20L kasvatus..........

Mulla on 20 L kasvatusakvaario jossa mulla on monneja.Ajattelin laittaa ne jo isoon akvaarioon koska ne on jo sen verran isoja.Voisinko ottaa kasvatus akvaarioon miljoonakaloja ja yrittää saada ne saamaan miljoonakalan poikasia?Mikä olis hyvä kovuus vedelle ja mikä pH, ja kuinka lämmintä vettä tarvis olla?
5368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikkien kalojen minimivaatimus on se 40 litraa.
Katsoppa täältä:
Maa- ja metsätalousministeriön eläinsuojelupäätös:
http://www.akvaariotieto.info/suomi/etiikka/maarays.php

Parempi pitää se miniallas ihan vain kalojen väliaikaisena asuntona. Ei sinne oikein milliksiä kannata laittaa. Mietihän kun ne saavat poikasia, olisin hyvin äkkiä helisemässä liikakansoituksen kanssa...

Äänestä
  • ymmärsin, että tuota 20 litra laaria on käytety poikasten kasvatukseen, se on ihan laillista. aikuisia miljoonakaloja en suosittelisi tuohon purkkiin laittamaan

    Äänestä

Toivottavasti tiedät itsekin että 20 litran akvaario on liian pieni kasvatusakvaarioksikin. Väliaikaisena akvaariona sitä voi käyttää mutta ei kovin pitkään. Jos pistät miljoonakalat sinne ja tämä onnellinen perhetapahtuma tapahtuukin, ei se kauaa ole onnellinen. Miljoonakalat syövät poikasiaan joten suuri ja tiheäkasvinen akvaario olisi hyvä. Pienten poikasten pitää päästä suojaan isommilta kaloilta, muista se. Itselläni on tällä hetkellä vain yksi miljoonakala, naaras (osa kuoli aiemmin, viimeinen koiras hiukan yli kuukausi sitten) ja silti tämä miljoonakala on pyöräyttänyt jo yhden poikueen. Toinen poikue on jo ilmeisesti tulossa, tämä miljoonakala on "lihonnut" melkoisesti hetkessä. Aina kun joku platy tai tämä miljoonakala synnyttää, poimin kalanpoikaset synnytyksen jälkeen haavilla akvaariosta ja laitan ne siellä kelluvaan altaaseen kasvamaan. Jos haluat kasvattaa vain miljoonakaloja, ehdotan, että hankit suuren akvaarion (100 litrainen olisi ainakin hyvän kokoinen) vain miljoonakaloja varten. Tietysti voit laittaa muutaman pienen monnin pohjalle. Huomioi, että kun miljoonakalat kasvavat, akvaario voi käydä niille liian pieneksi. Miljoonakalahan voi synnyttää kerralla jopa 100 poikasta (aika harvinaista kuitenkin) eli esim. 30 miljoonakalaa 100 l akvaariossa on liikaa. Kalakirjoista saat hyvää tietoa kovuuksista, lämpötiloista ja pH:sta.

Äänestä
  • Pelkille pienille poikasille tämä 20 litran allas voisi olla hyvä, mutta muista että vesiarvot vaihtelevat nopeasti noin pienessä vesimäärässä. Eli suosittelen suurempaa akvaariota silti... ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kala kirjoitti:

Mulla on 20 L kasvatusakvaario jossa mulla on monneja.Ajattelin laittaa ne jo isoon akvaarioon koska ne on jo sen verran isoja.Voisinko ottaa kasvatus akvaarioon miljoonakaloja ja yrittää saada ne saamaan miljoonakalan poikasia?Mikä olis hyvä kovuus vedelle ja mikä pH, ja kuinka lämmintä vettä tarvis olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu