670 päivää jäljellä analogisten lähetysten loppumiseen.
670 päivää...
SalaKake
6427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Virallisen tiedon mukaan: Digisovitin on jo 33 % :ssa talouksista.
Todellisuudessa talouksista jopa 25 %:lla saattaa olla tämä laite, kun ottaa huomioon, että monella taloudella on kaksi laitetta tai jopa 3, kuten meillä (satelliitti- ja 2 kpl T-tyypin boksia).
Tasaisen vauhdin taulukon mukaan 80%:lla talouksista on digivalmius vuonna 2024. Siinä onkin YLE:lle ja valtiovallalle ihmettelemistä
Jos digiboksi on 33% talouksissa, niin mitenkä se, että joillakin on useampi digiboksi laskee prosentit 25:een?
taloudessa on huonompi kuvanlaatu....surullista.
Johtuisikohan se siitä, että kaikkien myytyjen digivastaanottimien lukumäärä on jaettu Suomen talouksien määräällä, ja saatu luku kerrottu sadalla.
Meilläkin on nyt todella hyviä tarjouksia kolmen merkkisten boksien osalta. Muistattehan, että parhaat merkit voivat loppua jouluksi. Se on ainakin selvää, että niitä ei myydä erikoistarjouksissa jouluna.
Lähes miljoona boksia
Noin 33 prosenttia kotitalouksista on hankkinut digivastaanottimen. Suurin osa näistä on antennitalouksia. "Kaapelitelevision näkyvyysalueella laatikon hankinta ei ole niin yleistä", Digitan Riitta Kontula selvittää.
Finnpanelin tuoreen tutkimuksen mukaan vastaanottimia on lähes 800 000 taloudessa.
Laitteet maksavat 60 eurosta pariin sataan euroon. Perusboksissa näkyvät kaikki ilmaiskanavat, ja kalliimmissa malleissa mukana on kovalevy, johon lähetyksiä voidaan tallentaa.
"Viime vuoden lopussa digibokseja oli noin 400 000 taloudessa, joten tähän mennessä määrä on jo tuplaantunut. Joulun lähestyessä laitteita myydään yhä enemmän", Kontula arvioi.
Koska itse en ainakaan aio ostaa yhtään digiboxia. Haukotelkoon Arkadianmäen kumileimasimet kun meitä, jotka ei sitä osta, on tarpeeksi monta.
Meille joutuisi ostamaan 4 laatikkoa, että näkyisi 3 telkkaria ja saisi vielä nauhoitettua halutessaan.
Mutta eiköhän ne joskus keksi älykkäämmän laitteen, jolla saadaan kotitaloudet pois kaapelihelvetistä. Keksittinhän "tietokonekkin"