miksi noin 95% MERSUN kuskeista ei käytä suuntavilkkua? ja vastatkaa joku joka tietää, olenko ymmärtänyt oikein mistä mersu on saanut nimen "johtotähti?" luultavasti siitä, ku se on lähes poikkeksetta just mersu, joka vetää letkaa ruuhkaisilla moottoriteillä perjantai-iltapäivisin.. nopeus 75km/h!
ihmettelen vaan..
Yake
16909
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kun sinulla ikä ja kokemukset karttuvat, osaat kyllä itsekin vastata noihin kysymyksiin.
Vilkkujen käyttö ja valojen käyttö tuntuu olevan mersukuskien suurin ongelma mutta kaipa se täytyy antaa niille anteeksi kun on niin "kalliin" auton ostaneet niin kaipa vilkut ja valot maksavat niissä niin paljon että niitä pitää säästää. Jos nyt niihin sitten kuuluu moisia "varusteita" saksalaiseen nuuka tyyliin.
katos mersuis ynnä muissa perus merkeis kuten BMW:s ei ole valomuistia! minkä takia todella monet mese bemu kuskit ajelee ilman valoja. luksus autoissa kuten VOLVOissa valomuisti on ollut vakiona jo 80-luvulta lähtien minkä takia túskin koskaan näkee "valotonta" volvoa!
nykyään on valomuisti vakiona!!!!!
ja ei se oo pelkästään mersu ja bemu kuskeja tähän liitä!!!!kyllä niitä kuule ajaa kaikki ilman valoja ja ei kaikki vilkkua aina käytä!!!et voi väittää että säkin joka kerran vilkkua käytät!!!!!!!!
että näin!!!!!
mielestäni valomuisti ei vaikuta VILKUN käyttöön... ;)
mesen kuskit SÄÄSTÄÄÄ!! "muka"
Voitko enää katkerammalta kuulostaa?
eikös ainakin joskus volvoissa ollut myös se "mukava" muistuttaja turvavyöstä minkä sai aina ensimmäiseksi purkaa kun volvon osti?
"...vetää letkaa ruuhkaisilla moottoriteillä perjantai-iltapäivisin.. nopeus 75km/h!"
Eikös motarilla ole kaksi kaistaa? Ettei vain bemu tuki toisen niistä kaistoista yrittäessään päästä ohi sininen savu perässä leijuen?
nimim. höh: ei mersua voi ohittaa, sehän on johtotähti ja sen kuuluu ajaa edellä! siks ne ajaaki 75km/h ja keskiviivan kohdalla! joutuu aina miettimään et kummaltakohan kaistalta sen ohittas! (yleensä mersut ohitan oikealta)
johtotähden omistajilla on tiettyjä erikoisoikeuksia joita ei muilla autoilla ajavilla ole! Jos ostat mersun niin pääset nauttimaan ns. tähtikaartin vapauksista.
Helpoiten saat tähän vastauksen, kun teet vähän vertailevaa empiiristä tutkimusta:
hanki oma mersu ja tarkkaile miten oma käytöksesi ja mm. suuntavilkkujen käyttösi muuttuu. Tee samalla havaintoja, miten muiden liikkujien käytöksesi sinua mersuinesi kohtaan muuttuu.
Juu tuo olikin hyvä pointti eli hankkia oma mersu ja kun itse ei sitä huomaa miten alkaa käyttäytymään liikenteessä. Voihan se olla niin että mesellä ajavilla on aina kova stondis sen tähden takana että unohtuu tuollaiset "pikku" seikat kuten vilkun käyttö ja ajovalot.
ai että hanki oma mersu.. en ikinä!
mutta äläpä sitten myöskään kysele!
ai mersuista ei saa kysellä mitää... no ei paljoo nappaakaa!
Huomaa, että teet nyt päätelmiä joko omien kokemuksiesi perusteella tai sitten oman kokemusmaailmasi ulkopuolelta.
En tiedä, miten sinulla alla oleva auto vaikuttaa stondikseen, mutta minulla se ei ole vaikuttanut ajan sitten millä merkillä/mallilla tahansa. Enkä tosin edes ole aiemmin ajatellut asiaa esiinottamaltasi kannalta.