Help!
Minulla on harvian aina valmis kiuas ja siinä painettava luukku, joka menee lyömällä kiinni. Nyt se ei enää naksahda kiinni, tai jos menee, niin ampaisee kohta auki. Yritin taivuttaa läpykkää vähän sisäänpäin, että tavoittaisi vastapuolen paremmin, mutta ei auta. Vaihdoin kivet kiukaaseen ja täytin nyt yhden teräsastian vanhoilla kivilla, jonka sitten laitoin kannen päälle, että kiuas toimisi, eikä lämpö menisi hukkaan luukun ollessa auki.
Soitin Rautakauppaankin, mutta sieltä sanottiin, että ottavat arjen tullen yhteyttä Harvian tehtaalle. Nyt pitäisi viikonloppu pärjätä.
Mietin vain, ettei painon pitäminen kannen päällä ole mitenkään vahingollista??? Kiukaassa kyllä lukee, ettei kantta saa peittää, mutta eikö se tarkoita lähinnä palovaaraa?
Jos jollain on vastaavia kokemuksia kannesta, niin auttakaapa, täytyyhän siihen olla jokin keino saada luukku pysymään kiinni.
Apua, kiukaan luukku!
tuulikesa
4
3848
Vastaukset
- tuulikesa
Kenelläkään ei ilmeisesti ollut vastaavia ongelmia, joten tämä meni nyt yksinpuheluksi, mutta ei se mitään, siihenkin tottuu, mutta sain kehotuksen Harvialta taivuttaa sitä läpyskää jollain järeämmällä kuin leathermanilla. Ok, yritän! (Pelkäsin vaan että teen enemmän vahinkoa kuin hyötyä, jos rupeen kovin vääntelemään metallia.. siis terästä)
- Anonyymi
Mulla sama ongelma ei pysy kiinni muuten kuin täytetyllä vesi kiululla mikä oli se mistä puhut jonkun taittamisella
- Anonyymi
Kannattaa kokeilla lyödä kovempaa vaikka lekalla.
- Anonyymi
Minä löin hepillä että pläjähti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 475918
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?885644Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2525619Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k324726Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494709Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1963974- 1413500
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!283136Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43121Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.253117