maassa inhotaan maan historiallisinta kaupunkia yhtä paljon kuin Suomessa. Turun murre on kuulemma rumaa ja turkulaiset kylmiä ja sisäänpäin kääntyneitä. Turkuun ei haluasi kukaan suurin surminkaan tulla.
Onko meissä turkulaisissa sitten jotain vikaa. Onko kaupungissamme jotein perustavalla tavalla pielessä. Vai onko syy ulkopaikkakuntalaisten korvien välissä ja muiden isojen kaupunkien harjoittamassa Turun mustamaalaamisessa.
Turun imago on pahasti ruvella joten mistä johtuu?
Mitä pitäisi tehdä?

9

1173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mar....

      vikaa ja vikaa...minusta se on varsinaissuomalainen luonteenlaatu, että ei päästetä vieraita ihmisiä heti iholle. Täällä eivät ihmiset halaile jokaista kadulla vastaantulijaa, se vaan on niin.
      Olen itse pesunkestävä varsinaissuomalainen ja todella tunnistan itsessäni noita piirteitä mistä turkulaisia haukutaan.

      Ei tarvitse mennä kuin Tampereelle niin ihmiset ovat ihan erilaisia, jos ette usko niin kokeilkaa, siellä on mukavia taksikuskeja ainakin.

      • jeccu

        Onko se oikeas este saada kavereita? Varsinaissuomalaiset ovat kyllä sellaisia että vieraita ei mennä puhuttelemaan vaan annetaan yksityisyys. Mutta jos turkulaisen kanssa aloittaa keskustelun, vai voiko alkaa?


    • turkulainen

      Meillä turkulaisilla on omat luonteenpiirteet, joista pitää olla ylpeä. Turkulaisilla on sentään oma identiteetti ja oikea ylpeys hienosta kaupungista. Kyllä niitä "vihaajiakin" löytyy, yleensä he kirjoittelevat nimettöminä internetin keskustelupalstoille.

      He saattavat olla maaseudun peräkammarinpoikia tai yksinäisiä katkeroituneita ensimmäisen polven helsinkiläisiä, jotka yrittävät purkaa pahaa mieltään johonkin muuhun kuin itseensä.

      Olen turkulainen ja minulla on useita ystäviä ulkopaikkakuntalaisista, enkä ole koskaan kokenut minkäänlaista naljailua syntypaikastani tai murteestani. Tärkeintä on olla aito ja ylpeä omasta syntyperästään, sillä teeskentelijät huomataan aina.

      • näin o

        Ei kyllä uskois oikean stadilaisen haukkuvan turkulaisia. Niillä pitäs olla sen verran rautainen identiteetti. Maalaisilla ei pitäs olla taas mitään sanottavaa.. taino ainahan asiallinen kritiikki on tervetullutta. Jos kaikki suomalaiset olis yhtä ylpeitä omastaan kuin turkulaiset ei tarvis tästäkään keskustella!


      • Turustake

        Nimenomaan, alkukantaisuutta! Minä ainakin ajattelen paljon sitä, mikä on oman maakuntani etujen mukaista ja väitän, että tämä näkyy myös minun ostoskorissani.

        Eräs syntyperäinen Helsingissä asuva Helsinkiläinen sanoi minulle, että kyllä Turkulaiset ovat aiheesta ylpeitä. Ja sivalsi myös, että parempi se kun nämä "niin s**tanan Stadilaiset", jotka ovat maalta muuttaneet sinne viisi vuotta sitten.


    • Määmää

      Myös pääkaupungin media pitää yllä naurettavaa vastakkaisasettelua Turku vs. Helsinki.

    • Ööää

      Haukkuminen kertoo aina enemmäm haukkujasta itsestään kuin haukkumisen kohteesta. Seuraavan kerran kun joku haukkuu Turkua niin kysypä mistä paratiisista haukkuja itse mahtaa olla kotoisin. Ai Pieksämäeltä? Ai Ylivieskasta? No, kyllä teidän siinä tapauksessa kelpaa haukkuakin kun noin hienoista paikoista olette kotoisin.

      Mitä turkulaisten luonteenlaatuun tulee niin, ensinnäkin, asiaa suuresti liioiteltu. Ihmiset ovat suht samanlaisia joka puolella koko Länsi-Eurooppaa. Toiseksi, mikäli turkulaisilla on hieman muista poikkeava luonteenlaatu niin se on kuitenkin heidän persoonallisuutensa. Jos sellaista ei voi sietää niin kannattaa pysytellä pois Turusta.

      • Abobo

        Niin, ja tohon mä lisäisin vielä sen, että eivät suomalaiset yleensäkään kovin ulospäinsuuntautuvien ihmisten maineessa ole, kysytään vaikkapa ruotsalaisilta. Aikamoisia jörriköitä ollaan.


      • Jörri
        Abobo kirjoitti:

        Niin, ja tohon mä lisäisin vielä sen, että eivät suomalaiset yleensäkään kovin ulospäinsuuntautuvien ihmisten maineessa ole, kysytään vaikkapa ruotsalaisilta. Aikamoisia jörriköitä ollaan.

        Enkä oo jörrikkä.

        Mutta sen maineen voi saada, kun ei esim. tykkää vieraitten pakkohalailemisesta eikä tahdo olla sellaisten ihmisten kanssa, joista ei pidä. Elämä on liian lyhyt siihen, munst.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      1989
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1705
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1332
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1155
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1153
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      933
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      922
    Aihe