Mikä helvetin kaupunkikatve tämä Riihimäki oikein on? Asun kaupungin keskustassa eikä täällä saa pöytäantennilla näkymään edes analogisia TV -kanavia. RDS alkaa hakea radioasemia Hämeenkadun molemmissa päissä. Eiköhän olisi aika alkaa pystyttämään tänne tukiasemia tai vastaavaa asianmukaisten palvelujen saamiseksi.
Näkyvyys ja kuuluvuus Riihimäellä
14
1419
Vastaukset
- viesti
"eikä täällä saa pöytäantennilla näkymään edes analogisia TV -kanavia"
Meinaatko että digi-kanavat pitäisi näkyä myös pöytäantennilla? ..;)- entinen rixulainen
Meikä asuu Lahdessa ja digikanavatkin näkyy ihan hyvin pöytäantennilla. Jos teillä on siellä niin ankeaa ettei edes analogisia saa pöytäantennilla näkyviin niin muuta helvetissä sieltä tänne sivistyksen pariin.
- siis
Riihimäki ei ole mitään katvealuetta vaan kuuluu Suomen ruuhkaisimpaan alueeseen, olisiko ongelma siinä. Siinä myös syy RDS:n käyttäytymiseen, ei osaa vehkeesi päättää mitä ottaa vastaan, rahalla niistä selviää..
ELÄMÄ ON....- testattu on
jos kysyt digitalta, ei ole katve aluetta. Käytäntö onkin sitten ihan toinen. Jos kysyt paikallisilta ammattilaisilta, ei ilman kaapelia saa näkymään mitään muuta kuin perinteiset kanavat.
Riihimäelle kun ei yllä Lahden eikä helsingin alue. Eli väliin putojia ollaan.
p.s. Kaikkiin asuntoihin ei pysty asentamaan lautasta...eikä sekään välttämättä auta. - viesti
testattu on kirjoitti:
jos kysyt digitalta, ei ole katve aluetta. Käytäntö onkin sitten ihan toinen. Jos kysyt paikallisilta ammattilaisilta, ei ilman kaapelia saa näkymään mitään muuta kuin perinteiset kanavat.
Riihimäelle kun ei yllä Lahden eikä helsingin alue. Eli väliin putojia ollaan.
p.s. Kaikkiin asuntoihin ei pysty asentamaan lautasta...eikä sekään välttämättä auta.Sateliitit katvealueessa, heheheheheheeeeeeeh!
Taitaa olla suuntaajassa se vika! - menninkäinen
viesti kirjoitti:
Sateliitit katvealueessa, heheheheheheeeeeeeh!
Taitaa olla suuntaajassa se vika!..tämä viestin kirjoittaja oikein on? Vitun dorka! Kirjoita viesti äidilles, idiootti.
- äidilles..
menninkäinen kirjoitti:
..tämä viestin kirjoittaja oikein on? Vitun dorka! Kirjoita viesti äidilles, idiootti.
idiootti.
- lääkkeet
äidilles.. kirjoitti:
idiootti.
ottamatta?
- Vähän vinkkiä..
..Mihin säädät kanavasi..
http://www.elisa.fi/?t=1&o=142.00&did=2605- Hämeenkadulta
Ei silti auta vaiks kuinka säätäis. Kanavat on varmaan oikein mutta eipähän vaan pelitä.
- LongDevision
Riihimäellä on ongelmana tosiaankin se että mikään tukiasema ei oikeastaan kata tätä aluetta. Lahti, Espoo, Tammela ja Tampere melkein yltävät muttei aivan. Hämeenlinnaan ilmeisesti pystytellään uutta tukiasemaa, joten tämäkin ongelma poistunee lähitulevaisuudessa.
- pi-c
hämeenlinnan painokankaalta on alkaneet digi-tv:n koelähetykset. alilähetin lähettää toistaiseksi vain ylen kanavat.
lähetysteho on aikas pieni ja, aivan, kanavat painokankaalta näkyy riihimäellä melkein, mutta ei aivan..
mutta kyllä riihimäellä yleensä sisäantennillakin kanavat saa näkyviin jos asuu vähänkin korkeammalla kuin alimmassa kerroksessa.
itse olen sisäantennilla saanut näkymään espoosta ja tammelasta. - rahastusta
pi-c kirjoitti:
hämeenlinnan painokankaalta on alkaneet digi-tv:n koelähetykset. alilähetin lähettää toistaiseksi vain ylen kanavat.
lähetysteho on aikas pieni ja, aivan, kanavat painokankaalta näkyy riihimäellä melkein, mutta ei aivan..
mutta kyllä riihimäellä yleensä sisäantennillakin kanavat saa näkyviin jos asuu vähänkin korkeammalla kuin alimmassa kerroksessa.
itse olen sisäantennilla saanut näkymään espoosta ja tammelasta.Mä en saa sisäantennilla näkymään yhtään mitään vaikka asun kolmannessa kerroksessa. Painokankaan lähetinkin on ollut aivan yhtä tyhkän kanssa.
Onkohan tällaisten peittoalueiden jättäminen aivan laillistakaan kansalaisten yhdenvertaisuuden näkökulmasta. Lupamaksuilla rahoitetaan kaikkien muiden palveluita ja mitään ei kuitenkaan saada itse. Lupamaksuihin hyvitystä tai asia kuntoon.. - katve
rahastusta kirjoitti:
Mä en saa sisäantennilla näkymään yhtään mitään vaikka asun kolmannessa kerroksessa. Painokankaan lähetinkin on ollut aivan yhtä tyhkän kanssa.
Onkohan tällaisten peittoalueiden jättäminen aivan laillistakaan kansalaisten yhdenvertaisuuden näkökulmasta. Lupamaksuilla rahoitetaan kaikkien muiden palveluita ja mitään ei kuitenkaan saada itse. Lupamaksuihin hyvitystä tai asia kuntoon..Katvealueen syntyminen Riihimäen kokoiseen kaupunkiin on yksinkertaisesti asiasta vastuussa olevan liikenne- ja viestintäministeriön alaisen hallinnon välinpitämättömyyttä. Saamattomuus tosin ei ilmene maksujen perinnässä. Parhaat päivänsä nähneen antennin varassa toimivassa ja uutta tekniikka vierastavien, niin ikään parhaat päivänsä nähneiden osakkaiden hallinnoimassa taloyhtiössä asuvana olen minäkin sisäantennin varassa. Toista vuotta sitten aloin kyselemään digi -kanavien perään ja todettuani itsekin niiden saamisen näkyville uutuudenkarheasta vastaanottimestani ja markkinoiden parhaasta pöytäantennista huolimatta mahdottomaksi, vaadin TV -maksuhallinnolta alennusta TV-lupamaksuihini. Vastaukseksi sain, että Valtion televisio- ja radiorahastosta annetun lain (745/1998) 6 §:n mukaan television käyttämisestä on maksettava televisiomaksu, jonka suuruuden määrää valtioneuvosto. Televisiomaksu on maksettava riippumatta siitä, mitä ohjelmia tai kanavia on käytössä ja kuinka paljon niitä katsotaan. Lain mukaan Viestintäviraston tehtävä rajoittuu on kerätä tv-maksut valtion televisio- ja radiorahastoon. Virastolla/tv-maksuhallinnolla ei ole mahdollisuutta myöntää alennuksia tai vapautusta maksuista. Digikanavien
näkyvyys ja televisiomaksu ovat Viestintäviraston mielestä kaksi täysin erillistä asiaa eikä valtionhallinto niistä vastaa, sillä nämä asiat on yksityistetty Digita Oy:lle. Digita Oy puolestaan lähetti kartan, joka heidän mielestään perusteli, että digi-kanavat näkyvät varmasti koko Riihimäen alueella. Muuta heistä ei sitten enää kuulunutkaan.
Ylisummattuna: Viestintävirasto kerää moitteemista palveluista maksettavat maksut ja vetäytyy vastuusta palveluiden laadusta sillä perusteella, että palveluiden saatavuus on yksityistetty. Yksityinen palveluiden tarjoaja valehtelee, että palvelut toimivat erinomaisesti. Ainoa mitä tässä tilanteessa enää voisi tehdä, on kannella ulkoistamisesta huolimatta vastuussa olevan viestintäviraston toiminnasta eduskunnan oikeusasiamiehelle, mutta en ole viitsinyt, vaikka tässäkin asiassa tyhmä on se, joka maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837