Minkä takia meänkielen palstalla kirjoitetaan suomalaista kirjakieltä?
Syy taitaa olla siinä, että meänkieli ei ole oikea kieli, vaan suomen murre. Se nyt pitäisi kaikkien jo tunnustaa.
Ruotsissa kun ei mistään hinnasta haluta antaa Suomen kielelle vähemmistökielen asemaa. Se jos tehdään, seuraavana ovat vuorossa turkkilaiset, kreikkalaiset, jugoslaavit ym. ym. lista on loputon.
Mitä ovela ruotsalainen keksi, Päätti tehdä (tosin vasta Eu:n painostuksen tuloksena) pohjoisruotsissa puhutusta suomenkielestä uuden kielen - meänkielen. Ja suomen tulo ruotsin vähemmistökieleksi oli vältetty! Sitä nämä tolvanat perä-ruotsin maalaissuomijussit vielä edesauttoivat...
Mitähän jos suomessa puhutusta ruotsinkielestä tehtäisiin vaikkapa oolannnin kieli, suomessa puhuttu ruotsin kieli kun on murteellista kirjaruotsiin nähden. Eihän silloin voi olla kyse samasta kielestä? Eihän?
Älkää munatko itseänne selittämällä vastauksissanne että meänkieli on oma kieli! Sitä kun ei kukaan oikeasti usko - syyt siihen että meänkieli on nyt kielenä olemassa olivat puhtaasti poliittiset.
Kirjoittakaa meänkieltä
7
661
Vastaukset
- Mrrrrrrrrrrrrr
Tornionjokilaaksossa on oma murre
- tyär
Kun nyt nuin ehdottomasti ja asiantuntevasti kirjoitat, kerropa meille
MIKÄ ON KIELI?
Miksi meänkieli ei ole mutta esim. ruotsi ja norja on (vaikka ovat keskenään ymmärrettäviä ja samaa kantaa)? Mikä on se selkeä piste, jolloin niistä tuli eri kieliä?- topi... --3
Niiden välillä on ollut valtionraja eikä kumpikaan ole ollut naapurivähemmistön kieli.
Suomi ja ns. meänkieli taas kuuluivat samaan valtakuntaan n. 700 vuotta ja katsottiin samalla yhdeksi kieleksi.
Milloin yleensäkin syntyi ns. "meänkieli"? Mitkä ovat sen historialliset juuret? Eivät ne ulotu kovin kauas!
- tulehma
meänkieli minusta on suomea johon joskus sekoitetaan muutama ruotsin sana ku ei muista suomalaista sanaa...joka on jotenki muutettu suomensanaks...niinku vaik haarukka=ruotsiks gaffel=meänkieli kahveli...joku joka ei oo muistanu haarukkaa suomeks on sit sanonu kahveli...en kyl tykkää että se on oma kieli..
- antheeksi
... mutta se sanothaan "kirjotethan". Jos halvaa että täälä puhuthaan meänkielelä niin olis varhman älykästä myös siinä omasa kirjotukseshansa puhua oikeaa meänkieltä eikä mithän mukamasten solkutusta.
- Kyökkisuomea
Tässä teille "meänkielen" sanakirja.
Oho! Se onkin tehty eteläsuomessa, voi helvatti, osaako ne siellä asti "meänkieltä"??
Meillähän piti olla yksinoikeus raiskata soomea??
Vi är så eriskummallisia och originellos.
http://koti.mbnet.fi/joyhan/keitti.htm
- Kuin omasta suustani!
Erittäin hyvin kitetetty. Asia on juuri noin kuin sanot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",165028Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433675Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351947
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421913Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee471836Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171590- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551236Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175