Suzuki on kuulemma kehittänyt Rocket 3 kilpailijan, jossa on vain yksi sylinteri, mutta sylinteritilavuus peräti 2500 cc!!
Tehoja pyörälle luvataan 146 hv ja vääntöä peräti 246 Nm!
markkinoille pyörän pitäisi tulla vuonna 2008
1 sylinteri ja 2500 cc!!!
17
2715
Vastaukset
- Kiki
Eihhän toi oo ku yks lidlin kolapullo :)
Isoissa dieselkoneissa on yksi pytty jopa 12 litraa (!)- vinkkiä
Jos yksi sylinteri on "jopa" 12 litraa, ei se vielä kovin kummoinen kone ole. Oikeasti isoissa koneissa (esim. laivadieselit) saattaa yhden sylinterin tilavuus olla satoja litroja.
- Kiki
vinkkiä kirjoitti:
Jos yksi sylinteri on "jopa" 12 litraa, ei se vielä kovin kummoinen kone ole. Oikeasti isoissa koneissa (esim. laivadieselit) saattaa yhden sylinterin tilavuus olla satoja litroja.
http://www.bath.ac.uk/~ccsshb/12cyl/
Tossa esim yks pyttyy on 1800 litraa, mutta monessako moottoripyörässä tollanen on, tai rekka-autossa? - onkin juu
Kiki kirjoitti:
http://www.bath.ac.uk/~ccsshb/12cyl/
Tossa esim yks pyttyy on 1800 litraa, mutta monessako moottoripyörässä tollanen on, tai rekka-autossa?No olinpa väärässä! Onneksi noita 12l/sylinteri moottoreita on lähes jokaisessa moottoripyörässä ja rekassa!
- Feikki lain
Eipä ole feikki, mutta vuotta aikaisemmin on Kawasakilta tulossa 4500cc twini turbolla! Tehoa 380hv/1200rpm, vääntöä 470Nm/1000rpm!
- Klonkku
...on tuon koneen tyhjäkäyntikierrokset jos huipputehot/väännöt otetan jo noilla kierroksilla...
- yliteknikko
Klonkku kirjoitti:
...on tuon koneen tyhjäkäyntikierrokset jos huipputehot/väännöt otetan jo noilla kierroksilla...
Kyseessä on ilmeisesti diesel, meridiesel.
Isot laivadieselit ottavat kierroksia jopa 100 r/min.
1200 r/min on melkoinen kierroskone:D - Klonkku
yliteknikko kirjoitti:
Kyseessä on ilmeisesti diesel, meridiesel.
Isot laivadieselit ottavat kierroksia jopa 100 r/min.
1200 r/min on melkoinen kierroskone:D...täytyy varmaan ensimäisen kerran elämässäni sanoa, en enpä taida uskoa ennekuin olen omin silmin nähnyt. d=o)
- Turo--Inkeri
vai muu luotettava julkaisu.. vai veditkö ihan hihastasi??
Historian valossa isoin 1-sylinterinen Suzuki on ollut hieman alle 800cc, joten tuo 1700cc lisäys pytynkokoon kuulostaa... hmmm, sanotaanko vaikka näin, että paljon ennemmin näemme verisen vitun lentävän sikari hampaissaan!- kiki
Onhan noissa moottoripyörissä monissakin yli litran sylintereitä. Vaikka harrikat ja gold-wing ja monta muuta. Ei tuossa mitään ihmeellistä olisi.
- siipiveko
kiki kirjoitti:
Onhan noissa moottoripyörissä monissakin yli litran sylintereitä. Vaikka harrikat ja gold-wing ja monta muuta. Ei tuossa mitään ihmeellistä olisi.
Kiki herjaa, tai sitten ei tiedä mitään.
Mainitse mallit, joissa on yli ltran sylinteri? - tietoa
Muistelen itsekin nähneeni kyseisen uutisen, taisi olla Jallun 50 numerossa
- gsf
Oishan toi aikamoinen hetkutin ja tasapainoakseli ois vähän kampea massiivisempi,mutta japanian insinööri on viisas...
Äkkiä ei kyllä tu mieleen ku Suzukin Savage,Kotarin isot katuenskat,Jammun XT joissa yli 600cc 1 syl ja noissa crossi sivareissa on käytetty 700 kakstahtikonetta.
Pankaahan esille jos tiedätte muita.- tämä..
VN 2000.
- gsf
tämä.. kirjoitti:
VN 2000.
Haluaisin nähdä kuvan.Paa linkki.
Siis ykspyttynen... - tämä..
gsf kirjoitti:
Haluaisin nähdä kuvan.Paa linkki.
Siis ykspyttynen...Väärinymmärrys. Luulin, että tarkoitit kaksipyttyistä (ajattelinkin jo..)
- motormanne
suurin yksipyttyinen löytyy mun wc:stä.
Litratilavuus on n. 15:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926