Keittiön hankinta uuteen taloon on ajankohtainen ja koneistus on mietinnässä. Koneet on Siemensin. Nyt olis valittuna 60 senttiä leveä keraaminen keittotaso domino kaasuliesi 2:lla polttimolla. Tuossa alla oli kovasti hehkutusta induktioliedestä, kannattaisiko ottaa systeemin tilalle 90 senttinen induktiotaso?
induktio vai kaasu?
5
1336
Vastaukset
- käy juu myös
köysi
- Rose
Ymmärrän kyllä kaasun statusarvon ja se varmasti korostaa tietynlaista sisustusta hienosti, mutta itse valitsisin ehdottomasti induktion (kuten jo aiemmasta ketjustakin pystyit lukemaan). En näe kaasulla olevan mitään muita erityisiä puolia induktioon nähden kuin sen, että esim. liekitys onnistuu kätevästi pannua kippaamalla :).
Jos joku kaasulevyn vannoutunut käyttäjä voisi heittää vielä oman näkemyksensä. Oma kaasukokemukseni kun on hyvin rajallinen: rajoittuu ulkogrilliimme ja asuntoauton kaasulevyihin :).- Teräsmuori
Ai, en ollutkaan keksinyt ajatella kaasuliettämme sisustusmielessä. Kyllä se on ihan puhtaasti kokkaamista varten hankittu.
Suosittelen kaasua lämpimästi! Varmasti myös induktioliesi on erinomainen valinta - mutta itse päädyimme kaasuun, koska se sopii vanhaan taloomme puulieden pariksi, liesitaso on helpompi pitää puhtaana, ja kaikki olemassaolevat kattilamme ja pannumme käyvät siihen. Käytämme todella paljon valurautaisia pannuja, siinä mielessä tuntui myös fiksummalta valinnalta.
Kaipa tuo liekitys kaasulla onnistuisi, mutta kun siinä on yläpuolella liesituuletin, niin sehän on kiellettyä.
- veneilijä
Kaasuliesi on perseestä ASUINRAKENNUKSESSA. Sähköliesi ei ainakaan räjäytä taloa eikä vaadi huoltoa.
- Teräsmuori
Nykyaikaisissa kaasuliesissä on liekinvarmistintoiminto, joka estää kaasun tulon jos liekki sammuu. Kaasun käyttö asuintalossa on aivan turvallista, kunhan tarkistaa aika ajoin letkut ja liittimet. Veneessä minuakin on aina pelottanut tuo kaasun käyttö, kun ei tiedä mitä siellä aallokon ryskeessä voi käydä, ja sitten kaasu painavana valuu pilssiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969