Kirjoittakaa meänkieltä

Ei suomea

Minkä takia meänkielen palstalla kirjoitetaan suomalaista kirjakieltä?

Syy taitaa olla siinä, että meänkieli ei ole oikea kieli, vaan suomen murre. Se nyt pitäisi kaikkien jo tunnustaa.

Ruotsissa kun ei mistään hinnasta haluta antaa Suomen kielelle vähemmistökielen asemaa. Se jos tehdään, seuraavana ovat vuorossa turkkilaiset, kreikkalaiset, jugoslaavit ym. ym. lista on loputon.

Mitä ovela ruotsalainen keksi, Päätti tehdä (tosin vasta Eu:n painostuksen tuloksena) pohjoisruotsissa puhutusta suomenkielestä uuden kielen - meänkielen. Ja suomen tulo ruotsin vähemmistökieleksi oli vältetty! Sitä nämä tolvanat perä-ruotsin maalaissuomijussit vielä edesauttoivat...

Mitähän jos suomessa puhutusta ruotsinkielestä tehtäisiin vaikkapa oolannnin kieli, suomessa puhuttu ruotsin kieli kun on murteellista kirjaruotsiin nähden. Eihän silloin voi olla kyse samasta kielestä? Eihän?

Älkää munatko itseänne selittämällä vastauksissanne että meänkieli on oma kieli! Sitä kun ei kukaan oikeasti usko - syyt siihen että meänkieli on nyt kielenä olemassa olivat puhtaasti poliittiset.

7

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mrrrrrrrrrrrrr

      Tornionjokilaaksossa on oma murre

    • tyär

      Kun nyt nuin ehdottomasti ja asiantuntevasti kirjoitat, kerropa meille
      MIKÄ ON KIELI?
      Miksi meänkieli ei ole mutta esim. ruotsi ja norja on (vaikka ovat keskenään ymmärrettäviä ja samaa kantaa)? Mikä on se selkeä piste, jolloin niistä tuli eri kieliä?

      • topi... --3

        Niiden välillä on ollut valtionraja eikä kumpikaan ole ollut naapurivähemmistön kieli.
        Suomi ja ns. meänkieli taas kuuluivat samaan valtakuntaan n. 700 vuotta ja katsottiin samalla yhdeksi kieleksi.
        Milloin yleensäkin syntyi ns. "meänkieli"? Mitkä ovat sen historialliset juuret? Eivät ne ulotu kovin kauas!


    • tulehma

      meänkieli minusta on suomea johon joskus sekoitetaan muutama ruotsin sana ku ei muista suomalaista sanaa...joka on jotenki muutettu suomensanaks...niinku vaik haarukka=ruotsiks gaffel=meänkieli kahveli...joku joka ei oo muistanu haarukkaa suomeks on sit sanonu kahveli...en kyl tykkää että se on oma kieli..

      • antheeksi

        ... mutta se sanothaan "kirjotethan". Jos halvaa että täälä puhuthaan meänkielelä niin olis varhman älykästä myös siinä omasa kirjotukseshansa puhua oikeaa meänkieltä eikä mithän mukamasten solkutusta.


      • Kyökkisuomea

        Tässä teille "meänkielen" sanakirja.

        Oho! Se onkin tehty eteläsuomessa, voi helvatti, osaako ne siellä asti "meänkieltä"??

        Meillähän piti olla yksinoikeus raiskata soomea??
        Vi är så eriskummallisia och originellos.

        http://koti.mbnet.fi/joyhan/keitti.htm


    • Kuin omasta suustani!

      Erittäin hyvin kitetetty. Asia on juuri noin kuin sanot!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      2987
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      2497
    3. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      47
      2317
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1808
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1429
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1015
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1002
    10. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      36
      994
    Aihe