sienet?

en aio käyttää enkä suosittele kenenllekään sieniä, mutta puhtaasti kiinnsouksesta haluan tietää, mitkä SUomessa kasvavat sienet lukitellaan hallusinogeenisiksi. Tällä tavoin voin esim välttää avhingossa poimimasta ko. sieniä. Jos jollakin on kokemuksia niiden vaikutuksesta haluaisin tietää?
51452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Puna- ja pantterikärpässienet ja suippumadonlakit ovat ne tunnetuimmat ja yleisimmät. Suippis kasvaa enemmän pelloilla ym. muilla paikoilla joissa ei yleensä kasva ruokasieniä. Kärppäreitä tuskin kukaan sekoittaa ruokasieniin, eli aika epätodennäköistä että vahingossa poimisit hallusinogeenisia sieniä sellaisen määrän että niillä olisi jotain psykoaktiivisia vaikutuksia. Se tuskin vaikuttaa psykoaktiivisesti jos muutama silokki eksyy sekaan sieniretkellä.

Äänestä

mene sienimetsään ja kerää paljon erlaisia sieniä .pilko , paista ja syö ne ja jää odottamaan vaikuksia . ps kerro ku alkaa toimii

Äänestä

Yleisimmät : Psilocybe Semilanceata (Suippumadonlakki)
Psilocybe Coprophila (Lantamadonlakki)
Amanita MUscaria (Punakärpässieni)
Amanita Pantheria (Pantterikärpässieni
Ruskokärpässieni

Harvinaisempia : Psilocybe Pelliculosa
Panaeolus Subbalteatus (Reunuskirjoheltta)
Psilocybe Silvatica
Conocybe Cyanopus
Pluteus Salincius
Psilocybe Merdaria


Lisäksi jotkut risakkaat sisältävät järkytttäviä määriä muskariinia (Sama aine kuin punakärpässienessä)


Psilocybiinin vaikutuksia voisi luokitella pienillä annoksilla "tripauttavaksi" ja suurilla annoksillo JYTÄÄ

Äänestä
  • Semilanceata on noista Suomen psilocybe-sienistä ainoa joka on psykoaktiivinen.

    Äänestä

  • psyke kirjoitti:

    Semilanceata on noista Suomen psilocybe-sienistä ainoa joka on psykoaktiivinen.

    no mä olen kuullut käyttäjien kokemuksia että merdaria ja coprophila toimii , ja kai noi muutkin toimii, panaeolus subbalteatus satavarmasti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naapurin mummo kirjoitti:

en aio käyttää enkä suosittele kenenllekään sieniä, mutta puhtaasti kiinnsouksesta haluan tietää, mitkä SUomessa kasvavat sienet lukitellaan hallusinogeenisiksi. Tällä tavoin voin esim välttää avhingossa poimimasta ko. sieniä. Jos jollakin on kokemuksia niiden vaikutuksesta haluaisin tietää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu