Kuinka monella on skype tunnus, tai voip puhelin?
Mulla kyllä on, se lankakin vielä on tosin pitäis kai se osake pistää myyntiin, koska kahdessa viime laskussa on ollut vain perusmaksut, siis kannatusmaksuja pelkästään.
Mulla kyllä on, se lankakin vielä on tosin pitäis kai se osake pistää myyntiin, koska kahdessa viime laskussa on ollut vain perusmaksut, siis kannatusmaksuja pelkästään.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Skype on tuttu, vaikkei viel tunnuksii ookkaan.. ;))
Mut, mikä toi voip puhelin on?...
*paljastaa tyhmyytensä*.. :DDD
ihmeitä noi oli,ku en sit tajunnu:))tuo voip puhelin...
minulla on skype mutta mikä ihme on tuo voip???
on mielenkiintoista ja ehkä harkitsen asiaa...kerran tuttuni ehdotti,mutta asia jäi siihen;(...eihän siinä kait tarvitse olla kone ain päällä???
voipista
..voip, Voice Over Internet Protocol, on juuri tää laajakaista puhelin systeemi, jolla soittaminen vaikka toiselle puolelle maailmaa ei maksa mitään jos on laajakaista, termi tulee varmasti tutuksi lähivuosina jokaiselle. Myös meille 40 :lle.
ku selitit....meinas jo kiukku nousta...:))ei mua turhaan sanottu ennen kiukku-iitaks....;)
nii,ei ole voippia...
..valveudumme jatkuvasti lisää, meistä lopulta tulee tosi viisaita =D
Tuosta voi perehtyä asiaan tarkemmin, että tietää mistää puhutaan, toki se vanha nyökkäily kikkakin vielä on vahva ja toimiva.
http://fi.wikipedia.org/wiki/VoIP
että voip hommataan;)
muuten hebreaa..vähän tajusin....ei tainnu musta tulla tän viisaampaa...:(
kyse olikin Skypestä.. :DDD
Veijari vedätit.. :DDDDDD
..mutta ei meidän sitä tekniikkaa tarvitse tietää, senkun ostat luurin, (19 euroa), lyöt sen kiinni koneeseen, haet ilmaisen skype ohjelman asennat sen ja sitten soitat mulle, tää on se mitä tarvitsee oikeasti tietää, lässytellään sitte vaikka koko yö, ilmaiseksi =D
pitääpä harkita...;) kuullosti ainaski helpolta....:)
..on se helppo, ja toimii kuin normaali puhelin, tuossa se luuri mullakin on monitorin kyljessä, ei vaan nyt kukaan soita =(
maksuttomuudesta voidaan olla montaa mieltä, mutta
jo pelkästään vehkeiden hankkiminen maksaa ja Sky-
pe harkinnee - kuten monet muutkin - erilaisia
kynnysmaksuja.
Lisäksi se tullee yleistyessään vaatimaan enemmän
"tilaa" ja "rasittaa" servereiden valmiutta jakaa
ylimenevää kaistaliikennettä. Näiden "syiden" ja
silkan ahneuden perusteella eri VOIP-lisensoijat
rupeavat kalastelemaan maksuja tulevaisuudessa.
Tällä hetkellä se on vielä kohtuullisen häiriötön-
tä, mutta yleistyessään katkoilta ei vältyttäne.
telefuuni mykkänä...on kaikki jo varmaan tuutimassa...;)
..mutta miksi eBay osti skypen todella kovalla rahalla ellei tässä ole markkinarakoa, totuus on tällä hetkellä se että ilmaista on soittaminen toiseen laajakaista liittymään, ilmaisuudella tarkoitin sitä etten ottanut huomioon tietokone tai laajakaistan maksuja, luulisin että ne jo on lähes kaikilla jotka tänne kirjoittelee, aika harva taitaa enää puhelinmodeemin varassa olla.
Verkkojen nopeudesta älä ole lainkaan huolissassi, nämä kehittyy nopeammin kuin ehditään kissaa sanoa, usko pois. Vaikka pitäähän jonku tietysti olla se skeptikko.
..ne jotka vois soittaa eivät vaan vielä ole sisäistäneet tekniikan uusia mahdollisuuksia, ajatteleppas jos me tällä palstalla olevat oltaisiin yhtäaikaa puhelin konfferenssissa eikä vaan näpyteltäis, sanan säilä heilahtelisi suuntaan ja toiseen, hmm no ei ehkä koko porukka ei sitä kakofoniaa kukaan kestäis =D
siinä varmaan sais puheenvuoroa..:)) nauratti jo koko ajatus..
.. vaan (onneksi) konfferenssi rajoitus on 4 henkilöä, toki meitä 4 sellaista löytyy ettei puheenvuoroa tahdo saada vaikka kuinka polkis jalkaa =)
Tuossa on parempi linkki jossa tuo ohjelmakin, ei liian tekninen selostus.
http://www.skype.com/intl/fi/
sinulla sit on?.. ;))
Muuten on mahdottomuus soittaakkaan.. :DD
Niin et, tietoi kaivattais...
..ehkä ihan näin julkisesti sitä kuuluta, mutta sen saa heti kysymällä vaikka meilin kautta, ja se ossa taas löytyy tiedät mistä.
jo helpomman kuullosta tekstiä....;) perustetaan pölinäklubi...:)
..kaiken käydä läpi, niin huomasit varmaan sätti toiminnot, joka toimii ilman sitä luuriakin, ja jopa 48 voi sättiä toisiaan yhtaikaa =)
Ymmärrän kyll ja tiedän mistä kysästä.. ;))
..hätätilanteita varten saatan löytyä onlinestä tälläkin nikillä =)
ilmaista nille joilla on internet/tietska asuvat sitten missä maassa tahansa
jos on headset,se ainakin toimii Skypellä!
kehittyy omaa vauhtiaan ja standardeja varotaan
uusimasta mahdollisen uuden järjestelmän tieltä.
Ongelma onkin nykyisten käyttäjien määrä joka on
suoraan relevantti kehityksen suuntaan.
100 Mbit/sec siirtonopeus on jo koekäytössä ja
on arvioitu, että siitä tulee ajan saatossa mo-
ninkertainen. Tätä kuormaa eivät nykyiset kupari-
johdannaiskaapelit ikävä kyllä kanna, mutta infra-
struktuuri onkin voimakkaasti kehittymässä valo-
kaapelien suuntaan. Verkkonopeudet eivät minua
huoleta ollenkaan, vain sovellusten yhteensovitta-
minen voi tuoda uusia kompastuskiviä vaihtuvien
standardien ohella.
Ilmaisuudesta sen verran, että on jo merkkejä tä-
mänkin markkinaraon vähintäänkin osittaisesta
kaupallistamisesta. Siltä ei voitane välttyä.
Itse en henkilökohtaisesti ole erityisen innostu-
nut VOIP:llasta. Se sitoo liikaa tietokoneeseen.
..tietenkään, äänikortti jossa on ulostulo ja mikki riittää, itsellä myös headsetti mutta luuri on parempi, koska se on systeemissä omana äänikorttinaan, eli jos mulla soi musa koneelta niin puhelu ei häiritse sitä, toisekseen kun on ääni jonkun vahvistimen kautta, niin tulee helposti kiertoilmiö, luurissa on se hyvä puoli että se on erillinen ja toimii kuin kännykkä tai normaali lankapuhelin jos teet tietsikalla just jotain muuta niin ei tarvitse räpeltää vaan voi vastata suoraan, tää Ohlssonilta ostettu oli vain 19€ ja ihan hyvin skulaa, mutta ei se luuri vaatimus ole, mutta itse suosittelen em syistä.
..kehitys ei ole pysähtynyt, tämän päivän laitteet myös verkkopuolella ovat 10 vuoden päästä naurettavan hitaita. Valokaapeleihin ollaan yhä enemmän siirtymässä, siellä kapasiteetti ei tule heti ylittymään, pakkausteknologia kehittyy jatkuvasti jne.
Sitoohan se, mutta ei niinkuin kännykkä, koska en voi vastata nettipuheluun jos olen kuppilassa, känny seuraa taas mukana, ja työssä olen sidottu duunaamaan koneella joten olen sen ääressä kaiken aikaa, miksei sitten se ip puhelin ois siinä?
Vielä jokunen aika sitten oltiin lankapuhelinten varassa, ja puhelinkoppien, ja siitäkin selvittiin hengissä.
Vauhti on arvioitu kymmenessä vuodessa ylittyvän
reilusti yli Gigabitin. Eria asia on onko sellai-
seen enää tarvetta tavallisella käyttäjällä. Täl-
löin toisaalta päästään myös turhista bufferi-
jarruista.
100 megan nopeus riittää jo korkealaatuisten elo-
kuvien striimaamiseen lähes viiveettä, mutta mikä
sitten on multimedian kuva silloin kun tähän on
päästy? Luonnollisena jatkumona monet arvioivat
"paluu tulevaisuuteen"-fiktiota, jossa äänikomen-
not sivuuttavat näppäimistöt, multikanavanäytöt
ja visiirit sormitunnistimineen kolmiulotteisen
tietomaailman.
Standardien luojat ovat siinä suhteessa alituiseen
sotajalalla siitä, kuka saa oman tekniikkansa ja
siitä tulevan taloudellisen tekijänoikeushyödyn.
Tällainen on omiaan jarruttamaan järkevää kehitys-
tä. Sony on siitä hyvä esimerkki. Soutamista ja
huopaamista.
Yrityksille ip-puhelimet ovat hyvä ratkaisu reaa-
liaikayhteyksien ylläpitämiseksi. Tähän myös edes-
mennyt ystäväni tutustui jo ennen kuin se edes
tunnettiin. Tähän tekniikkaan liittyy jo olemassa-
oleva riski, jonka langattomat liittymät ovat saa-
neet kokea. Mikä siis estää crackkereita koukut-
tamasta näitäkin yhteyksiä?
Näitten ongelmien lisäksi tulee eräs terveysris-
kiksikin mielletty säteilyroina. Meillä on jo nyt
pirusti erilaisia radioaaltoja ja kun näiden yh-
teisvaikutuksia ei ole kunnolla edes tutkittu,
niin "saas ny nährä..."
Tuo loppukadenssi sivuutti itse asiaa, mutta tuli-
pa tuokin nyt sanottua.
voip-puhelimet. Luurit mukaan ja voi soitella kotoakin firman adsl-linjan yli ilmaisia puheluita. Toimii OK.
..myös meidän firmassa.
niillä pärjää halvalla,kaikilla ulkomaalaisilla ystävilläni ja ulkomailla asuvilla sisaruksillani on tietska
Niinko textarit, mut enemmän tilaa kirjoittaa,
reaali aikaisesti jos on paljon asiaa.. :))
Kaikkee kun ei voi typistää, vain muutamaan sanaan...
skype..
Tota toista en kyllä oo meiltä löytänyt...
Onhan meilläkin toi lanka vielä mutta ei siihen enää kukaan viitsi vastata, naurattaa aina kun se soi kun porukat vaan kattoo toisiaan eikä kukaan liikahda vastatakseen:))