Tässä jonkin aikaa sitten luin artikkelin jossa psykologi pääsi esitelemään hienoa teoriaansa huumeidenkäytöstä.
Hänen mukaansa huumeiden kokeileminen on aina hetken mielijohde ja impulsiivisuutta; kukaan siis ei haluaisi välttämättä käyttää huumeita mutta "hetken mielijohteesta" niin tapahtuu.
Okei.
Eli siis on "hetken mielijohde" ja "impulsiivisuutta" että minä:
1) Seurattuani tuttavapiirini huumeenkäyttöä ja jouduttuani kohtaamaan oman huumevastaisuuteni heikot perustuksen harkitsen että voisin ehkä kokeilla huumetta - tai ainakin ottaa siitä selvän.
2) Otan 3 kuukautta aktiivisesti selvää sekä "puolesta" että "vastaan" tietoutta jotta voisin selvittää onko huumeenkäyttäminen kuinka riskialtista ja mikä on turvallista ja mikä ei.
3) Hankin huumeenvalmistusta varten välineistöä ja tarvikkeita noin kuukauden päivät.
4) Valmistan huumetta, valmistusprosessi kestää 5 kuukautta.
Sitten - "hetken mielijohteesta" ja "impulsiivisesti" ja "harkitsematta" tai "kritiikittä" - käytän ensimmäisen kerran elämässäni huumetta. 9 kuukautta ajatuksen syntymisen jälkeen.
Ps. Siitä missä asun voi kävellä lähimpään alkoon 15 minuutissa. Pullon ostaminen kestää noin minuutin, jonotus toisen, etuovesta ulos käveleminen 15 sekuntia ja korkin avaaminen 10 sekuntia. Pullo tyhjentyy ehkä 10 minuutissa jos on kiire. Eli siis toisen päihteen impulsiivinen hankkiminen ja käyttö tapahtuu noin 17 minuuttissa ja 25 sekunnissa. Ja sitten se potentiaalisesti kuolettavan annoksen nauttiminen 10 minuutissa.
Impulsiivisuus on vähän väärin ymmärrettyä psykologipiireissä.
Kyllä psykologi tietää huumeista...
Huntti Ajatuksesta
1
216
Vastaukset
- gitta
on väärinymmärrettyä psykologipiireissä;ovat tehneet siitä itsetarkoituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881561
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1171441Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras701295- 301192
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1171010Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks422981Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46938- 19892
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66818- 46743